Jak dbać o gitarę, aby służyła przez wiele lat?

Drewno jest najczęściej stosowanym materiałem do produkcji gitar, ze względu na swoje dobre właściwości akustyczne i łatwość kształtowania. Niestety, chociaż jest ono wręcz idealne jako materiał do budowy instrumentów, posiada również wady. Aby utrzymać wysoką jakość dźwięku gitary przez wiele lat, należy pamiętać o właściwym przechowywaniu i konserwacji sprzętu. Oto kilka porad, jak to zrobić.

Niewłaściwe przechowywanie gitary – czym grozi?

Nieodpowiednie przechowywanie gitary może wiązać się z wieloma problemami. Nierzadko wraz z upływem czasu pojawia się brzęczenie strun czy problemy ze strojeniem oraz intonacją. Na gryfie mogą pojawiać się pęknięcia. Gitary są wrażliwe na wahania wilgotności i temperatury, a nawet uszczelnione poliuretanem lub nitrocelulozą, nadal absorbują wodę z otoczenia. Wymiar drewna zwiększa się wraz ze stopniem pochłoniętej wilgoci, a kurczy się, gdy drewno wysycha. Co więcej, w wilgotnym środowisku gitara może nawet pleśnieć.  Natomiast gdy w otoczeniu jest zbyt sucho, może pękać. Aby zachować dobrą kondycję gitary, ważne jest, aby przechowywać ją w pomieszczeniu o wilgotności między 40 a 60 procentami. Zimą może to być trudne, ponieważ ogrzewane pomieszczenia często mają wilgotność niższą niż 20 procent. Gdy gitara jest wystawiona na działanie suchego powietrza, na przykład w pobliżu kaloryfera, drewno zaczyna się kurczyć, co może prowadzić do wypaczenia gryfu i płyty wierzchniej. To z kolei powoduje problemy z brzęczeniem strun i garbami w dolnych progach. Dlatego ważne jest, aby trzymać swoją gitarę w pomieszczeniu o odpowiedniej wilgotności, aby uniknąć takich problemów.

Jak prawidłowo przechowywać gitarę?

Najbezpieczniejszym sposobem przechowywania gitary jest umieszczenie jej w sztywnym futerale, który jest zalecany przez producenta dla danego modelu  – ich różne modele ma do zaoferowania każdy dobry sklep z instrumentami. Choć futerał może być niewygodny w użyciu ze względu na swoją wagę i rozmiar, jest niezbędny, gdy chcemy podróżować z gitarą, np. pociągiem lub samolotem. Warto pamiętać, aby przechowywać gitary jeden obok drugiego, a nie na sobie, aby uniknąć uszkodzeń futerału. Podczas sezonu grzewczego nie powinno się przechowywać gitary w szafie, ponieważ unoszące się ciepłe powietrze może powodować poważne uszkodzenia. Inną opcją jest pokrowiec. Jego używanie jest bardzo wygodne, jednak nie zapewnia on tak wysokiego poziomu ochrony, między innymi nie chroni instrumentu przed wysoką lub niską temperaturą oraz wilgocią. Stanowi jednak barierę dla zadrapań czy innych drobnych uszkodzeń fizycznych.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź