Autor potwierdza, że Meksyk jest krajem rasistowskim, a dyskryminacja była utrwalana przez pokolenia
Za kilka dni, 18 listopada, ukaże się książka „Orgullo Prieto” (Grijalbo, 2022) autorstwa znanego meksykańskiego aktora Tenocha Huerty, który obecnie wciela się w złoczyńcę z filmu „Black Panther: Wakanda Forever” (2022). Tak więc od tego dnia w sprzedaży będzie dostępna publikacja, w której autor potwierdza, że Meksyk jest krajem rasistowskim, a dyskryminacja była utrwalana przez pokolenia.
Tak więc, jak czytamy w publikacji, rasizm w Meksyku występuje wtedy, gdy dyskryminujemy, ograniczamy lub warunkujemy prawa, możliwości, punkty widzenia, dostęp do usług publicznych, lepszą pracę, awanse, lepsze zarobki, edukację, zdrowie, mieszkanie, bilety wstępu do klubu; kiedy źle cię traktują w restauracji lub gospodzie, albo twoja babcia woli twoich mniej ciemnych kuzynów; kiedy mówią ci, że musisz „poprawić rasę” lub twoi szefowie powtarzają, że „traktują cię tak, jak cię widzą” tylko dlatego, że nie postrzegają cię jako dominującej białej grupy: nie dyskryminują cię z powodu tego, kim jesteś, ale z powodu tego, jak widzą cię inni.
Poszukuje się tu refleksji nad tym, kim jest Meksykanin i jak stara się zasymilować z innymi. Czy może Meksykanin chce się wtopić w białych lub w jaki sposób związek między bielą a sukcesem jest tak zakorzeniony w społeczeństwie, że kiedy czarny człowiek osiąga sukces lub uznanie, podświadomość mówi komuś, że nie powinien być taki ciemny lub brązowy.
Jak mówi aktor, ma nadzieję, że „ta książka przyczyni się do wychwalania dumy z bycia tym, kim jesteśmy, aby nie było aroganckiego czarnego mężczyzny, jak mnie nazywają, ale raczej miliony dumnych czarnych mężczyzn w tym kraju”.
Huerta jest pochodzenia tubylczego, ma prababkę ze strony matki Nahua i praprababkę ze strony ojca Purépecha. Huerta nie identyfikuje się jako rdzenny mieszkaniec. Jednak zachęca ludzi, aby dowiedzieli się więcej o swoim rdzennym dziedzictwie w obrębie społeczności i poza nią
5 ciekawostek o aktorze
- Jego pierwszym nauczycielem aktorstwa była aktorka María Elena Saldaña, znana z roli „La Güereja” (było to również jego pierwsze podejście do medium artystycznego).
- Tenoch to nazwa nahuatl oznaczająca „tuna de piedra”.
- Kilka dni temu zalecił Hiszpanii przeprosiny za podbój Meksyku.
- Zapisał się do Akademii Policyjnej Ecatepec (skąd pochodzi), aby przygotować swoją postać do filmu „Días de gracia”.
- Jako tło dla książki, w maju zeszłego roku aktor promował kampanię przeciwko rasizmowi w Meksyku o nazwie „Poder Prieto”, której celem było przypomnienie dumy, jaką oznacza bycie brązowym.