Cien años de soledad / Sto lat samotności fot Netflix

Syn Gabriela Garcíi Márqueza tak skomentował „Sto lat samotności”: „To inne doświadczenie”


Rodrigo nazwał serial Netflixa „siostrzanym projektem” uznanej powieści Sto lat samotności. Zapewnił, że oba projekty się uzupełniają, ale są to dwie różne rzeczy. Producent wykonawczy i konsultant García Márquez powiedział również, że zawsze starał się nigdy nie porównywać powieści ze scenariuszem


Oddanie prawdziwego honoru twórczości Gabriela Garcíi Márqueza wymaga bardzo wysokiej jakości produkcji. Netflix wiedział o tym od pierwszej chwili, gdy w pełni zaangażował się w projekt przeniesienia Sto lat samotności do streamingu.

Aby serial, którego pierwsza część właśnie trafiła na platformę i już odniosła światowy sukces, pozostał wierny powieści kolumbijskiego pisarza, w produkcji wziął udział Rodrigo, najstarszy syn Garcíi Márqueza. Znany filmowiec był producentem wykonawczym i zewnętrznym konsultantem zespołu kreatywnego stojącego za tym ambitnym dramatem, chroniąc w ten sposób dziedzictwo swojego ojca.

„To inne doświadczenie i trzeba spróbować docenić je takim, jakie jest, a nie ciągle porównywać do książki. Dla mnie to młodsze siostrzane projekty, które się uzupełniają. Zapominam o książce i próbuję docenić serial jako serial. Oczywiście, że na świecie są wszystkie więzi, ale żeby się tym cieszyć, uwolniłam się od mówienia: to tak, to nie. To jest podobne, to nie jest podobne” – powiedział w rozmowie z EFE.

Po kilku niezapomnianych adaptacjach filmowych powieści Gabriela Garcíi Márqueza, Rodrigo ujawnił, że jego ojciec nie zgodził się na adaptację Sto lat samotności. Wszystko to ze względu na to, co dla niego znaczyło to dzieło.


Cien años de soledad / Sto lat samotności fot Netflix
Cien años de soledad fot Netflix

„Przez długi czas ojciec był dość niechętny, zwłaszcza jeśli chodzi o 2-, 3-godzinny film, który nie pasował do całej powieści. Jednak w przypadku Netflix możliwość zrobienia tego w języku hiszpańskim, w Kolumbii i przy niezbędnych zasobach przekonała nas, że jest to wykonalne” – dodał.

Opublikowane w 1967 roku  „Sto lat samotności” jest jednym z emblematycznych dzieł kolumbijskiego pisarza, zdobywcy literackiej Nagrody Nobla w 1982 roku. Uważane za arcydzieło literatury latynoamerykańskiej i uniwersalnej, cieszące się ogromnym wpływem popularnym, ma ponad 50 milionów sprzedanych egzemplarzy i tłumaczenia na ponad 40 języków.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź