blue beetle fot materiały promocyjne

„Blue Beetle”, na ratunek DC Universe


Pierwszy latynoski superbohater uniwersum Comics wchodzi dziś do kin


Nowy o superbohaterach, Blue Beetle, reżysera z Puerto Rico, Ángela Manuela Soto, bada niezwykły aspekt Latynosów w kinie, bohatera: „Nasza siła tkwi w tym, kim jesteśmy”, zapewnia w wywiadzie.

pojawia się w czasie, gdy po złych wynikach z poprzednimi częściami namawiano do stworzenia hitu. Nawet krytycy tacy jak David Rooney z „The Hollywood Reporter” komentują, że „film jest mile widzianym dodatkiem do uniwersum i w większości jest całkiem zabawny, do zaakceptowania na koniec lata, duży skok powyżej, ‘Black Adam' o ‘The Flash'. Pomimo niższego budżetu i słabej obsady film jest małym zwycięstwem firmy, która bardzo go potrzebowała”.

Taśma przedstawia historię „Jaime'a Reyesa”, młodego Amerykanina pochodzenia meksykańskiego, który niedawno ukończył prawo, a który szuka pracy. Jednak jego plany muszą się nagle zmienić, gdy zostaje poproszony o pilnowanie dziwnego reliktu w postaci chrząszcza .

„Reyes” zostaje wybrany przez ciekawski obcy obiekt biotechnologiczny i pomimo wszystkich jego prób odrzucenia nowego życia, które jest mu prezentowane, zostaje superbohaterem; Co szczególnie jest ważne, jest pierwszym latynoskim superbohaterem .

Młody mężczyzna grany przez Xolo Maridueñę („Cobra Kai”, 2018) jest pierwszym członkiem rodziny meksykańskich migrantów, który ukończył studia uniwersyteckie, ale także jedynym, który ma wielkie marzenia, bo nawet jego młodsza siostra „Milagro” , straciła wiarę, że „ludzie tacy jak oni” – Latynosi w Stanach Zjednoczonych – mają szanse na rozwój i sukces dzięki otaczającej ich wrogości.

„Ważne było, aby móc przełamać te schematy i zobaczyć siebie jako bohaterów, ponieważ nigdy nie mieliśmy okazji zobaczyć się w ten sposób na ekranie, zawsze jesteśmy złoczyńcami innych”, potwierdza Soto.

Komedia, rzeczywistość i krytyka społeczna

Reżyser, który najbardziej znany jest z dzieł o charakterze społecznym, takich jak „La Granja” (2015), czy zwycięski film festiwalu filmów niezależnych w Sundance 2020 „Charm City Kings”, mówi, że chciał wnieść historię do rzeczywistość, która na pierwszy rzut oka mogła wydawać się bardzo odległa i obca.

„Dlaczego wszyscy (superbohaterowie) muszą żyć w fantazji, w której nie można odnieść się do konfliktów postaci? Są rzeczy w naszym codziennym życiu, które są bardziej przerażające niż jakakolwiek inwazja obcych”, mówi Soto.

Z zamiarem zaakcentowania problemów społeczności latynoskiej w fikcji filmowiec umieścił rodzinę „Reyesów” w kontekście zagrożonym gentryfikacją, wysiedleniami, wyzyskiem i interwencjonizmem wojskowym.

„W pewnym stopniu (te kwestie) jednoczą nas jako Latynosów i inne zmarginalizowane społeczności na świecie” – pogłębia reżyser.

Pomimo gęstości tych tematów, Soto zdołał nasycić historię humorem poprzez naiwność i spontaniczność bohaterów, elokwentne wulgaryzmy w języku hiszpańskim w momentach napięcia, a nawet poprzez portretowanie przepełnionej – a czasem przesadnej – rodzinnej miłości.

I chociaż „Jaime” i jego rodzina są Meksykanami, historia nie ogranicza się do nawiązań kulturowych do kraju Ameryki Północnej, takich jak telenowela „María, la del barrio” czy „Chapulín Colorado”, ale także podkreśla dziedzictwo innych krajach prezentując muzykę Soda Stereo (Argentyna), Los Saicos (Peru) i Calle 13 (Puerto Rico).

„Dzięki sztuce, muzyce i telewizji cała Ameryka Łacińska mogłaby się zjednoczyć” — mówi Soto.

W filmie występują również Meksykanka Adriana Barraza w roli zbuntowanej babci i Elpidia Carrillo, która gra matkę superbohatera, a także aktor z Los Angeles, George Lopez, jako jego wujek.

Na koniec Soto ma nadzieję, że „Blue Beetle” będzie miał pozytywny wpływ na publiczność: „Mam nadzieję, że zainspiruję życie ludzi, aby mogli opowiadać własne historie, ponieważ jesteśmy tym, czym jesteśmy z naszą supermocą” — mówi.  

Streszczenie

„Jaime Reyes” znajduje się w posiadaniu starożytnego biotechnologicznego reliktu obcych, zwanego Skarabeuszem. Kiedy Skarabeusz wybiera „Jaimego” jako gospodarza symbiotycznego, zapewnia mu zbroję o niezwykłych i nieprzewidywalnych mocach.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź