Gal Costa, brazylijski gigant muzyczny, zmarła w wieku 77 lat


W ciągu ponad 55 lat swojej kariery Costa wydała ponad 40 albumów, z których cztery zostały nominowane do Latin Grammy w kategorii najlepszych albumów Musica Popular Brasileira


Wokalistka , jeden z kultowych głosów pokolenia Música Popular Brasileira z lat 60., zmarła w São Paulo w środę rano (9 listopada). Miała 77 lat. Śmierć Costy nastąpiła, gdy miała przerwę w wykonywaniu muzyki po operacji usunięcia guzka w jamie nosowej. Przyczyna jej śmierci pozostaje nieujawniona.


Urodzona na Bahiach znana była z niezrównanej barwy głosu. Costa była jedną z niewielu artystek, które należały do ​​Tropicália, ruchu kulturalnego końca lat 60., który – celebrując połączenie brazylijskich tradycji kulturowych z wpływami zagranicznymi – zmieniał paradygmaty i echa do dziś.

Wraz z takimi nazwiskami jak Gilberto Gil, Caetano Veloso i Rita Lee, Costa należała do grupy artystów, którzy w 1968 roku nagrali manifest albumu Tropicália, Tropicalia Ou Panis et Circenses. Uważany za jeden z najważniejszych brazylijskich albumów wszechczasów, „Panis et Circenses” był również kluczowy dla muzycznej kariery Costy. Po wydaniu albumu była powszechnie określana jako „muza Tropicálii”.

„Tropicália była dla mnie wielkim odkryciem. Kiedyś słyszałem Janis Joplin, Jimiego Hendrixa i poczułam, że nadszedł czas, aby zerwać ze wszystkim, co uważałam za „święte”, czyli śpiewaniem jak João Gilberto. Każdy młody człowiek, który dziś tworzy muzykę, spogląda na Tropicália” – powiedziała Costa w 2015 roku w wywiadzie dla Folha de São Paulo.W ciągu ponad 55 lat swojej kariery Costa wydała ponad 40 albumów — w tym kultowe Fa-tal- Gal a Todo Vapor  (1971) i Índia (1973) — z których cztery zostały nominowane do nagrody Latin Grammy w najlepszy album Musica Popular Brasileira. W 2011 roku Costa została również uhonorowana nagrodą Latin Grammy Lifetime Achievement Award. Jednym z ostatnich muzycznych partnerów Costy była nieżyjąca już gwiazda sertanejo Marília Mendonça, z którą w 2018 roku nagrała singiel „Cuidando de Longe”.

Wśród wielu brazylijskich osobistości, które oddały hołd zmarłej artystce MPB, jest nowo wybrany prezydent Brazylii, Luiz Inácio Lula da Silva. Na swoim koncie na Twitterze polityk określił ją jako „jedną z największych piosenkarek na świecie”.

„Jej talent, technika i odwaga wzbogaciły i odnowiły naszą kulturę oraz naznaczyły życie milionów Brazylijczyków” – powiedział.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź