Zmarł meksykański reżyser Jorge Fons, który „odkrył” Salmę Hayek


W wieku 83 lat zmarł meksykański , autor ów takich jak „El Callejón de los Milagros / Zaułek cudów”, „Rojo amanecer” i „Los albañiles”, zdobywca nagrody Goya Hiszpańskiej Akademii Filmowej i Srebrnego Niedźwiedzia Berlinale


Meksykański Instytut Kinematografii, Narodowy Instytut Sztuk Pięknych i Literatury oraz Ministerstwo Kultury Meksyku opłakiwały jego , która nastąpiła wczesnym rankiem w czwartek, 22 września. Przyczyny jego śmierci nie zostały określone.

Jego suspensu „Los albañiles” z Ignacio López Tarso, Jaime Fernández i José Alonso, oparty na powieści o tej samej nazwie meksykańskiego artysty Vicente Leñero, został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w 1976 roku. Dwie dekady później „El Callejón de los Milagros / Zaułek cudów” (1995), z udziałem Salmy Hayek, Maríi Rojo i Bruno Bichir, został wyróżniony Goyą od Hiszpańskiej Akademii Filmowej. Fons otrzymał także nagrodę Ariel od Meksykańskiej Akademii Sztuki i Nauki Kinematograficznej (AMACC) za najlepszą reżyserię i najlepszy do tego filmu.

AMACC napisał na Twitterze: „Ściskamy jego rodzinę i społeczność za tę stratę”. Fons został uhonorowany w 2011 roku Złotą Ariel za karierę przyznawaną przez akademię i był emerytowanym członkiem organizacji.

Fons Pérez, który pracował również jako scenarzysta i producent, urodził się 23 kwietnia 1939 roku w Tuxpan, Veracruz, . Należał do pierwszego pokolenia ów, którzy ukończyli Uniwersyteckie Centrum Studiów Kinematograficznych (CUEC) na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku.

Jego pierwszym filmem był „El quelite” z 1970 roku z Luchą Villa i Héctorem Suárezem. Po tym filmie miały powstać m.in. western „Jory” z 1973 roku, „Los cachorros / Szczeniaki”, „Los albañiles” oraz krótkometrażowy „Así es Vietnam”. W dramacie „Rojo amanecer” (1989), z udziałem Maríi Rojo, Héctora Bonilli i Demiana Bichira, Fons przedstawił masakrę studentów, która miała miejsce 2 października 1968 roku w Mexico City z rąk oficjalnych sił. Film przyniósł mu nagrodę specjalną jury Festiwalu Filmowego w San Sebastián, a także zdobył m.in. nagrodę Ariel dla najlepszego filmu.

Sprawdź także  Top 10 najlepszych wiodących par w telenowelach

W drugiej połowie swojej kariery Fons stworzył telenowele, takie jak „La casa al final de la calle” (1989), „El vuelo del águila” (1994) i „Sueño de amor” (2016). Inne jego filmy to “El atentado” (2010) i “Cinco mil dólares de recompensa” (1974).

Udostępnij

Powiązane posty

Zostaw odpowiedź