Czym jest lista światowego dziedzictwa UNESCO


Lista światowego dziedzictwa UNESCO to oficjalna lista miejsc świata, które są uznane przez UNESCO (Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury) za posiadające wyjątkową wartość kulturalną lub przyrodniczą.

Kryteria listy UNESCO

Aby dana lokalizacja mogła zostać wpisana na listę, musi spełniać co najmniej jeden z dziewięciu kryteriów. Kryteria te obejmują takie rzeczy, jak to, czy dana lokalizacja jest unikalna lub pionierska, czy ma znaczące znaczenie dla historii ludzkości, czy jest świadectwem ważnego okresu lub wydarzenia, czy też posiada cenne zasoby przyrodnicze. Więcej informacji na dany temat, znajduje się na stronie internetowej https://krajowebiznesy.pl/category/inne/. Do 2018 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdowało się 1052 miejsc, w tym 779 miejsc kulturalnych, 193 miejsc naturalnych i 80 mieszanych. Przykładem miejsca kulturalnego, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest Stare Miasto w Krakowie. Przykładem miejsca naturalnego jest Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych.

Przyznawanie miejsca na liście

Lista światowego dziedzictwa UNESCO to lista miejsc, które UNESCO uważa za cenne dla kultury lub przyrodniczo. UNESCO przyznaje miejscom na tej liście status światowego dziedzictwa. Do tej pory na liście znajduje się 1030 miejsc w 167 krajach. Miejsca na liście światowego dziedzictwa UNESCO są uznawane za ważne dla kultury lub przyrody całego świata. Obejmują one zarówno naturalne jak i kulturowe skarby, takie jak starożytne miasta, świątynie, zabytkowe parki, muzea i inne miejsca o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego lub przyrodniczego. Miejsca na liście światowego dziedzictwa UNESCO są wybierane przez Międzynarodową Radę Ochrony Przyrody (IUCN) i Międzynarodową Radę ds. Konserwacji Kultury (ICCROM).

Jakie  najbardziej znane miejsca na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Najbardziej znane miejsca na liście światowego dziedzictwa UNESCO to: -Westerplatte (Polska)

-Wielki Mur Chiński (Chiny)

-Petra (Jordania)

-Kompleks Świątynny Angkor Wat (Kambodża)

-Park Narodowy Yellowstone (Stany Zjednoczone)

-Rzymskie Ruiny Pompejów (Włochy)

-Zamek Krzyżacki w Malborku (Polska)

-Kopalnia Soli Wieliczka (Polska)

-Taj Mahal (Indie)

-Zamek w Malborku

-Biskupi Palatynat w Aachen

-Katedra w Cologne

-Park Guell w Barcelonie

-La Alhambra w Granadzie

-Most Karlsbrücke w Pradze

-Hala Gietrzwałd w Gietrzwałdzie

-Klasztor św. Giuseppe w Asyżu

Udostępnij

Zostaw odpowiedź