„To największy zaszczyt, jaki spotkał mnie od narodu meksykańskiego” – powiedziała kolumbijska gwiazda w Muzeum Figur Woskowych w Mexico City w czwartek wieczorem (5 września)
Carlos Vives ma teraz swojego sobowtóra w Muzeum Figur Woskowych w Mexico City. Kolumbijska gwiazda pomogła odsłonić swoją figurę w czwartek wieczorem (5 września) w tej instytucji, gdzie będzie dzielić przestrzeń z innymi kultowymi postaciami meksykańskiej kultury, takimi jak malarka Frida Kahlo i zapaśnik El Santo.
„Cieszę się z tego uznania, jakie okazują mi Meksykanie, tak właśnie się czuję” – powiedział Vives podczas ceremonii, wyraźnie wzruszony. „Przyjechaliśmy do Meksyku tak wiele razy, nasze serca zostały poruszone jego muzyką, sztuką, kinem, telewizją”.
Dodał: „Bycie tutaj, w muzeum, obok tak wielu osobistości ze świata, ale przede wszystkim obok gwiazd Meksyku, które od dzieciństwa i młodości były dla mnie wspaniałym przykładem i inspiracją – bycie tutaj z nimi jest największym zaszczytem, jaki otrzymałem od narodu meksykańskiego”.
Nowa figura woskowa przedstawia Vivesa wyglądającego nieco młodziej i wyższego niż prawdziwy artysta. Ma na sobie gitarę, dopasowane skórzane spodnie i czarny T-shirt z jego nazwiskiem i tytułem jego szesnastego albumu, Cumbiana (2020). Znajduje się w głównej sali muzeum, blisko Vicente Fernándeza i Marco Antonio Solísa.
Vives, który wystąpi w tę sobotę, 7 września przed 10 000 osób na wyprzedanym koncercie w National Auditorium w Mexico City, podzielił się tym zaszczytem z kolumbijskimi muzykami, którzy zainspirowali go w młodości i którzy są częścią jego historii. „Są tutaj ze mną i reprezentują to, co chciałem pokazać światu: piękną i różnorodną tradycję ustną, taką jak nasz kraj” — powiedział.
Jego obecność w muzeum nastąpiła dwa miesiące przed przyznaniem mu tytułu Człowieka Roku Latin Recording Academy 2024, które odbędzie się w listopadzie, podczas 25. rocznicy rozdania nagród Latin Grammy w Miami.
Urodzony w Santa Marta w Kolumbii, Vives jest jednym z najbardziej szanowanych artystów muzyki hiszpańskojęzycznej i pionierem nowego brzmienia Ameryki Łacińskiej, redefiniującym tradycyjne kolumbijskie vallenato poprzez włączenie do niego dźwięków pop i rock. Dzięki hitom nr 1 na listach przebojów Billboard, takim jak „Volví a Nacer”, „Fruta Fresca” i „La Bicicleta” z Shakirą, stał się ambasadorem kolumbijskiej i latynoamerykańskiej kultury na całym świecie.
„Bez wątpienia pozostawił niezatarty ślad w sercach milionów ludzi i dziś zostanie uwieczniony w Muzeum Figur Woskowych w Meksyku” – poinformowało muzeum w komunikacie prasowym przed czwartkową ceremonią.
Znajdujące się w centralnej dzielnicy Colonia Juarez, w starej rezydencji w stylu Art Nouveau, Muzeum Figur Woskowych w Mexico City obchodzi w tym roku swoje 45-lecie. W 14 tematycznych salach zwiedzający mogą podziwiać około 260 figur woskowych przedstawiających postacie z historii, sztuki, polityki i sportu, od Diego Rivery i Salvadora Dalí, po Billa Gatesa, Ronaldinho, Hugo Sáncheza, „Canelo” Álvareza; Gene’a Simmonsa, Michaela Jacksona, Chaplina, Alexa Lorę, Chabelo i innych.
Według muzeum figury woskowe są tworzone przez zespół rzeźbiarzy, a wiele z nich nosi ubrania, które należały do prawdziwych postaci. Stworzenie każdej figury zajmuje około czterech do ośmiu miesięcy.
Obejrzyj poniżej odsłonięcie przez Carlosa Vivesa jego figury woskowej: