chupa fot. Netflix

Trzy fakty, których nie wiedziałeś o 'Chupa’, filmie, który podbija Netflix


rodzinny miał swoją premierę w zeszły piątek i szybko stał się najczęściej oglądanym filmem w serwisie streamingowym w niektórych krajach, detronizując Zabójcze Wesele, komedię, która prowadziła w pierwszej dziesiątce od czasu premiery (w Polsce na 5 miejscu)


W piątek zeszłego tygodnia   pojawił się w serwisie  i szybko stał się najczęściej oglądanym filmem na platformie streamingowej w wielu miejscach na całym świecie, detronizując Zabójcze Wesele, komedię, która prowadziła w pierwszej dziesiątce od czasu swojej premiery.

„Samotny chłopiec jedzie odwiedzić rodzinę w Meksyku. W szopie swojego dziadka spotyka mityczną istotę i zostają przyjaciółmi. Tak zaczyna się przygoda jego życia”, wskazuje streszczenie , filmu familijnego, który odniósł sukces na platformie .

Chupa wyreżyserował Jonás Cuarón, a występują między innymi Demián Bichir, Evan Whitten, Christian Slater, Ashley Ciarra, Nickolas Verdugo, Adriana Paz, Gerardo Taracena, Julio Cesar Cedillo. Trwa 99 minut.

Oto kilka faktów, których nie wiedziałeś o filmie:


1) Kontrowersje wokół nazwy

Zapowiedź tytułu filmu spotkała się z pewną krytyką, ponieważ słowo „chupa” to termin o pewnych konotacjach seksualnych w języku hiszpańskim i filipińskim, co według niektórych było nieodpowiednie dla filmu familijnego.


chupa fot. Netflix
chupa fot. Netflix

2) Jonás Cuarón i więź z ojcem

Chupę wyreżyserował Jonás Cuarón Elizondo. Jest on meksykańskim reżyserem filmowym, scenarzystą, producentem, montażystą i autorem zdjęć urodzonym w 1981 roku. Jest synem zdobywcy Oscara Alfonso Cuaróna.

Jego pierwszym filmem fabularnym był Year of the Nail (Ano Una), który wyreżyserował, napisał scenariusz i wyprodukował w 2007 roku. W 2013 roku był także współautorem scenariusza do wysoko cenionego filmu Gravity. Współautorem scenariusza i reżyserem filmu był jego ojciec. Dodatkowo jego wujek, Carlos Cuarón, jest także scenarzystą i reżyserem, a jego przyrodni brat, Diego Cataño, jest aktorem. Jego pierwszym filmem jest rola epizodyczna, którą zagrał jako dziecko w filmie Sólo con tu pareja, wyreżyserowanym przez jego ojca w 1991 roku.


Chupa fot. Netflix
Chupa fot. Netflix

3) Premiera filmu została opóźniona o 3 lata

W sierpniu 2020 roku Jonás Cuarón miał wyreżyserować film o chupacabrze, napisany został wspólnie z Marcusem Rinehartem, Seanem Kennedym Moore'em i Joe Barnathanem. Chris Columbus, Michael Barnathan i Mark Radcliffe wyprodukowali film pod szyldem 26th Street Pictures dla Netflix. Produkcja filmu została opóźniona, a Netflix ostatecznie ogłosił, że zostanie wydany na początku 2023 roku, ale ostatecznie trafił do serwisu streamingowego w piątek, 7 kwietnia.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź