Kolejność czytania książek z cyklu z Jakubem Mortką

Wojciech Chmielarz to jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy kryminałów. Szczególną popularnością cieszy się seria jego autorstwa z Jakubem Mortką, która jak dotąd powstała w sześciu częściach. Skąd tak duża ich popularność oraz dlaczego warto po nie sięgnąć?

Kim jest Jakub Mortka? 

Jakub Mortka jest lubiącym swoją pracę policjantem, który z pełnym zaangażowaniem wykonuje powierzone mu obowiązki. Jednak to właśnie praca odbija się na jego życiu prywatnym. Jest rozwiedziony, nie widuje się ze swoimi synami tak często, jakby tego chciał, a do tego wynajmuje pokój ze studentami. Życie prywatne Mortki jest niemniej istotne dla akcji kryminałów oraz także budzi w czytelnikach emocje. W całym cyklu książek bohater ulega bowiem przemianie i nie jest jednowymiarowy. Również dlatego warto śledzić jego losy.

„Podpalacz”

Cykl Jakub Mortka rozpoczyna się od książki pt. „Podpalacz”. Na warszawskim Ursynowie dochodzi do pożaru, wskutek którego ginie biznesmen, a jego żona zostaje poparzona. Na pierwszy rzut okaz sprawa wydaje się być czystym przypadkiem. Z czasem staje się jednak coraz bardziej zagmatwana, co jednocześnie odbija się w negatywny sposób na rodzinnych relacjach Jakuba Mortki, czyli policjanta, który zostaje włączony do rozwiązania zagadki. Okazuje się bowiem, że sprawa dotyczy celowego podpalenia, czyli nie była przypadkowa…

Farma lalek

Tym razem do tragedii dochodzi w miejscowości Krotowice. Z niej pochodzi 11-letnia Marta, która nie wraca do swojego domu na noc. Finalnie udaje się znaleźć pedofila, który niestety zgwałcił oraz zabił dziewczynkę. Zagadka rozwiązana? Nie do końca, gdyż pojawiają się kolejne zbrodnie, które Mortka musi zbadać.


Farma lalek Chmielarz
Źródło: https://wo

„Przejęcie”

Trzecia powieść z serii o Jakubie Mortce rozpoczyna się historią prosto ze słonecznej Kolumbii. To tam – rzekomo pod pretekstem kręcenia reklamy dla Coca Coli – zostaje zaproszonych kilku Polaków. Szybko jednak okazuje się, że… mają szmuglować kokainę. Większość akcji książki rozgrywa się jednak w Polsce. Na moście zostają bowiem znalezione zwłoki z orzeszkiem ziemnym ściśniętym w dłoni. Zagadka łączy więc wiele wątków, które musi rozwiązać Mortka, a także jego nowa współpracowniczka, aspirantka Suchocka.

„Osiedle marzeń”

Tym razem przenosimy się na teren luksusowego osiedla, na którym ochroniarz odnajduje zwłoki studentki. Kobieta uciekająca z miejsca zdarzenia zdaje się być główną podejrzaną. Faktycznie, przyznaje się do popełnienia zarzucanego jej czynu. Okazuje się jednak, że nie wie, jakie rany zostały zadane kobiecie. Jak potoczy się ta historia i kto okaże się być winnym? Do akcji wkracza Mortka wraz z Suchocką, którzy muszą zmierzyć się ze światem pełnym tajemnic, ambicji, narkotyków i polityki. 

„Cienie”

Historia w piątym tomie to zagadka zaginięcia córki i konkubiny gangstera. Domniemanym winnym jest znany z poprzednich tomów podkomisarz Kochan, który prosi Mortkę o pomoc. Przyznaje, że ktoś musi wrabiać go w tę historię. To jednak niejedyna zagadka w tej książce. Z inną musi zmierzyć się Suchocka, która ma za zadanie rozwiązać wątek gwałtu na młodym chłopaku, który później popełnia samobójstwo. Okazuje się jednak, że te z pozoru niezwiązane ze sobą historie coś łączy. Co dokładnie oraz jak będzie wyglądała współpraca Mortki i Suchockiej?

Długa noc

W szóstej książce z cyklu Mortka przyjeżdża do Warszawy po służbie, którą pełnił w Europolu. Podczas nocy, gdy rozgrywa się cała akcja powieści, Mortka musi zmierzyć się z wyzwaniem, którego stawką są jego najbliżsi. Jakie kroki będzie musiał podjąć, aby ich ocalić oraz jakie zagadki rozwiązać?

Cykl książek o Jakubie Mortce trzyma czytelnika w napięciu. Nie zawodzi także jeśli chodzi o ciekawe sylwetki bohaterów, które rozwijają się w niezwykle interesujący sposób. Dołącz do osób, które pokochały tę serię!

Długa Noc Chmielarz
Źródło: https://wo

— Materiał Zewnętrzny

Udostępnij

Zostaw odpowiedź