Internet rzeczy – co to jest?


Internet Rzeczy jest systemem urządzeń elektronicznych, które za pomocą sieci internetowej mogą komunikować się i wymieniać między sobą dane. Wszystkie akcje pomiędzy urządzeniami odbywać się mogą bez dodatkowej bez ingerencji człowieka. Internetem rzeczy jest nazwany także sam proces łączenia urządzeń z siecią.

Zalety Internetu Rzeczy

Zastosowanie Internetu Rzeczy w przedsiębiorstwach ma wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa na jej terenie, poprzez możliwość zdalnego monitorowania obiektu z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Zdalna kontrola nad urządzeniami jest niezwykle użyteczna i wygodna zarówno w domu, jak i chociażby w hali produkcyjnej. Inteligentne zbieranie danych na temat urządzeń pomaga w ich lepszej analizie i trafniejszym przewidywaniu wyników. Internet Rzeczy oraz nowe możliwości, jakie za nim idą, mają wpływ na powstawanie nowych miejsc pracy. Pojawi się konieczność kształcenia osób, które nabędą umiejętność obsługi oraz analizy nowych cyfrowych rozwiązań.

Ryzyko związane z Internetem Rzeczy

Zagrożenia, jakie niesie za sobą Internet Rzeczy, to przede wszystkim kwestie związane z bezpieczeństwem i ochroną danych osobowych. Wśród możliwych zagrożeń wymienić więc możemy wyciek danych, a także przejęcie kontroli nad systemami i urządzeniami. W przypadku korzystania z wielu urządzeń typu smart kluczowym elementem jest odpowiednie zabezpieczenie oraz regularna aktualizacja systemu.

Zastosowanie Internetu Rzeczy w domu

Internet Rzeczy ma bardzo szerokie zastosowanie w życiu codziennym, także w naszych domach. Wykorzystanie różnego rodzaju urządzeń podłączonych do sieci umożliwia stworzenie smart home, czyli inteligentnego domu. Technologie te umożliwią m.in. zdalne rozpoczynanie oraz kończenie aktywności np. ekspresu do kawy czy odkurzacza. Do systemu inteligentnego domu można podłączyć sprzęty AGD oraz RTV, oświetlenie, systemy bezpieczeństwa (np. kamery do monitoringu, alarmy), czy termostat, który ustawi optymalną dla nas temperaturę w pomieszczeniu.

Lubisz czytać o nowinkach technologicznych? Odwiedź profil z nowinkami internetowymi.

Udostępnij
Sprawdź także  Koszula męska na każdą okazję!

Powiązane posty

Zostaw odpowiedź