Rita Lee fot. zdjęcie z CD

Rita Lee, „królowa brazylijskiego rocka”, zmarła w wieku 75 lat


Artystka, u której w 2021 roku zdiagnozowano raka płuc, została uhonorowana w listopadzie zeszłego roku nagrodą Latin Grammy Lifetime Achievement Award


, znana jako „Królowa brazylijskiego rocka” dzięki hitom takim jak “Ovelha Negra,” “Mania de Você” i „Now Only Missing You”, zmarła w poniedziałek (8 maja) w wieku 75 lat, co potwierdziła jej rodzina. U Lee zdiagnozowano w raka płuc w 2021 roku.

„Komunikujemy odejście Rity Lee w jej rezydencji w stolicy São Paulo, pod koniec nocy, otoczonej całą miłością swojej rodziny, tak jak zawsze tego pragnęła” – oświadczenie opublikowano na jej oficjalnym koncie na Instagramie.

Znana z fuzji Psychodelii z popem, MPB, bossa i nową falą, legendarna artystka zdobywczyni nagrody Latin Grammy – która jest jedną z odnoszących największe sukcesy brazylijskich piosenkarek i autorek tekstów – zaczynała w grupie Os Mutantes, zanim rozpoczęła owocną działalność kariery solowej. W listopadzie ubiegłego roku została uhonorowana nagrodą Latin Grammy's Lifetime Achievement Award, ale nie mogła uczestniczyć w ceremonii wręczenia jej w Las Vegas.

była artystką-wizjonerką i jedną z najlepiej sprzedających się piosenkarek/autorek tekstów w historii Brazylii” – powiedział Manuel Abud, dyrektor generalny Latin Recording Academy, we wtorkowym oświadczeniu, w którym złożył „najszczersze kondolencje jej rodzinie, przyjaciołom i wszystkim miłośnikom jej muzyki.”

Urodzona 31 grudnia 1947 roku w São Paulo Lee rozpoczęła karierę w zespole Os Mutantes i nagrała albumy z zespołem Tutti Frutti, w tym Fruto Proibido z 1975 roku . W 1979 roku wydała album Rita Lee – zawierający takie klasyki jak „Mania De Você”, „Lança Perfume” i „Caso Sério” – we współpracy z mężem, multiinstrumentalistą Roberto de Carvalho, w ramach partnerstwa artystycznego, które trwało do lat 80. z długą listą radiowych hitów i masowymi koncertami.

W późniejszych dekadach dokonała nagrań akustycznych, takich jak Aqui, Ali, em Qualquer Lugar, zbiór oparty na utworach The Beatles. W 2015 roku celebrowała swoją karierę kolekcją płyt CD, a rok później opublikowała autobiografię, w której określiła siebie jako „buntowniczkę” i „hipisowską komunistkę”.

Była piosenkarką i autorką tekstów, chwaloną za wszechstronność, grającą na co najmniej pięciu instrumentach: perkusji, gitarze, pianinie, harmonijce ustnej i autoharp. Była także jednym z pierwszych brazylijskich muzyków, którzy używali gitary elektrycznej.

Jej popularność rozprzestrzeniła się poza Brazylię. Występowała w Portugalii, Anglii, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W 1988 roku brytyjska gazeta Daily Mirror ujawniła, że ​​ówczesny książę Karol podziwiał jej piosenkę „Lança Perfume” i uważał ją za swoją ulubioną piosenkarkę. Zdobył Latin Grammy w kategorii najlepszy album w języku portugalskim w 2001 roku za „3001”.

W środę, 10 maja, w planetarium w São Paulo odbędzie się publiczna stypa, podała rodzina w oświadczeniu, dodając, że zgodnie z życzeniem Lee, jej ciało zostanie poddane kremacji.

Pozostawiła troje dzieci i męża, Roberto do Carvalho, z którym dzieliła muzyczne partnerstwo przez 44 lata. W 2021 roku wydali razem nową piosenkę Change oraz remiks niektórych największych hitów.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź