Kołdra obciążeniowa – co to tak naprawdę jest?


Zdrowy i komfortowy sen – każdy człowiek zasługuje na to, aby zapewnić sobie takie warunki, starannie dobierając pościel oraz inne elementy do łóżka. Niektórym osobom polecana jest kołdra obciążeniowa. Może sama jej nazwa nie jest zachęcająca, ponieważ jak można wyspać się z czymś, co obciąża. Jednak wbrew pozorom jest to element, którego zadaniem jest wyciszenie układu nerwowego. Co to tak naprawdę jest i kto powinien z niej korzystać?

Sensorycznie działająca kołdra

Kołdra obciążeniowa często określana jest również mianem sensorycznej. Powodem tego jest fakt, że często jest ona wykorzystywana jako ten element, który wspiera terapię zaburzenia czucia głębokiego. Może ktoś nie wyobraża sobie faktu snu z dodatkowym obciążeniem. Jednak w tym przypadku chodzi o pobudzenie dodatkowej priopriocepcji. Mowa tu m.in. o tych osobach, które mają autyzm i ADHD.

Kołdra obciążeniowa to tak naprawdę przebadany element, który doprowadza do pobudzenia prawidłowych procesów ze strony układu nerwowego. Przetwarzanie sensoryczne działa w prawidłowy sposób – co ma też niebagatelny wpływ na samopoczucie i odczuwanie. Trzeba mieć jednak świadomość, że jej prawidłowe działanie uzależnione jest od wielu czynników. M.in. od tego faktu, że zostanie ona dopasowana do indywidualnych potrzeb osoby, która musi poddać się takiej terapii.

Kto powinien skorzystać z kołdry obciążeniowej?

Wśród osób, które powinny korzystać z takiego elementu terapii, wyliczyć można m.in:

  • osób z autyzmem i zespołem Aspergera – w szczególności, jeżeli ma się do czynienia z zaburzeniamu snu;
  • ADHD – kołdra będzie miała za zadanie zmniejszyć nadaktywność dziecka oraz ułatwić zasypianie;
  • zaburzenia SI – kołdra/koc może być wykorzystywane podczas terapii w gabinecie, jak również w domu.

Czytając o tym, wiele osób z góry pomyśli, ze kołdra obciążeniowa HuggyMoon dedykowana jest dla dzieci. Warto jednak wiedzieć, że są potwierdzone naukowe badania odnoszące się do osób dorosłych i korzystnego działania takiej kołdry. To dzięki niej dochodzi do zmniejszenia pobudliwości układu autonomicznego. To dzięki niem można być pewnym tego, że tętno stanie się spokojniejsze, a reakcje somatyczne nie będą tak mocne.

Sprawdź także  Makijaż artystyczny i jego rola we współczesnej kulturze

Czy wszyscy mogą korzystać z kołdry obciążeniowej?

Czytając o takich możliwościach kołdry sensorycznej, wiele osób pomyśli o tym, aby zastosować ją jako lek na swoją bezsenność. Może i nie jest to złym pomysłem. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że tego typu kołdry mają również listę przeciwwskazań. Są one dobre, jednak ich zastosowanie w pewnym momencie może okazać się ryzykowne dla zdrowia.

Przede wszystkim nie powinny z nich korzystać dzieci do drugiego roku życia, ponieważ istnieje ryzyko ich uduszenia podczas snu. W przypadku dzieci zawsze należy wszystko skonsultować z pediatrą i specjalistą od integracji sensorycznej, który będzie w stanie wskazać, czy dziecko faktycznie powinno korzystać z takiego elementu.

Oprócz tego, z kołdry sensorycznej nie powinny korzystać także pacjenci, którzy mają do czynienia z astmą lub klaustrofobią. Na pewno z takiej kołdry nie mogą korzystać osoby, które mają do czynienia z obturacyjnym bezdechem sennym. Z możliwości korzystania takiej kołdry wyklucza osteoporoza oraz wrodzona łamliwość kości. W takich przypadkach kołdra może nie tylko powodować utrudnienia w oddychaniu, ale także osłabiać strukturę kości, nasilać lęk. Warto uważać, ponieważ żadna osoba nie chce doprowadzić samoczynnie do pogorszenia stanu swojego zdrowia lub osób bliskich. Używanie takiej kołdry zawsze należy przedyskutować z lekarzem.

— Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Powiązane posty

Zostaw odpowiedź