Filmy te przeniknęły do kina w społeczeństwie meksykańskim, zachęcając do refleksji i dyskusji
Nurek jadący na igrzyska olimpijskie, który postanawia podnieść głos przeciwko napastnikowi, artystka poszukująca zaginionej córki i napad na Narodowe Muzeum Antropologiczne przeprowadzony w latach 80. Oto niektóre z historii, które przeniknęły do kina w społeczeństwie meksykańskim, zachęcajC do refleksji i dyskusji.
„La caída”
Mariel jest wyczynowym skoczkiem do wody, która całe swoje życie poświęciła doskonaleniu mając jeden cel: wziąć udział w igrzyskach olimpijskich. Jednak jej droga do tego marzenia zostaje drastycznie zmieniona, gdy odkrywa, że jej trener, któremu ślepo ufała, wykorzystał seksualnie kilka kobiet.
Ta historia bada wyzwania elitarnego sportu i odkrywa mroczne sekrety zawodów i medali. Jest to koprodukcja Meksyku, Argentyny i Stanów Zjednoczonych, a premiera odbyła się w 2022 roku. W roli głównej Karla Souza. Jest dostępny w Prime Video.
„Ruido / Wołanie o prawdę„
Ten film z 2023 roku jest odzwierciedleniem Meksyku naznaczonego przemocą i bezkarnością. Wyreżyserowany przez Natalię Beristáin opowiada historię Julii (Julieta Egurrola), artystki plastycznej, która staje w obliczu najgorszego koszmaru: zniknięciu córki Gertrudis.
Akcja filmu rozpoczyna się dziewięć miesięcy po tym, jak młoda kobieta zniknęła bez śladu podczas wycieczki z przyjaciółmi. Jej matka, zdesperowana, przemierza długą drogę, podczas której spotyka system sądowniczy nękany korupcją i biurokracją zmuszający ją do szukania własnej sprawiedliwości. Jest dostępny na Netflix.
„La 4ª compañía / 4. Kompania”
Lata 70., za kadencji José Lópeza Portillo, do więzienia Santa Martha Acatitla w Meksyku trafia młody kibic futbolu amerykańskiego oskarżony o kradzież samochodu. Po wejściu do środka jego jedyną ambicją jest zostać częścią zespołu więziennego, ale przy okazji odkryje, że bycie częścią tego zespołu to znacznie więcej niż tylko gra w football. To drzwi do świata przemocy, korupcji i przestępczości zorganizowanej.
Film wyreżyserowali Amir Galván Cervera i Mitzi Vanessa Arreola, a w rolach głównych występują Adrián Ladrón, Andoni Gracia, Hernán Mendoza i Gabino Rodríguez.
„El castillo de la pureza / Twierdza cnoty”
W 1972 roku meksykański reżyser Arturo Ripstein przeniósł do kina niepokojącą historię: zainspirowany prawdziwą sprawą, która wstrząsnęła meksykańskim społeczeństwem. „El castillo de la pureza” to nie tylko arcydzieło kina meksykańskiego, to surowa refleksja nad kontrolą, obsesją i granicami wolności.
Film napisany przez samego Ripsteina wraz z poetą i powieściopisarzem José Emilio Pacheco opowiada historię rodziny, która żyje zamknięta na rozkaz ojca, przekonana, że świat zewnętrzny stanowi zagrożenie.
Dom położony w Meksyku staje się więzieniem dla jego żony Beatriz (María Rojo) i trójki dzieci: Porvenir, Utopia i Voluntad.
Został wydany w kinach 10 maja 1973 roku i spotkał się z uznaniem krytyków. Zdobył pięć nagród Ariel, w tym dla najlepszego reżysera i najlepszego filmu. Dostępne w Prime Video ale nie w Polsce.
„Museo„
Wczesnym rankiem 25 grudnia 1985 roku, kiedy meksykańskie rodziny świętowały Boże Narodzenie, dwóch młodych studentów dokonało jednego z najbardziej niesamowitych napadów w historii: weszli do Muzeum, aby zabrać ponad 140 dzieł Majów, Mixteków i Zapoteków. Wśród nich cenną maskę grobową Pakal, jeden z kultowych skarbów archeologicznych Mezoameryki.
Tę historię opowiada „Museo”, film wyreżyserowany przez Alonso Ruizpalacios, z Gaelem Garcíą Bernalem i Leonardo Ortizgrisem w rolach głównych.
Film, który ukazał się w 2018 roku, opowiada historię Juana Núñeza (Bernal) i Benjamína Wilsona (Ortizgris), dwóch studentów weterynarii, którzy przekonani, że ich czyn był niemal żartem, stają w obliczu szerokiego zainteresowania mediów i kulturowych skutków swoich kradzieży w kraju. Scenariusz tego filmu zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2018 roku. Film oparty jest na prawdziwym wydarzeniu, które miało miejsce w Meksyku w 1985 roku.