Dokument „El minuto heroico: Yo dejé el Opus Dei’” w reżyserii Mòniki Terribas przedstawia wyczerpujące śledztwo w sprawie Opus Dei z niespotykanej dotąd perspektywy
Max ma premierę 7 lutego szokującego dokumentu „El minuto heroico: Yo dejé el Opus Dei” ujawniają ukryte sekrety Opus Dei. Serial obiecuje wstrząsnąć publicznością historią równie odkrywczą, co poruszającą. Trwająca cztery 50-minutowe odcinki produkcja THE MEDIAPRO STUDIO dla Max España jest dziełem Mòniki Terribas, znanej dziennikarki z długą karierą w radiu i telewizji oraz kluczowym głosem w katalońskich mediach. Terribas prowadzi to bezprecedensowe śledztwo w sprawie Opus Dei, podejmując ten temat z głębią i odwagą.
Aktorka Claudia Traisac („Pacjenci doktora Garcíi”) pod kierunkiem Laury Sisteró nadaje twarz i głos tym historiom w szokujących rekonstrukcjach, które stanowią wspólny wątek odcinków „El minuto heroico: Yo dejé el Opus Dei’.
„El minuto heroico: Yo dejé el Opus Dei” stawia w centrum opowieści prawdziwe historie trzynastu kobiet z różnych krajów, pokoleń i kontekstów, które łączyła wspólna więź: służyły jako numerarias (numerariusze), numerarias auxiliares (numerariusze pomocnicze) lub agregadas (agregatki) w Opus Dei. Kobiety te opowiadają własnymi głosami o znęcaniu się, psychicznym i duchowym, których doznały, oraz o tym, jak udało im się zerwać z instytucją, która zdewastowała ich życie.
13 mujeres cuentan su experiencia para salir del Opus Dei. #ElMinutoHeroico, yo también dejé el Opus Dei, estreno 7 de febrero en #Max. pic.twitter.com/VnghEY96vZ
— Max España (@StreamMaxES) January 20, 2025
Głos do odważnych kobiet
Dokument nie tylko oddaje głos tym odważnym kobietom, ale także uwzględnia czołowych ekspertów i profesjonalistów, aby zapewnić kontekst i głębię. Wśród nich dziennikarz śledczy Gareth Gore, autor książki Opus; Antonia Cundy, dziennikarka Financial Times; psychologowie Laura Merino i Vega González; John Paul Lennon, specjalista ds. przemocy na tle religijnym i sekt; oraz prawnik Sebastián Sal, obrońca charakterystycznej „caso de las 43 / sprawy 43” byłych numerariuszy pomocniczych w Ameryce Łacińskiej.
Chociaż od lat 70. XX wieku byli członkowie Opus Dei wyróżniali go ze względu na swoją przymusową dynamikę, jest to pierwszy serial dokumentalny, w którym zebrano wiele przypadkowych i rozdzierających serce świadectw w jedną narrację. Dyrektor Mònica Terribas opisuje to w ten sposób: „El minuto heroico ukazuje Opus Dei w lustrze, odsłaniając doświadczenia prawdziwych kobiet, które opowiadają o łamaniu ich praw oraz psychologicznych i duchowych nadużyciach, których doświadczyły w organizacji. To historie z różnych zakątków świata, które jednak łączy wspólny schemat.”
Pełna szokujących zeznań
Dzięki materiałom archiwalnym oraz ramom historycznym i kulturowym dokument pomaga zrozumieć środowisko, w którym żyły te kobiety, oraz podejmowane przez nie decyzje. Ich zeznania są równie szokujące, co surowe:
- „Mieliśmy długą listę codziennych umartwień. Pierwsza, bohaterska minuta: wstajesz z łóżka, całujesz podłogę i mówisz serviam (serviré – będę służyć). Zmęczenie jest zaletą, która czyni cię słabszym i łatwiejszym do manipulowania”.
- „Kiedy nagle wychodzisz, nikt cię nie zna. 22 lata mojego życia w Opus Dei poszły z dymem. Moje dokumenty nie mają oficjalnej ważności.”
- „Znam wielu ludzi, których życie Opus Dei uprzykrzyło po odejściu. To brutalne”.
- „Byłyśmy zmuszane do pracy przez wiele lat jako bezpłatne pokojówki”.
Polecane odcinki:
- La llamada de Dios / Powołanie Boże 14-letnia młodzież, z których wiele jest rekrutowanych bez wiedzy rodziny, wstępuje do Opus Dei i obiecuje ubóstwo, wierność i czystość przez całe życie. Ich egzystencja staje się rutyną pracy, umartwień i modlitwy pod ścisłą wewnętrzną kontrolą.
- Enamoradas del Opus Dei / Zakochany w Opus Dei Życie w Opus Dei radykalnie izoluje numerariuszy i przyłącza się do ich rodzin i świata zewnętrznego. Zmuszeni do poddania ciała i duszy, stają w obliczu środowiska, w którym wszystkie myśli i działania są kontrolowane przez boskie rozkazy.
- Vidas atrapadas / Życie w pułapce Kiedy pojawiają się wątpliwości, stają w obliczu kryzysów tożsamości i rozpaczy. Wielu próbuje uciekać, inni popadają w głęboką depresję, a nawet próbują popełnić samobójstwo. W tym odcinku widać ich walkę o odzyskanie kontroli nad swoim życiem.
- Que nos miren a los ojos / Niech spojrzą nam w oczy. Opuszczenie Opus Dei nie jest końcem bólu. Po latach spędzonych w organizacji bohaterowie stają w obliczu izolacji, braku stabilności emocjonalnej i walki o odbudowanie swojego życia od zera, niosąc ze sobą piętno i ciszę.
„El Minuto Heroico: Yo dejé el Opus Dei / Bohaterska minuta: Opuściłem Opus Dei” to nie tylko serial dokumentalny, to wezwanie do otwarcia oczu na potężną i kontrowersyjną instytucję. Wyprodukowana przez Mònicę Terribas, Bernata Elíasa i Amparo Castellano z THE MEDIAPRO STUDIO oraz Zaidę Serrano-Piedecasas i Maríę Rubio z Warner Bros Discovery, ta oryginalna produkcja Maxa obiecuje pozostawić ślad w zbiorowej świadomości.