Sara Tavares fot Instagram saracotiar

Piosenkarka Sara Tavares zmarła w wieku 45 lat: „Wczoraj odeszła spokojnie” 


Portugalska i , reprezentantka swojego kraju na Eurowizji, od ponad dekady zmagała się ze straszliwą chorobą


Portugalska i   zmarła w ten weekend po 14 latach walki z guzem mózgu.

O jej śmierci poinformowano w internetowym oświadczeniu, w którym rodzina pożegnała się i podziękowała fanom za wsparcie w czasie żałoby.

„Nasza ukochana Sara odeszła wczoraj spokojnie, otoczona rodziną. Uroczystości pogrzebowe będą zarezerwowane wyłącznie dla rodziny i przyjaciół, dlatego prosimy o uszanowanie prywatności tej chwili bólu” – czytamy w poście na Instagramie.



„Dziękujemy wszystkim za przejawy miłości i uczucia. Sara pozostawia nam wyjątkowe dziedzictwo jako artystka i człowiek, a jej piosenki zawsze będą poruszały serca” – podsumowuje.

Według hiszpańskiej gazety El País Tavares zmarła w niedzielę w szpitalu da Luz w Lizbonie.  

Pod koniec ubiegłego roku udzieliła wywiadu portugalskim mediom cyfrowym Blitz, w którym opowiedziała o chorobie, z którą boryka się od 2009 roku i przyznała, że znacznie ograniczyła ona jej pracę. „Są pewne rzeczy w muzyce, których nie mogę zrobić” – powiedziała urodzona na Wyspach Zielonego Przylądka piosenkarka. Jej najnowsza piosenka „Kurtidu” ukazała się we wrześniu ubiegłego roku.

Zaniepokojony tą wiadomością premier kraju António Costa za pośrednictwem swojego konta X (wcześniej Twitter) złożył kondolencje rodzinie.

„Z głębokim smutkiem ubolewam nad przedwczesną śmiercią Sary Tavares. Jej debiut, jeszcze bardzo wcześnie, w konkursie talentów, zachwycił Portugalczyków” – napisał.

„Udowodniła, że ​​jest piosenkarką i kompozytorką posługującą się własnym językiem muzycznym, w którym krzyżują się różne geografie dźwiękowe” – dodał.



Nieżyjąca już gwiazda zyskała popularność w 1994 roku, gdy była jeszcze nastolatką, po wygraniu telewizyjnego talent show z piosenką Whitney Houston. To zwycięstwo otworzyło jej drzwi do reprezentowania swojego kraju na Eurowizji, gdzie zajęła ósme miejsce.



Tavares, córka imigrantów z Zielonego Przylądka i dumna ze swoich afrykańskich korzeni, przez całą swoją karierę próbowała łączyć swoje dwie rzeczywistości kulturowe. „Chociaż mama kazała mi wyprostować włosy, nie zrobiłam tego. Zrozumiałam, że mam piękne włosy. To świadectwo i wewnętrzna polityka nastawienia się na to, żeby szanowano mnie za to, kim jestem” – wyjaśniła w zeszłym roku w wywiadzie w portugalskim tygodniku Expresso, wspomina El País.

Album Balancê przyniósł jej platynową płytę w 2005 roku i nominację jako nowy artysta do nagrody BBC Radio 3 World Music Awards. Jej najnowszy album Fitxadu był nominowany do nagrody Latin Grammy 2017.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź