Ranking top 10 najlepszych audiobooków,których warto posłuchać. Bestsellerowe pozycje w formacie audio


Top 10 audiobooków różni się nieco od top 10 książek papierowych. Często bowiem oba formaty wydawane są w zupełnie innym czasie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie tytuły w formie audiobooka koniecznie trzeba znać, zapraszamy do przeczytania naszego rankingu.

Ranking audiobooków – w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie audiobooki warto posłuchać

Ranking, jak to ranking, jest z założenia bardzo subiektywny. Niektórzy uwielbiają reportaże, inni z przyjemnością posłuchają oryginalnego thrillera, a jeszcze inni z wypiekami na twarzy śledzą kryminały. Ciężko więc stworzyć listę lektur, która spodoba się każdemu. Niemniej jednak postanowiliśmy stworzyć nasze własne top 10, z którego dowiesz się jakie audiobooki warto posłuchać. Nie wybieramy jednak tylko pozycji z 2023 roku. Pokażemy Ci również takie, które na półkach księgarni internetowych pojawiły się w 2022, 2021 a nawet 2020 roku. Data publikacji nie jest dla nas bowiem czynnikiem kluczowym. Liczy się przede wszystkim treść.

Top 10 najlepszych audiobooków – bestsellery, które warto „przeczytać” na nowo

„Dziewczyna o czterech palcach” Marek Krajewski

Jeśli kojarzysz nazwisko autora, na pewno wiesz, że nie jest to jedna z książek dla dzieci. Nie jest to także kontynuacja jego bestsellerowej serii o Eberhardzie Mocku. Jest to pierwszy tytuł z kategorii powieści szpiegowskich tego pisarza. Czy należy do najbardziej kontrowersyjnych, tak jak jego poprzednie dzieła? Na pewno tak. Audiobook przedstawia historię Łyssego, którego uważni miłośnicy Krajewskiego poznali już w serii o Edwardzie Popielskim, która nawiasem mówiąc również podbiła serca czytelników. Historia odbywa się w 1922 na Kresach Wschodnich i jest w niej całkiem sporo trupów. Ale dla powieści Krajewskiego jest to właściwie zupełnie normalne…

„Odwet” Vincent V. Severski

Severski znany jest z kolei z powieści szpiegowskich i to właśnie w tej kategorii znajduje wydana przez wydawnictwo Czarna Owca pozycja. Nie jest to jego najnowsza książka, ale zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie. Jest to bowiem wielowątkowa powieść, w której przeplatają się ze sobą wątki Al-Kaidy, rosyjskich szpiegów, Polskiego Koncernu Zbrojeniowego i polskich agentów służb specjalnych.

„Mitologia” Jan Parandowski

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak dziwnie wygląda w tym zestawieniu tak tradycyjna książka, będąca zarazem lekturą szkolną. Jest to jednak tytuł, który powinien znać każdy. To jeden z najważniejszych tekstów kultury i jeden z najczęściej kupowanych audiobooków. Jeśli zastanawiasz się, jakie audiobooki warto posłuchać, „Mitologia” jest jednym z nich.

„Koniec pieniądza papierowego” Roland Baader

Obowiązkowa pozycja dla osób, które pragną zgłębić swoją wiedzę na temat gospodarki i mechanizmów nią rządzących. Autor przedstawia w swojej książce ogrom wiedzy na temat funkcjonowania państwa a także przyszłości Europy. To dobra alternatywa dla powieści, w których znajdujemy jedynie świat przedstawiony, nie zaś realny.

„Plac Senacki 6PM” Vincent V. Severski

Kolejny audiobook Severskiego na naszej liście. Akcja odgrywa się w 1991 roku i przedstawia narodziny imperium Władimira Putina. Nie jest to jednak reportaż a pełen napięcia thriller. Autor zabiera nas do świata, w którym zmagają się siły światowych mocarstw. Radziecki okręt podwodny z arsenałem atomowym, MI6, CIA i międzynarodowe zamieszanie. To po prostu Severski pełną gębą.

„Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani Holokaustu” Viktor E. Frankl

W tym audiobooku znajdziecie bardzo dużo wiedzy na temat psychiatrii i mechanizmów, jakie kierują człowiekiem w wyniku traumatycznych wydarzeń. Opisuje swoje przeżycia, czyli dzieciństwo w Auschwitz i kilku innych obozów koncentracyjnych a następnie stara się wyjaśnić co pozwala człowiekowi przeżyć w tak tragicznych warunkach. Potem opowiada m.in. o metodach psychoterapii, które pomagają przebrnąć przez życie obarczone tak wielką traumą. Jest to popularnonaukowy tytuł, którego nie można pominąć.

„Czarnobylska modlitwa” Swietłana Aleksijewicz

Ofiary wybuchu elektrowni Czarnobyl to nie tylko ci, którzy umarli. To także żony strażaków, którzy zginęli gasząc pożar. To mieszkańcy okolicznych wsi oraz miasta Prypeć. To wszyscy, którzy zmuszeni byli opuścić swoje domy, zwierzęta i rzeczy, gromadzone przez całe życie. I to właśnie o nich opowiada pisarka.

„Shogun” James Clavell

Autor zabiera swoich czytelników do świata, w którym zderzają się dwie cywilizacje. Do miejsca, w którym przeplatają się ze sobą miłość, honor, nienawiść i poświęcenie. Akcja rozgrywa się na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy do kraju kwitnącej wiśni trafia John Blackthorne – angielski żeglarz. Starając odnaleźć się w nowej sytuacji na japońskim dworze, szuka możliwości powrotu do Europy. Powieść Jamesa Clavella, czytana przez lektora Andrzeja Hausnera to pozycja po prostu obowiązkowa!

„Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi” Andrzej Dragan

Jest to jedna z niewielu książek, której autorem jest profesor fizyki teoretycznej. Andrzej Dragan tłumaczy w niej między innymi teorię Alberta Einsteina i prawa mechaniki kwantowej a także to, w jaki sposób łączą się one ze sobą. Brzmi nieco ciężko, prawda? Uspokajamy zatem, że całość wytłumaczona jest naprawdę przystępnie.

„Reguły na czas chaosu” Tomasz Stawiszyński

Czujesz niepewność i lęk? Jeśli tak, to po prostu musisz to przeczytać! W czasach gdy stabilność jest niemalże towarem deficytowym, odnalezienie równowagi staje się niezwykle trudne. Autor wskazuje nam jak znaleźć sens w świecie, w którym złe wiadomości wyskakują na z lodówki. Daje praktyczne wskazówki dotyczące funkcjonowania w dzisiejszych realiach. Zabiera czytelników do świata filozofii i kultury. Uodparnia na manipulację i rozemocjonowanie. To naprawdę audiobook, który warto przesłuchać.

„Cukierku, ty łobuzie!” Waldemar Cichoń

Tytuł autorstwa Waldemara Cichonia znajduje się na naszej liście jako pozycja dodatkowa. Jest to bowiem jedenasta propozycja z serii: jakie audiobooki warto posłuchać. Umieściliśmy ją tu, ponieważ w odróżnieniu od pozostałych, należy do kategorii literatury dziecięcej. Nie mogliśmy jednak jej pominąć, ponieważ jest niekwestionowanym bestsellerem. Warto więc chociaż o niej wspomnieć. Jeśli masz dzieci, chodzące do klas I-III to i tak prędzej czy później się z nią zetkniesz. Historia dachowca o imieniu Cukierek, którego przygarnęła rodzina Marcelego, wpisana została na listę lektur obowiązkowych.


— Materiał Zewnętrzny

Udostępnij

Zostaw odpowiedź