El Nani fot RTVE

„Pacto de Silencio”, innowacyjny serial dokumentalny stworzony przez RTVE Play, który koncentruje się na tajemniczym zniknięciu Santiago Corelli, znanego również jako „El Nani”, jest już dostępny do bezpłatnego oglądania w RTVE Play. W 2023 roku mija 40. rocznica zaginięcia El Naniego, drobnego przestępcy z hiszpańskich slumsów z początku lat 80.


El Nani został aresztowany 13 listopada 1983 r. za napad na sklep jubilerski i zabójstwo jego właściciela, a później trafił do policyjnych placówek. Od tego czasu zniknął bez śladu. Dochodzenie w sprawie jego zaginięcia, wciąż nierozwiązane, ujawniło rozległą sieć korupcji w hiszpańskiej policji. Kulminacją tej sprawy był rok 1988, kiedy to pierwszy proces został w całości nagrany przez kamery telewizyjne. Po raz pierwszy w krótkiej historii hiszpańskiej demokracji część ówczesnej elity policyjnej usiadła na ławie oskarżonych.

Próba skrupulatnie udokumentowana i nagrana w całości przez TVE, tworząc archiwum dokumentalne z ponad 500 godzinami nagrań. Dziennikarze RTVE, César Vallejo i Angela Gallardo, którzy reżyserują dokument, uratowali tę imponującą ilość niepublikowanych materiałów archiwalnych, aby wyjaśnić sprawę, która nie została jeszcze rozwiązana.

W dwóch odcinkach po 70 minut każdy serial odkrywa i przywraca obszerne bogactwo nigdy wcześniej nie widzianych materiałów archiwalnych w celu zbudowania szczegółowego obrazu czasów wciąż pełnych niewiadomych.

Cine Estudio del Círculo de Bellas Artes było gospodarzem pokazu w ten czwartek, wydarzenia, w którym uczestniczyło wiele wybitnych postaci filmu dokumentalnego, a które poprowadzili Ana Blanco i Alberto Fernández, dyrektor RTVE Play. „Pacto de silencio” był już wcześniej prezentowany na Festiwalu w Maladze i w Seminci.

Dokument przedstawia ówczesny portret z perspektywy prawników i dziennikarzy, którzy odegrali kluczową rolę w procesach i śledztwach, które zapobiegły bezkarności zaginięcia przestępcy. Ponieważ sprawa „El Nani” została już przepisana, tylko nieliczni znają prawdę o pierwszym zniknięciu w erze demokracji, a ciała do tej pory nie odnaleziono.

Sześciu prawników, którzy brali udział w procesie, bierze udział w filmie dokumentalnym, w tym zarówno oskarżenie (Jaime Sanz de Bremond, adwokat z oskarżenia publicznego, jak i José Antonio Sanz Grasa, adwokat z oskarżenia prywatnego), jak i obrona (José Emilio Rodríguez Menéndez, Manuel Tuero, Manuel Salgado, Fernando Carpena), a także jeden z sędziów sądu (José Luis Durán Berrocal). Ponadto w dokumencie występują sędzia śledczy Andrés Martínez Arrieta oraz Rafael Vera, były sekretarz ds. bezpieczeństwa w latach 1982-1984 oraz 1986-1994.

Media odegrały decydującą rolę w ujawnieniu i zbadaniu sprawy, zwłaszcza gazety Cambio 16, El País i Interviú. W dokumencie wzięli udział dziennikarze tacy jak José Luis Rodríguez Aparicio, José Díaz Herrera, Miguel Ángel Liso, Javier Valenzuela, Jesús Duva, Rosa Montero, pisarka i dziennikarka; Mariano Sánchez, Josefa Rodríguez, którzy relacjonowali sprawę dla Televisión Española; Juan José Echevarría i fotoreporter Antonio Suárez.

Ścieżka dźwiękowa „Pacto de Silencio” jest całkowicie oryginalna i skomponowana przez Nico Casala.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź