Od „Creo en América” do „La Gozadera” – oto hymny turnieju piłki nożnej CONMEBOL od 2004 roku
Dwie rzeczy, które budzą wielkie pasje w Ameryce Łacińskiej, to muzyka i piłka nożna. Podczas gdy tego lata rozgrywany będzie mecz Conmebol Copa América United States 2024, przedstawiamy listę hymnów jednego z najważniejszych na świecie kontynentalnych turniejów piłki nożnej mężczyzn na przestrzeni lat. (Wiadomo, że Mistrzostwa Europy są ważne, ale w tamtej części globu ważniejsze jest Copa America).
Każda piosenka odzwierciedla popularne brzmienie roku, w którym odbył się turniej. Na przykład na początku XXI wieku na scenie dominowała muzyka pop. Piosenki popowe, takie jak „Más Allá de los Sueños” Gian Marco i „Creo en América” Diego Torresa, stworzyły scenę odpowiednio dla Copa América w Peru w 2004 r. i edycji argentyńskiej w 2011 r. Z biegiem czasu dźwięki ewoluowały w kierunku rytmów tropikalnych i miejskich, takich jak „La Gozadera” Gente de Zona, być może jeden z najbardziej zapamiętywanych hymnów Copa América. Często zdarza się, że artyści z kraju gospodarza zapewniają oficjalną muzykę do turnieju.
Choć prawdą jest, że mówimy o sporcie, piłka nożna w Ameryce Łacińskiej to znacznie więcej niż tylko gra. Jest to okazja do zjednoczenia przyjaciół, rodzin i całych krajów we wspólnym marzeniu: zdobyciu tytułu i zabrania go do domu. Ten wyczyn nie jest łatwy do osiągnięcia – szczególnie w przypadku krajów takich jak Argentyna i Urugwaj, czołowych zwycięzców z 15 tytułami każdy – co podnosi poziom rywalizacji w futbolu południowoamerykańskim na ogromny poziom.
Oto oficjalne piosenki Copa América:
2004 (Peru): Gianmarco, „Más Allá de los Sueños”,
Piosenkarz i autor tekstów z Peru dodał koloru pucharowi z 2004 roku optymistyczną piosenką o zdobywaniu marzeń.
2007 (Wenezuela): Juan Carlos Luces, „Gol”
„Alelelele, alelelela, chcę wygrać Copa América” to część refrenu tego tropikalnego hymnu Wenezueli, który reprezentuje ducha sportowej rywalizacji.
2011 (Argentyna): Diego Torres, ChocQuibTown i Ivete Sangalo, „Creo en América”
„Chciałbym świętować/ Świat bez urazy/ I bez granic/ Tak, w Ameryce/ Wierzę, wierzę” – brzmi część tej piosenki, która zachęca nas do porzucenia różnic i świętowania jedności całej Ameryki jako jednego kontynentu. Torers dał przykład, zapraszając Kolumbijczyków z ChocQuibTown i Brazylijkę Ivete Sangalo do wspólnego śpiewania hymnu o puchar, który odbył się w tamtym roku w jego rodzinnej Argentynie.
2015 (Chile): Noche de Brujas, „Al Sur del Mundo”
„Mieszkam w Ameryce/ Wierzę w Amerykę/ Czuję się w Ameryce/ Copa América” – mówi zaraźliwy refren tego hymnu, który zaprasza nas do wspólnego przeżycia świętowania futbolu południowoamerykańskiego.
2016 (Stany Zjednoczone): Pitbull i Becky G, „Superstar”
Ten latynoski hymn w języku angielskim i hiszpańskim uświetnił specjalną edycję Copa América z okazji ich stulecia, która odbyła się w Stanach Zjednoczonych. „Od dzisiaj, na zawsze, tak, dziś wieczorem/ Będziemy supergwiazdami, supergwiazdami, ty i ja” – śpiewa młoda Becky G z Mr. Worldwide.
2019 (Brazylia): Léo Santana i Karol G, „Vibra Continente”
Brazylijski artysta Léo Santana wraz z kolumbijską gwiazdą Karol G zaśpiewali oficjalną piosenkę pucharu 2019 rozgrywanego w Brazylii. Hymn będący hołdem dla rodzimego gatunku tego kraju, samby, również łączy w sobie muzykę trap i merengue, a w tekstach jest język hiszpański i portugalski.
2021 (Brazylia): Gente de Zona, „La Gozadera”
Przebój kubańskiego duetu, który po raz pierwszy ukazał się w 2015 roku z Marc Anthonym, zdobył w tym roku nagrodę Billboard Latin Music Award dla najlepszej piosenki tropikalnej. Udało mu się także wspiąć na 2. miejsce na liście przebojów Hot Latin Songs magazynu Billboard , utrzymując się na tej liście przez 32 tygodnie, podbijając jednocześnie czołowe miejsca na listach Latin i Tropical Airplay. W 2021 r. odnowiono ją również na potrzeby pucharu, zmieniając nieco tekst, aby dostosować do tematyki piłkarskiej, stając się oficjalnym hymnem turnieju – i być może najbardziej zapadającym w pamięć do tej pory.
Nieoficjalny bonus – 2024 (Stany Zjednoczone): Shakira i Cardi B, „Punteria”
Choć nie jest to oficjalna piosenka turnieju i jak dotąd nic nie wskazywało na to, że takowa powstanie, jako bonus tegorocznego turnieju umieściliśmy ten kolumbijski hit. Piosenka jest oficjalnym motywem przewodnim transmisji Copa América w Stanach Zjednoczonych w TelevisaUnivision.