premios platino

W preselekcji Premios Platino dominuje Hiszpania, a na czele znajdują się Erice i Bayona


'Cerrar los ojos' i 'La sociedad de la nieve / ' to tytuły z największą liczbą nominacji na gali


po raz kolejny dominuje w . Wśród ów i seriali wybranych na galę, która odbędzie się 20 kwietnia, dominują Cerrar los ojos” (Víctora Erice, ), „La sociedad de la nieve / ” (JA Bayona, Hiszpania) i „” (w sekcji serialowej).

W środę w Casa de América w Madrycie ogłoszono filmy zakwalifikowane do , gdzie o tytuł powalczy także „Huesera” (Michelle Garza, ), który ma sześć nominacji. Gala wręczenia nagród odbędzie się 20 kwietnia w Teatrze Gran Tlachco, w meksykańskim Parque de Xcaret na Riviera Maya. Organizacja Premios Platino podkreśliła, że ​​w tej edycji znalazło się 1121 produkcji wobec 994 prac w 2022 roku, obejmujących fabułę, animację, dokument i fabularne. Spośród nich 243 przeszło pierwszą fazę kwalifikacyjną, aby odnieść sukces w tej edycji, XI Premios Platino.

Enrique Cerezo, prezes Egeda i Premios Platino, podkreślił, że wyzwaniem stojącym przed organizacją, której przewodniczy, jest „stworzenie wspólnego rynku iberoamerykańskiego, „systemu gwiezdnego” dla naszej branży”. „Jesteśmy w drodze do tego” – świętował w obecności Mary Lezamy, gubernator Quintana Roo, a także władz hiszpańskich.

Podczas prezentacji ogłoszono wstępnie wybrane prace z 21 z 23 krajów iberoamerykańskich, które będą rywalizować o nagrodę.

Najwięcej w preselekcji w kategoriach filmowych przypadło Hiszpanii (59), Meksyku (41), Portugalii (37), Brazylii (37), Argentynie (36), (35), Dominikanie (35) i Urugwajowi ( 35), natomiast kraje z największą reprezentacją to Hiszpania (22), (21) i (19) pod względem liczby kandydatur wstępnych.

Wśród preselekcji znalazły się filmy „20.000 especies de abejas / 20 000 gatunków pszczół” Estibaliza Urresoli; „Cerrar los ojos” Víctora Erice'a i „La sociedad de la nieve / Śnieżne bractwo” JA Bayony, które będą pretendować do finału: dla najlepszego iberoamerykańskiego filmu fabularnego. Wśród seriali znajdują się ' / Ciało w ogniu', '', 'Poquita Fe' czy 'PornoXplotación'.

W sekcji aktorskiej żeńskiej w kinie rywalizują: Carolina Yuste ('Saben aquell'), Laia Costa ('Un amor') i Malena Alterio ('Que nadie duerma'). Natomiast w męskiej: Alberto Ammann ('Upon Entry'), David Verdaguer ('Saben aquell'), Enzo Vogrincic ('La sociedad de la nieve') i Víctor Clavijo ('La espera').

Na krótkich listach nominowanych do za najlepszą rolę kobiecą w miniserialu lub serialu telewizyjnym znalazły się Esperanza Pedreño („Poquita Fe”), Lola Dueñas („La Mesías”) i („”). Na męskim odpowiedniku: Alberta Pla i Rogera Casamajora („La Mesías”), Raúla Cimasa („Poquita Fe”) i Javiera Cámarę („Rapa”).


Udostępnij

Zostaw odpowiedź