Aktor Jorge Zamora „Zamorita” zmarł w wieku 94 lat


, lepiej znany jako „”, brał udział w filmach takich jak „Tin Tan”. Był także kompozytorem


ński Montalvo, lepiej znany jako „”, zmarł w wieku 94 lat. Został zapamiętany ze swojej pracy w kinie meksykańskim.

„Zamorita” urodził się w Hawanie na Kubie i stał się gwiazdą meksykańskiej telewizji dzięki programom takim jak „Chispas de chocolate” i „Los Polivoces”. Występował z takimi postaciami jak Germán Valdéz „Tin Tan”.

W jego aspekcie kompozytorskim wyróżniają się: „Enséñame tú” (spopularyzowana przez Tin Tan), „La basura”, „Sr. Juez” i „Bómboro Quiñá Quiñá” oraz „No me molesto”, które ma wartość sentymentalną, ponieważ skomponował ją dla swojej matki.


Kim był „Zamorita”?

„Zamorita” urodził się w Hawanie na Kubie 19 kwietnia 1928 roku jako syn Otilio Zamory i Gertrudis Montalvo.

Pod koniec lat 40. rozpoczął karierę aktorską, a jego pierwszą piosenką była Mi adversidad.

Zadebiutował w meksykańskiej telewizji z programem Teatro Fantastico w 1955 roku i wyróżniał się w programach takich jak  Chispas de chocolate, Los Polivoces  i innych produkcjach u boku Germána Valdésa „Tin Tan” , takich jak Tin-Tan el hombre mono (1963) czy Tintansón Cruzoe (1965).

Jego filmografia obejmuje filmy, telenowele i skecze komediowe, takie jak  Los Polivoces (1960), Hijazo de mi vidaza (1972) Keiko en peligro (1990), XHDRBZ (2003), z Eugenio Derbez.

W muzyce wyróżniał się różnymi utworami, takimi jak Go Go Afrocán, którego współautorem był Tin Tan; lub z Arturo Castro nagrał Chisme Caliente z programu  Chispas de chocolate.

Wśród jego ulubionych kompozycji były La basura, Sr. Juez i Bómboro Quiñá Quiñá , spopularyzowane głosem Sonory Santanera. Słynna jest również piosenka Enséñame tú , dobrze znana piosenka śpiewana przez Tin Tana.

Sprawdź także  La suerte de Loli, Buscando a Frida... Telemundo wyprodukuje 6 projektów fabularnych podczas pandemii

Wśród jego ostatnich przedstawień jest El fantástico mundo de Juan Orol (2012), choć formalnie nie wycofał się ze świata rozrywki.

Stowarzyszenie Autorów i Kompozytorów Meksyku (SACM) wyjaśnia, że ​​był także pracownikiem komunikacji i listonoszem, aby móc przeżyć:

„Aktorstwo i , sztuki, w których rozwinął błyskotliwą karierę, zawsze były jego dwiema wielkimi pasjami…. Dla niego najbardziej satysfakcjonującą rzeczą było zawsze oddanie się swojej pracy z wielkim uczuciem, dążenie do doskonalenia się każdego dnia”.


Udostępnij

Powiązane posty

Zostaw odpowiedź