Apagón / Mrok

Wczoraj w całej Hiszpanii doszło do powszechnej przerwy w dostawie prądu, która wprawiła miliony obywateli w osłupienie. Przypomnij więc sobie /


Wykres zapotrzebowania na energię elektryczną gwałtownie spadł, a przyczyna tego nieoczekiwanego zdarzenia nie jest znana. W miarę jak przystosowywała się do przerwy w dostawie prądu, wiele osób nie mogło się powstrzymać od przypomnienia sobie jednego z najbardziej znaczących miniseriali ostatnich lat: „ / ”, który miał premierę w 2022 roku.

Apagón” w reżyserii Rodrigiego Sorogoyena, znanego z takich dzieł jak „As Bestas” i „Antidisturbios”, przedstawia scenariusz, w którym burza słoneczna powoduje globalny kryzys energetyczny. W pięciu odcinkach ukazuje różne stadia człowieka stawiającego czoła katastrofie: od początkowego zaprzeczenia, przez sytuację kryzysową i konfrontację, po przetrwanie i poszukiwanie nowej równowagi.

W każdym odcinku „Apagón / Mrok” występuje inna , odzwierciedlająca wpływ katastrofy na różne sfery społeczne.

Aktorzy tacy jak , , , , , , i ożywiają postacie, które starają się dostosować do świata, w którym przestała istnieć telekomunikacja, transport i elektryczność, pogrążając ludzkość w teraźniejszości przypominającej XVIII wiek.

Apagón / Mrok” wpisuje się w rozwijający się trend literatury pięknej, eksplorującej konsekwencje poważnych przerw w dostawach prądu. W 2021 r. ukazał się kolejny serial o tym samym tytule, opowiadający o ogólnoeuropejskim cybersabotażu, natomiast w „El apagón” (2019) atak nuklearny wygenerował śmiertelny impuls elektromagnetyczny, zmuszając ocalałych do desperackiej walki o życie.

Sorogoyena, dostępny na platformie , po raz kolejny nabiera szczególnego znaczenia, oferując realistyczny obraz tego, jak społeczeństwo może zareagować na kryzys o tak dużej skali. Niewygodne lustro, które po wczorajszej przerwie w dostawie prądu skłania do refleksji nad naszą całkowitą zależnością od elektryczności.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź