Photo by Luis Quintero: https://www.pexels.com/photo/women-wearing-traditional-outfits-dancing-on-a-street-18253291/

Dlaczego Międzynarodowy Dzień Flamenco obchodzony jest 16 listopada?


Lokalny festiwal, który stał się odą do sztuki na całym świecie


Uważane za symbol Andaluzji i Cyganów, to znacznie więcej niż , śpiew i zabawa To sztuka pisana wielkimi literami i wyjątkowy znak tożsamości, która w ten czwartek ma swój dzień i jest już światowym dziedzictwem.

16 listopada przypada Dzień , który obchodzony jest w tym ważnym dniu, aby upamiętnić dzień, w którym w 2010 roku UNESCO uznało sztukę flamenco za niematerialne kulturowe ludzkości. Zamiarem wyznaczonej daty jest przypomnienie znaczenia, jakie ma ta manifestacja kulturowa w świecie i pasji, jaką przekazuje. 

Propozycja tego uznania wyszła od Junta de Andalucía, a miała poparcie rządów Murcji, Estremadury i rządu centralnego. Tytuł Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO został ostatecznie potwierdzony w 2010 roku na kongresie, który odbył się w Naibori, stolicy Kenii.

W czternastą rocznicę corocznego wydarzenia odbywa się intensywny program pełen działań mających na celu promocję tej sztuki. Instytucje publiczne, rady miejskie, szkoły i stowarzyszenia w całej Hiszpanii organizują wiele wydarzeń z okazji Dnia Flamenco.

Uroczystość w 2023 roku

W listopadzie wspólnoty autonomiczne, w których duch flamenco jest najbardziej obecny, przebierają się, aby wziąć udział w różnych wydarzeniach przygotowanych dla zainteresowanych przez odpowiednie władze miejskie.

W Sewilli plany zostały zrealizowane punktualnie od 4'tego tego miesiąca, ale główne uroczystości rozpoczną się już 16'tego tego miesiąca „wezwaniem do flamenco” w wykonaniu Marty Aguilar w Torre de San Juan de Écija. 

Po obchodach festiwalu zaprezentują całą gamę tańców, śpiewów i recitali w wykonaniu najznakomitszych klubów w regionie, takich jak La Fragua de Sevilla czy Los Lirios de Vetaherrado.

W innych regionach południowej Hiszpanii, takich jak Almería, Kadyks czy Kordoba, wspomniane już tematyczne działania artystyczne będą odbywać się wraz z konferencjami mającymi na celu gromadzenie wiedzy historycznej o flamenco, pogadankami mającymi na celu budowanie świadomości w kulturze i wywyższanie roli kobiet w praktyce flamenco, jak też liczne koncerty plenerowe, na które wstęp jest bezpłatny


Udostępnij

Zostaw odpowiedź