Marzysz o rozpoczęciu nauki gry na ukulele? Szukasz instrumentu dla małego ukulelisty? A może już grasz i właśnie nadszedł czas na zakup innego rozmiaru? Podpowiemy Ci, jakie ukulele wybrać, by cieszyć się świetnie brzmiącym, dopasowanym do potrzeb instrumentem – bez przepłacania.

Wybór rozmiaru ukulele

Ukulele musi być dopasowane do wzrostu ukulelisty. Dzięki temu nauka gry będzie wygodniejsza i po prostu łatwiejsza. Zbyt mały lub zbyt duży instrument może szybko zniechęcić Cię do treningów. Jednak w wyborze rozmiaru ukulele chodzi nie tylko o gabaryty, ale również o głośność i skalę. Różnice w wybrzmiewaniu poszczególnych rozmiarów wynikają z wielkości pudła rezonansowego. Wyróżnić można 3 podstawowe warianty ukulele:

  • rozmiar sopranowy,
  • rozmiar koncertowy,
  • rozmiar tenorowy.

Ukulele sopranowe

Ukulele sopranowe jest najmniejsze. Od niego swoją przygodę zaczyna większość ukulelistów. Wybrzmiewa krótko, najciszej i najbardziej klasycznie spośród wszystkich rozmiarów. Długość menzury wynosi na ogół 33 cm. Cały instrument mierzy zwykle ok. 53 cm. Na podstrunnicy znajduje się 12-14 progów. Wybierz sopran, jeśli:

  • oczekujesz najbardziej kanonicznego brzmienia,
  • zależy Ci na mobilności, bo planujesz chodzić lub dojeżdżać na kursy, np. komunikacją miejską,
  • szukasz instrumentu dla dziecka,
  • masz maksymalnie 170 cm wzrostu i drobne dłonie,
  • docelowo zamierzasz przesiąść się na większy rozmiar,
  • nie chcesz inwestować zbyt wiele na start – ukulele sopranowe są najtańsze (kosztują średnio 200-300 zł).

Ukulele sopranowe z rozmaitych materiałów, w tradycyjnych i niestandardowych kształtach, z różnych półek cenowych, znajdziesz tutaj: https://nauczsiegrac.pl/22-ukulele-sopranowe.

Ukulele koncertowe

Ukulele koncertowe wybrzmiewa dłużej i głębiej od sopranowego, chociaż wciąż klasycznie i klimatycznie. Jednocześnie jest bardziej poręczne od jeszcze większego rozmiaru tenorowego. Długość menzury wynosi na ogół 38 cm. Cały instrument mierzy zwykle ok. 61 cm. Na podstrunnicy znajduje się 14-16 progów. Postaw na ukulele koncertowe na start, jeżeli:

  • należysz do wyższych osób (powyżej 170 cm wzrostu),
  • masz dosyć duże dłonie z grubszymi lub dłuższymi palcami,
  • planujesz grać w zespole,
  • chcesz uniknąć stosowania nagłośnienia,
  • nie zależy Ci na dużej mobilności – ukulele koncertowe nie zmieści się w plecaku,
  • możesz zainwestować nieco więcej (ok. 300-400 zł).

Rozmiar koncertowy wybierają również bardziej zaawansowani ukuleliści oraz osoby grające na gitarze. Zobacz polecane ukulele koncertowe: https://nauczsiegrac.pl/21-ukulele-koncertowe.

Ukulele tenorowe

Duże ukulele tenorowe jest najgłośniejsze i wybrzmiewa najdłużej. Jednak przez spore gabaryty może być problematyczne w transporcie i użytkowaniu. Długość menzury wynosi na ogół 43 cm. Cały instrument mierzy zwykle ok. 67 cm. Na podstrunnicy znajduje się 17-19 progów. Jeszcze większy od ukulele tenorowego jest rozmiar barytonowy. Warto zdecydować się na ukulele tenorowe, jeżeli:

  • jesteś zaawansowanym ukulelistą-solistą,
  • szukasz instrumentu na start dla bardzo wysokiej osoby (powyżej 185 cm wzrostu), z długimi palcami,
  • oczekujesz supergłębokiego dźwięku,
  • nie zależy Ci na mobilności, bo będziesz grać w domu lub przewozić ukulele samochodem,
  • możesz zainwestować więcej – to stosunkowo drogi instrument (od 400-500 zł).

Pozostałe rozmiary ukulele

Świetną propozycją dla najmłodszych jest ukulele w rozmiarze sopranino o długości średnio 46,5 cm i strojeniu wyższym nawet o całą oktawę. Osoby mające doświadczenie w grze na gitarze mogą spróbować swych sił w grze na guitarlele. To unikatowe połączenie ukulele z gitarą. 6-strunowy instrument brzmi jak ukulele tenorowe, ale można go nastroić jak klasyczną gitarę. Małą gitarę klasyczną, pod względem brzmienia i gabarytów, przypomina również duże ukulele barytonowe.

Ukulele drewniane, plastikowe czy ze sklejki?

Przeglądając ukulele w dobrych sklepach muzycznych, np. na https://nauczsiegrac.pl/8-ukulele, można zauważyć, że nie wszystkie modele są drewniane. Często pojawiają się produkty ze sklejki oraz z tworzyw sztucznych. Ich cena bywa dwukrotnie niższa od modeli z litego drewna. Możesz spokojnie postawić na nie-drewniane instrumenty, zwłaszcza na początku przygody z ukulele. Generalnie instrumenty z drewna brzmią lepiej – głębiej, czyściej, cieplej. Jednak te wykonane z tworzyw sztucznych, np. z ABS, są nie tylko sporo tańsze, ale również wytrzymalsze, więc doskonale sprawdzają się na start dla dzieci. Z kolei brzmienie ukulele ze sklejki naprawdę niewiele różni się od brzmienia ukulele z drewna. Wynika to z małych rozmiarów instrumentu.

Wybór kształtu ukulele

Przy wyborze ukulele warto zwrócić uwagę także na kształt. Najwięcej modeli posiada klasyczny kształt ósemki. Popularny jest także ananas, oferujący cieplejsze, głębsze brzmienie. Obydwa kształty nadają się dla osób początkujących. Pamiętaj jedynie, że kształt ananasa mają ukulele koncertowe.

Kup instrument, nie zabawkę

Najważniejsze to kupić sprawdzony, wyselekcjonowany instrument w profesjonalnym sklepie muzycznym. Bo zakup ukulele „w ciemno” to jak zakup samochodu bez zajrzenia pod maskę. Przetestowane ukulele we wszystkich rozmiarach znajdziesz na https://nauczsiegrac.pl.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź