Jakie są rodzaje koncertów i na które warto się wybrać?

Muzyka jak nic innego potrafi łączyć ludzi, co widać m.in. na koncertach i festiwalach. Niezależnie od tego czy lubimy muzykę klasyczną, czy pop – na koncercie możemy poczuć prawdziwą wspólnotę z tymi, którzy tak jak my uwielbiają dany gatunek, zespół i utwory. Niektórzy z nas, poza słuchaniem swoich ulubionych artystów, szukają czegoś nowego i chcą zapoznać się z zupełnie innym rodzajem muzyki, a najlepszym na to sposobem jest pójście na koncert. Przedstawiamy główne typy koncertów, na które warto się wybrać! 

Jakie są rodzaje koncertów?

Wszyscy dobrze wiemy, czym charakteryzuje się koncert w ogólnym tego słowa znaczeniu. W pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam tłumy ludzi stłoczonych pod sceną lub siedzących w ławach filharmonii. Warto jednak przypomnieć sobie definicję koncertu, która zwraca uwagę przede wszystkim na aspekt muzyki, a nie samego wydarzenia.

Słowo koncert pochodzi od wyrazu włoskiego: concertare, które ma z kolei łacińskie korzenie i oznacza „współzawodniczyć” oraz „współdziałać”. W myśl tych definicji koncert to forma muzyczna, na którą składa się szereg elementów, tworzących spójną całość. Mówiąc „elementy”, mamy na myśli oczywiście wykonawców i instrumenty. W dzisiejszym świecie są to także wszelkie ulepszenia techniczne, dzięki którym dźwięk muzyki jest lepiej słyszalny. 

Koncerty możemy sobie podzielić na koncerty instrumentalne i koncerty wokalne. Na tych pierwszych mamy okazję posłuchać utworów wykonanych tylko za pomocą instrumentów – nie usłyszymy na nich śpiewu w przeciwieństwie do koncertów wokalnych, gdzie kluczową rolę odgrywają wokaliści. 

Oczywiście koncert może być widowiskiem wielce zróżnicowanym, na którym usłyszymy zarówno koncert solowy wokalisty, jak i występy samej orkiestry. W historii muzyki znane są koncerty, które składały się z kilku niezależnych od siebie partii. Dopiero później występy zaczęły przeobrażać się w harmonijne widowiska, dzięki czemu dziś możemy wybrać się na koncert z dokładnie przemyślaną strukturą, motywem czy hasłem przewodnim.

orkiestra i dyrygent
Źródło: https://pixabay.com/photos/symphony-orchestra-concert-183612/

Koncert muzyki poważnej

Muzyka jest obecna w życiu ludzi od zarania dziejów, jednak koncert jako forma muzyczna tudzież występ ma swój początek w okresie baroku. Wówczas dominowała muzyka poważna, której tradycja przetrwała do dziś. Chcąc posłuchać utworów autorstwa najsłynniejszych kompozytorów, warto udać się do filharmonii np. na koncert skrzypcowy. Jeśli zaś marzysz o tym, aby pójść na koncert fortepianowy, najlepszą okazją do tego będzie Chopin concert, czyli wydarzenie, na którym doświadczysz jedynego w swoim rodzaju, wirtuozerskiego występu pianistów w hołdzie Fryderykowi Chopinowi. W filharmoniach organizowane są także koncerty, w których bierze udział zróżnicowana grupa artystów: pianiści, skrzypkowie, wiolonczeliści, harfiści, fleciści, saksofoniści i wielu innych. Warto wybrać się na koncert muzyki poważnej przynajmniej raz w życiu i posłuchać brzmienia instrumentów w najczystszym wydaniu. 

Koncert popowy

Muzyka pop należy dziś do głównego nurtu muzycznego – słuchamy jej w radiu, w telewizji, a także przeglądając media społecznościowe. Pop to z założenia muzyka rozrywkowa, a więc lekka i przyjemna. Na przestrzeni lat zdobywała zarówno miłośników, jak i przeciwników, którzy uważają muzykę popową za mainstreamową papkę. Należy tu jednak obalić mit płytkości, gdyż dzisiaj możemy posłuchać wielu artystów popowych, którzy prezentują konkretną wizję swojej kariery, płyt i koncertów, kreując własny niepowtarzalny świat. Same teksty piosenek poruszają często ważne tematy i są zgłębieniem różnych refleksji. Warto połączyć się z wrażliwością artysty podczas koncertu i przeżyć niepowtarzalne chwile.

Koncert rockowy

Rock to z kolei mocne brzmienia i potężne głosy. Początki tego rodzaju muzyki sięgają lat 50., ale lata świetności rocka przypadają na lata 70. i 80. To właśnie wtedy do najbardziej znanych zespołów należeli AC/DC, The Rolling Stones, Europe, a także Jon Bon Jovi. Dziś muzyka rockowa nie jest aż tak popularna, co nie znaczy jednak, że zaniknęła. Wciąż możemy jechać na koncert ulubionej kapeli, skandując głośno na otwartej przestrzeni lub też w bardziej kameralnym miejscu. Patrząc na zespół rockowy, można łatwo dostrzec, że wszyscy członkowie są jedną wielką drużyną, choć nierzadko doświadczymy również koncertu solowego, czyli tzw. solówki gitarzysty lub perkusisty. Koncert rockowy to z pewnością ciekawe przeżycie!

koncert rockowy
Źródło: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/ludzie-na-koncercie-1763075/

Koncert hip-hopowy

Hip-hop aktualnie plasuje się na drugim miejscu, zaraz po popie, pod względem popularności wśród słuchaczy – zwłaszcza tych młodych. Muzyka hip-hopowa to luz i swoboda, której z pewnością doświadczysz, udając się na tego typu koncert. Do tego gatunku zaliczymy głównie rap, ale także elementy soulu, funku, a nawet disco. Współcześni raperzy chętnie podejmują się nieoczywistych projektów, tworząc utwory z artystami z innego nurtu, co przynosi ciekawe efekty. Jeśli zaś chodzi o klasyczny rap oraz widowiska z nim związane, to mamy tu do czynienia z zabawą słowem i rytmicznością. Artyści w swoich tekstach często nie przebierają w słowach i wyznają wszystko, co im leży w duszy, dzięki czemu łatwo zjednują sobie fanów identyfikujących się z nimi. 

Koncert muzyki ludowej

Czym byłaby nasza tożsamość bez muzyki ludowej? Polska muzyka ludowa to istny wachlarz emocji, bowiem pieśni mają różny charakter i odgrywa się je w zależności od okazji. Kojarzą nam się głównie z wiejskim folklorem (faktycznie wiele pieśni nawiązuje do wydarzeń z kalendarium pozamiejskiego życia, np. siewu lub żniw), ale dotyczyć mogą także miłości, wojny i wiary. Teksty piosenek ludowych często są budowane na zasadzie storytellingu, czyli snucia jakiejś opowieści. Jeśli zaś chodzi o dźwięki, to w zależności od nastroju pieśni są skoczne i wesołe lub rzewne i wzruszające.

Koncert disco-polo

Disco-polo to dość młody gatunek, ponieważ narodził się dopiero w latach 80. Przez jednych kochany, przez innych znienawidzony. Nie można jednak zaprzeczyć, że jest to muzyka idealnie nadająca się po prostu do zabawy, dlatego jest tak chętnie grana na weselach. Zarówno melodie, jak i teksty są bardzo chwytliwe, dlatego łatwo jest wpaść w ich rytm i śpiewać. Oczywiście nie jest to muzyka najwyższych lotów, ale nigdy nie miała taka być – wręcz przeciwnie. Disco-polo ma bawić, stąd piosenki o żartobliwym, często rubasznym charakterze, które mają za zadanie rozweselić słuchaczy i wprawić ich w pozytywny nastrój. Może właśnie tego potrzebujesz? 

Na jaki koncert warto się wybrać?

Jak widać, z muzyką nie da się nudzić! Jest tak różnorodna, że każdy może znaleźć coś dla siebie i udać się na taki koncert, który przyniesie mu artystyczną i emocjonalną satysfakcję. Chopinowskie, pełne patosu i elegancji melodie, a może ciężkie brzmienia w wykonaniu rockowej kapeli? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na koncert kogoś nam zupełnie nieznanego – zachęcamy do tego, aby poszerzać horyzonty i otwierać się na nowe doznania! 

— Materiał Zewnętrzny

Udostępnij

Zostaw odpowiedź