Hormony androgenowe – czym są i jaką funkcję pełnią w naszym organizmie?


Androgeny to hormony, które występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Tak naprawdę, jest to grupa hormonów płciowych o budowie sterydowej. Jaki jednak wpływ mają na nasz organizm? Kiedy należy wykonać badanie ich poziomu? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Czym są androgeny?

Androgeny to inaczej hormony androgenowe. W ich skład wchodzi androstendion, dehydroepiandrostendion, dihydrotestosteron i testosteron. Większość osób najbardziej kojarzy chyba ostatni z nich.

Za co odpowiadają androgeny?

Hormony androgenowe odpowiadają za wiele istotnych funkcji w organizmie kobiety, m.in.:

 • są odpowiedzialne za poziom libido,
 • wpływają na płodność u kobiet dojrzałych,
 • wpływają na wygląd skóry,
 • ich ilość wpływa na popęd seksualny,
 • kontrolują proces dojrzewania płciowego u dziewczynek.

Za co odpowiadają hormony androgenowe u mężczyzn?

Jak już wiemy, androgeny występują nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn. U nich odpowiadają za rozwój płciowy i jakość życia seksualnego. Mają także swój wpływ w prokreacji czy zdolności do odbycia stosunku płciowego.

Testosteron wykształca męskie narządy płciowe już w okresie życia płodowego. Natomiast w okresie dojrzewania jest odpowiedzialny za pojawienie się zarostu, ciemnienie genitaliów czy procesy biochemiczne, które wywołują erekcję członka.

Jakie funkcje posiadają poszczególne androgeny?

Hormony androgenowe to potężna grupa, mająca ogromny wpływ na nasz organizm. Jak natomiast wyglądają funkcje poszczególnych androgenów?

 • Testosteron – to najważniejszy ze wszystkich androgenów, wpływa on na budowę ciała, rozkład tkanki tłuszczowej, produkcję niewielkiej ilości jajników czy poziom libido,
 • Dihydrotestosteron – hormon ten może wpływać na popęd płciowy i wypadanie włosów oraz jest odpowiedzialny za większość efektów miejscowych hormonów maskulinizujących,
 • Androstendion – ma on słabe działanie biologiczne,
 • Dehydroepiandrostendion – hormon ten wytwarzany jest z cholesterolu i produkowany głównie w korze nadnerczy, układzie nerwowym i jądrach (w niewielkich ilościach również w jajnikach).

Ile wynosi prawidłowe stężenie hormonów androgenowych w organizmie kobiety?

Na początku należy podkreślić, że każde laboratorium medyczna posiada własne zakresy stężenia. Między jedną, a drugą placówką mogą się one różnić. Przybliżony prawidłowy poziom hormonów androgenowych u kobiet wygląda następująco:

 • testosteron – 0,69 – 2,77 nmol/l,
 • androstendion – 2,7 – 5,8 nmol/l,
 • dehydrostendion – 5,2 – 25,3 nmol/l,
 • dihydrotestosteron – 0,7 – 3,5 nmol/l.

Z czym się wiąże nadmiar hormonów androgenowych?

Nadmiar androgenów nazywamy hiperandrogenizmem. Najczęściej pojawiającą się przyczyną tego stanu jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Do hiperandrogenizmu może również dojść na skutek chorób endokrynologicznych, problemów z nadnerczami czy guzów jajnika. Stan ten objawia się m.in. trądzikiem, łojotokiem, łysieniem typu męskiego, zaburzeniem miesiączkowania, niskim tonem głosu czy przerostem łechtaczki.

W jaki sposób można leczyć nadmiar androgenów?

Leczenie hiperandrogenizmu jest zależne od przyczyny, która do tego stanu doprowadziła. Kobiety, które cierpią na zespół policystycznych jajników stosuje się kurację hormonalną. Podczas diagnozy i leczenia ważne jest, aby lekarz przeprowadził dokładny wywiad z pacjentem. Dzięki niemu może on postawić odpowiednią diagnozę i wdrożyć potrzebne leczenie.


— Materiał Zewnętrzny

Udostępnij

Zostaw odpowiedź