Dokument „El Guardián de las Monarcas / Strażnik motyli” opowiada o śledztwie w sprawie morderstwa i śmierci działacza na rzecz ochrony środowiska i obrońcy motyli, Homero Gómeza Gonzáleza, w Michoacan
9 maja na platformie streamingowej Netflix pojawi się dokument „El Guardián de las Monarcas / Strażnik motyli”, który opowie o śledztwie w sprawie morderstwa i śmierci działacza na rzecz ochrony środowiska i obrońcy motyli, Homero Gómeza Gonzáleza, w Michoacan.
W streszczeniu serwisu Netflix czytamy: „Lasy stanu Michoacán są domem milionów motyli. Aktywista Homero Gómez był wielkim obrońcą na rzecz ich ochrony… i pewnego dnia zniknął”. Dokument trwa godzinę i 31 minut.
Przypomnijmy, że 15 stycznia 2020 roku Prokuratura Stanu Michoacán poinformowała o zaginięciu Homero Gómeza Gonzáleza, który był administratorem największego w Meksyku sanktuarium Rosario.
Jednak 15 dni później w gminie Ocampo znaleziono ciało ekologa, unoszące się na dnie studni, niecałe 200 metrów od miejsca, w którym był ostatnio widziany.
Do chwili obecnej sprawa obrońcy motyli pozostaje bezkarna, ponieważ nie ma domniemanych sprawców ani aresztowań za jego śmierć. Według raportu Global Witness tylko w 2022 r. w Meksyku zamordowano 31 obrońców środowiska.
„Dzisiaj jest wspaniały dzień. Po zimnym froncie frontowym, niskich temperaturach, chmurach i niewielkich opadach deszczu… dzisiaj motyl lata i lata w poszukiwaniu wody, jak to ma miejsce codziennie. Przyjdź i poznaj ten cud natury; Są narzeczonymi Słońca, duszami zmarłych. Po prostu obiekt światowego dziedzictwa kulturowego.” Homer powiedział w swoim ostatnim filmie opublikowanym przed morderstwem.
Kim był Homero Gómez González?
Homero Gómez González urodził się 3 stycznia 1970 roku w Meksyku, studiował na Uniwersytecie Autonomicznym Chapingo, gdzie zdobył wiedzę z zakresu rolnictwa, a także kultywował głęboką pasję do przyrody i jej ochrony.
Jego aktywizm doprowadził go do przewodzenia rezerwatowi motyli Rosario w Ocampo w stanie Michoacán, gdzie wdrażał programy mające na celu ochronę siedlisk Motyli monarcha, a także zapewniał miejsca pracy, aby położyć kres ubóstwu w regionie.
Ponadto udostępniał w swoich sieciach społecznościowych filmy, które informowały o motylach monarcha, co przyciągnęło uwagę setek turystów do rezerwatu i umieściło Homera jako punkt odniesienia w walce ekologów w Meksyku.