Ta filmowa podróż, Surgencia, jest listem miłosnym do Baja California, napisanym przez dwóch mężczyzn, którzy pomogli ukształtować tożsamość regionu poprzez wino i kuchnię
Film dokumentalny o podróży „Surgencia” autorstwa pochodzącego z Tijuanu Alejandro Montalvo, dokumentujący podróż winiarza Hugo D’Acosty i szefa kuchni Benito Moliny przez Półwysep Baja California, zdobył nagrodę publiczności dla najlepszego filmu fabularnego w sekcji Cinema Cocina na Festiwalu Filmowym w Maladze w Hiszpanii.
Według oficjalnej strony internetowej „Surgencia” to „coś więcej niż film drogi: to list miłosny do Baja California” od dwóch mężczyzn, którzy pomogli ukształtować tożsamość regionu poprzez wino i kuchnię, podróż liczącą ponad tysiąc kilometrów (z Ensenady do San Ignacio), podczas której zastanawiają się nad zrównoważonym rozwojem i nieodwracalnym wpływem działań człowieka na ziemię, którą nazywają domem.
„Surgencia” oddaje istotę miejsca, w którym tradycja spotyka się z innowacją, a każda decyzja, czy to w winnicy, czy w kuchni, pozostawia ślad na przyszłości” – podsumowuje streszczenie. W odniesieniu do wyróżnienia reżyser Alejandro Montalvo powiedział: „To zaszczyt, że nasz film kontynuuje swoją podróż przez tak ważne festiwale, a nagroda jest uznaniem dla kina Baja California. „Surgencia” potwierdza swój wpływ na międzynarodową scenę filmową, podkreślając bogactwo kulturowe i naturalne Baja California poprzez filmowanie dokumentalne, które dzięki wciągającemu językowi wizualnemu i narracji, która przeplata tradycję z teraźniejszością, nadal toruje nowe szlaki i zdobywa nową publiczność, zapraszając ją do ponownego połączenia się z naturą i terytorium poprzez gastronomię. I jaki jest lepszy sposób na dzielenie się tym niż w przestrzeniach, w których kino i kultura znajdują punkt spotkania”.
Więcej zwycięzców
Warto odnotować, że główną nagrodę w sekcji Cine Cocina Festiwalu w Maladze otrzymał hiszpański film „El mago del vino” (Czarodziej wina) , który skupia się na postaci Raúla Péreza, dwukrotnie wybranego najlepszym winiarzem świata, który niespodziewanie uzyskał 100 punktów od prestiżowego przewodnika Roberta Parkera – światowego guru wina – za wino pochodzące z małej działki w północno-zachodniej Hiszpanii.
Najlepszym filmem krótkometrażowym została portugalsko-francuska koprodukcja „Percebes” , która przedstawia cały cykl życia pąkla. Nagrodę publiczności w kategorii najlepszy film krótkometrażowy otrzymał film „The Dish: Paella”, dokumentujący powolne przygotowywanie tej typowej hiszpańskiej potrawy z szacunkiem dla ojczyzny.