Sujo fot materiały promocyjne

„Sujo”: sieroty przestępczości zorganizowanej


’ kontynuuje swoją drogę do reprezentowania Meksyku na Oscarach i


 ” w reżyserii Astrid Rondero i Fernandy Valadez został wybrany jako do reprezentowania Meksyku w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy w 97. edycji ów oraz w kategorii Najlepszy w Habla Hispana w 39. edycji Nagród  .

Prestiżowe konkursy odbędą się odpowiednio 2 marca i 8 lutego 2025 roku. To osiągnięcie przyczynia się do międzynarodowego sukcesu filmu, który właśnie ma swoją komercyjną premierę w kinach meksykańskich pod marką Cinépolis Distribución.  

Film, w którym występują , Yadira Pérez Esteban, Alexis Varela, , , i opowiada historię „Sujo”, czteroletniego chłopca, który po morderstwie ojca – zabójca kartelu – staje w obliczu przeznaczenia naznaczonego przemocą w Tierra Caliente w stanie Michoacán. Ta historia odbiła się szerokim echem, zarówno w Meksyku, jak i za granicą, poruszając takie kwestie, jak przymusowa rekrutacja i sieroty przestępczości zorganizowanej.  

„To dla nas wielki zaszczyt, że Meksykańska Akademia Sztuki i Nauk Kinematograficznych uznała w tym roku „Sujo” za odpowiedniego przedstawiciela kina meksykańskiego” – powiedziała Astrid Rondero w jednym z wywiadów.  podkreśliła wpływ filmu poza granicami: „Jesteśmy poruszeni, widząc, jak ta historia, która wydaje się tak lokalna, znajduje oddźwięk w tak wielu częściach świata”.  

Sujo” nie jest obcy międzynarodowy sukces. Laureatka Wielkiej Jury na Festiwalu Filmowym w Sundance, została także uhonorowana takimi nagrodami jak: Gran Pix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii w Bułgarii; nagrodą Canvas Award na Międzynarodowym Festiwalu Moov w Belgii oraz nagrodę Cine+ w Cinelatino w Tuluzie we Francji.  

Film, będący kontynuacją „Sin señas particulares”, kolejnej współpracy Rondero i Valadez, powstał w wyniku rozmów z młodymi ludźmi ze społeczności wiejskich podczas kręcenia ich pierwszego filmu. Valadez wyjaśniła, że wiele z tych dzieci w bardzo młodym wieku staje przed druzgocącymi decyzjami: „Niektóre próbowały już przekroczyć granicę, podczas gdy inne żyły pod ciągłą groźbą przymusowej rekrutacji przez kartele”. Z tego doświadczenia narodził się „Sujo”, będący refleksją nad tym, jak dynamika przestępczości zorganizowanej kształtuje życie nowych pokoleń w Meksyku.  

Rondero podkreśliła znaczenie demistyfikacji narracji o handlu narkotykami: „Chcemy odebrać cały ten urok, jaki nadaje mu muzyka i seriale. Naszym celem nie jest stwierdzenie, kto jest dobry, a kto zły, ale pokazanie ludzkiej rzeczywistości stojącej za tym zjawiskiem.  


Sujo fot materiały promocyjne
Sujo fot materiały promocyjne

Proces badań i połączenia międzyludzkiego

Aby ożywić „Sujo”, twórcy filmu przeprowadzili wyczerpujący research, który obejmował rozmowy z młodymi ludźmi znajdującymi się w podobnej sytuacji jak bohater oraz z dziennikarzami, którzy przedstawili im bezcenne spojrzenie na kryzys społeczny w Meksyku. „Dziennikarze są prawdziwymi bohaterami narodowymi. Pomagają nam zastanowić się i zrozumieć powagę naszej sytuacji” – powiedziała Valadez.  

Celem filmu jest także uwidocznienie sierot narkotykowych – mało zbadanego zjawiska, które według różnych szacunków dotyka od 300 000 do ponad miliona dzieci w Meksyku. „Te dzieci tam są i to o nich myslimy” – dodała .

Przesłanie nadziei

Należy zauważyć, że pomimo rozdzierającego serce tematu, film stara się przekazać przesłanie pełne nadziei. Astrid Rondero wyjaśniła, że ​​w przeciwieństwie do „Sin señas particulares” ten nowy film pozwala spojrzeć w możliwą przyszłość, w której przemoc nie jest jedyną drogą: „To film, który pokazuje, jak możemy sobie wyobrazić inny kraj, w którym społeczeństwo cywilne może zwrócić się do kogoś potrzebującego. To historia ulepszeń i możliwości.”  

Na koniec podkreśliła, że ​​chociaż kontekst filmu jest specyficzny dla Meksyku, jego znaczenie przekracza granice, podejmując wyzwania związane z dorastaniem w trudnych warunkach: „To film, który porusza znacznie szerszy temat. Warto zobaczyć, bo wychodzi się z inną energią, z promykiem nadziei.”

W stronę nominacji 

Meksykańska Akademia Sztuki i Nauki Kinematograficznej () we wrześniu ubiegłego roku wybrała „Sujo” na reprezentanta Meksyku ubiegającego się o nominację do Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy. Ponadto film fabularny ubiega się także o nominację do Goya, z kina hiszpańskiego.

Ogłoszenie krótkich list w kategoriach Najlepszy Film Międzynarodowy, Dokument, Animacja, Muzyka oryginalna, Piosenka oryginalna, Charakteryzacja i fryzura, Efekty specjalne i Filmy krótkometrażowe zostanie wydane 17 grudnia. Natomiast ostateczna lista zostanie ogłoszona 17 stycznia 2025 r. 

Ze swojej strony lista filmów, które będą walczyć o Nagrodę Goya, zostanie ogłoszona 18 grudnia 2024 roku.

STRESZCZENIE

Po zamordowaniu płatnego zabójcy kartelu w małym meksykańskim miasteczku „Sujo”, jego ukochany czteroletni syn, zostaje sierotą i znajduje się w niebezpieczeństwie. „Sujo” uniknął śmierci dzięki pomocy ciotki, która wychowuje go w izolacji na wsi, pośród trudności, biedy i ciągłego niebezpieczeństwa związanego z jego tożsamością. Kiedy osiąga wiek dojrzewania, budzi się w nim bunt i w ramach rytuału przejścia przyłącza się do lokalnego kartelu. Jako młody człowiek „Sujo” próbuje odbudować swoje życie z dala od przemocy w rodzinnym mieście. Kiedy jednak dopada go dziedzictwo ojca, staje twarzą w twarz z tym, co wydaje się być jego przeznaczeniem.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź