Ukulele – historia małych instrumentów strunowych

Ukulele niesie ze sobą jasne i proste tony, które wypełnią radością każdego słuchacza. Czemu zawdzięcza swoje charakterystyczne brzmienie i skąd pochodzi sam instrument?

Skomplikowane pochodzenie ukulele

Ukulele wywodzi się grupy małych instrumentów strunowych takich jak rajão, cavaquinho, braguinha, machete, pochodzenia portugalskiego. Pierwotna postać ukulele powstała jednak na Hawajach, a sama nazwa oznacza w wolnym tłumaczeniu „skaczącą pchłę”. Jednak swoją popularność zawdzięcza dołączeniu Hawajów do Stanów Zjednoczonych i potężnemu napływowi turystów. Moda na kulturę hawajską pozwoliła rozpowszechnić ukulele na cały świat. W Polsce znani z gry na tym instrumencie są m.in. Julia Pietrucha, Gaba Kulka, Artur Gadowski. Podstawą dźwięku ukulele są cztery nylonowe struny oraz malutkie pudło rezonansowe.

Ukulele sopranowe, ukulele koncertowe, ukulele tenorowe…

Głównym kryterium podziału ukulele jest jego wielkość. Najstarsze i najmniejsze jest ukulele sopranowe, które mierzy zaledwie 53 cm długości, z menzurą ok. 33 cm. To właśnie jego ciepłe i śpiewne brzmienie kojarzone jest najczęściej z ukulele. Zwykle są to także proste do opanowania i najtańsze instrumenty. Liczą od 12 do 14 progów.

Ukulele koncertowe jest nieco większe, mierzy około 61 cm długości i 38 cm menzury. Pozwala to osiągnąć głośniejszy i głębszy dźwięk, łatwiej jest również trafiać w akordy na szerszym gryfie. W przeciwieństwie do ukulele sopranowego, sprawdzi się dla wyższych osób o szerszym rozstawie palców.

Ukulele tenorowe ma niższe i głębsze brzmienie, jest także dłuższe od poprzedników. Swoją barwą przypomina gitarę akustyczną, a wielkość instrumentu pozwala na nim zagrać dużym i małym. Jeszcze większym instrumentem jest ukulele barytonowe, które swoimi rozmiarami dociera już prawie do gitary klasycznej. Ze względu na swój niski ton stanowi świetny podkład dla innych instrumentów.

Pierwsze ukulele – jak je wybrać?

Ten dość ekonomiczny instrument stanowi świetną przygodę i często pierwszy krok do świata muzyki. Taki niewielki instrument strunowy to świetny pomysł na prezent dla dzieci, dla których będzie źródłem radości. Jakie ukulele wybrać dla dorosłych? Tenorowe ukulele sprawdzi się dla początkujących, zaś klasyczne sopranowe dla biegłych w sztuce gry. Dla profesjonalnych muzyków najlepiej wybrać ukulele wykonane z litego drewna. Ciekawą nowością na rynku jest ukulele elektryczne, idealne do gry na scenie. Ukulele zachwyci każdego obdarowanego czystym brzmieniem i radością z wydobywania jasnych melodii.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź