El Nani fot RTVE

”, innowacyjny stworzony przez Play, który koncentruje się na tajemniczym zniknięciu Santiago Corelli, znanego również jako „”, jest już dostępny do bezpłatnego oglądania w Play. W 2023 roku mija 40. rocznica zaginięcia El Naniego, drobnego przestępcy z hiszpańskich slumsów z początku lat 80.


został aresztowany 13 listopada 1983 r. za napad na sklep jubilerski i zabójstwo jego właściciela, a później trafił do policyjnych placówek. Od tego czasu zniknął bez śladu. Dochodzenie w sprawie jego zaginięcia, wciąż nierozwiązane, ujawniło rozległą sieć korupcji w hiszpańskiej policji. Kulminacją tej sprawy był rok 1988, kiedy to pierwszy proces został w całości nagrany przez kamery telewizyjne. Po raz pierwszy w krótkiej historii hiszpańskiej demokracji część ówczesnej elity policyjnej usiadła na ławie oskarżonych.

Próba skrupulatnie udokumentowana i nagrana w całości przez TVE, tworząc archiwum dokumentalne z ponad 500 godzinami nagrań. Dziennikarze RTVE, César Vallejo i Angela Gallardo, którzy reżyserują dokument, uratowali tę imponującą ilość niepublikowanych materiałów archiwalnych, aby wyjaśnić sprawę, która nie została jeszcze rozwiązana.

W dwóch odcinkach po 70 minut każdy odkrywa i przywraca obszerne bogactwo nigdy wcześniej nie widzianych materiałów archiwalnych w celu zbudowania szczegółowego obrazu czasów wciąż pełnych niewiadomych.

Cine Estudio del Círculo de Bellas Artes było gospodarzem pokazu w ten czwartek, wydarzenia, w którym uczestniczyło wiele wybitnych postaci filmu dokumentalnego, a które poprowadzili Ana Blanco i Alberto Fernández, dyrektor . „” był już wcześniej prezentowany na Festiwalu w Maladze i w Seminci.

Dokument przedstawia ówczesny portret z perspektywy prawników i dziennikarzy, którzy odegrali kluczową rolę w procesach i śledztwach, które zapobiegły bezkarności zaginięcia przestępcy. Ponieważ sprawa „El Nani” została już przepisana, tylko nieliczni znają prawdę o pierwszym zniknięciu w erze demokracji, a ciała do tej pory nie odnaleziono.

Sześciu prawników, którzy brali udział w procesie, bierze udział w filmie dokumentalnym, w tym zarówno oskarżenie (Jaime Sanz de Bremond, adwokat z oskarżenia publicznego, jak i José Antonio Sanz Grasa, adwokat z oskarżenia prywatnego), jak i obrona (José Emilio Rodríguez Menéndez, Manuel Tuero, Manuel Salgado, Fernando Carpena), a także jeden z sędziów sądu (José Luis Durán Berrocal). Ponadto w dokumencie występują sędzia śledczy Andrés Martínez Arrieta oraz Rafael Vera, były sekretarz ds. bezpieczeństwa w latach 1982-1984 oraz 1986-1994.

Media odegrały decydującą rolę w ujawnieniu i zbadaniu sprawy, zwłaszcza gazety Cambio 16, El País i Interviú. W dokumencie wzięli udział dziennikarze tacy jak José Luis Rodríguez Aparicio, José Díaz Herrera, Miguel Ángel Liso, Javier Valenzuela, Jesús Duva, Rosa Montero, pisarka i dziennikarka; Mariano Sánchez, Josefa Rodríguez, którzy relacjonowali sprawę dla Televisión Española; Juan José Echevarría i fotoreporter Antonio Suárez.

Ścieżka dźwiękowa „Pacto de Silencio” jest całkowicie oryginalna i skomponowana przez Nico Casala.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź