Rita Basulto Humo fot x

Rita Basulto marzy o nominacji do Oscara


Jej ” znalazł się na krótkiej liście ów w kategorii Najlepszy


Dzięki długiej karierze w kinie animowanym jej nazwisko było jednym z najbardziej znanych podczas premiery „Pinokia”.

A odliczanie do ponownego usłyszenia jej nazwiska już trwa, bo w najbliższy wtorek, 23 stycznia, kiedy zostaną ogłoszone nominacje do Akademii w kategorii Animowany , reżyserka z Jalisco może zmonopolizować meksykańskie nagłówki gazet.

Rita Basulto ze swoją historią „” w animacji poklatkowej to meksykańska wizytówka specjalności, która awansuje na niedawno opublikowanej liście filmów nominowanych.

Warto zaznaczyć, że w przypadku uzyskania nominacji „Humo” stałby się pierwszym meksykańskim filmem animowanym nominowanym w tej kategorii.

Historia ma związek z przeżyciami chłopca w obozie koncentracyjnym i jego wizją znalezienia spokoju w swojej wyobraźni.

Technika poklatkowa, za pomocą której została wykonana, wymaga formowania postaci 3D, które w celu symulacji ruchu są modyfikowane milimetrowo i wykonywane są zdjęcia. Podobnie jak w tradycyjnym kinie, 24 różne obrazy dają jedną sekundę na ekranie.

W Meksyku „Humo” gościło w oficjalnej sekcji festiwali filmowych w Guadalajarze i Morelii.


Urodzona w 1973 roku Rita ma w swoim dorobku pięć filmów krótkometrażowych, za które zdobyła cztery nagrody Ariel – nagrodę przyznawaną corocznie przez Meksykańską Akademię Sztuki i Nauki Kinematograficznej

“Lluvia en los ojos”, “El octavo día”, “La creación” i “Zimbo”  to jej prace poprzedzające „Humo”, a postacie z filmu były wystawiane w Taller de Chucho w Guadalajarze.

Jej filmy krótkometrażowe brały udział w międzynarodowych festiwalach filmowych, takich jak najważniejszy na świecie w tej dziedzinie Annecy, Stuttgart czy Animac. Za „El octavo día de la creación” została nagrodzona w Hawanie

Była fotografką, projektantką lalek i dyrektorem artystycznym przy produkcjach takich jak „Desierto adentro”, film fabularny Rodrigo Plá, a także przy filmach krótkometrażowych „Jaulas” i „Tío”.

W 2021 roku wraz z producentką Inną Payán, dokumentalistką Lucilą Montezumą i projektantką dźwięku Isabel Muñoz została zaproszona do członkostwa w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki Filmowej, która co roku przyznaje Oscara.

„Mam nadzieję, że wynika to z kwestii pluralizmu i różnorodności, więcej osób z różnych regionów powinno nadać Akademii bardziej globalną i bogatą wizję, a otwarcie innych perspektyw wzbogaca tego typu instytucje” – powiedział przy tej okazji dyrektor.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź