Ponad 4 miliony ludzi opuściło już rozdartą wojną Ukrainę w poszukiwaniu bezpieczeństwa i schronienia. Większość z nich – blisko 2,5 mln – przyjechała do Polski, gdzie zamierza zostać na dłużej. Plany te często wiążą się z możliwością pracy i korzystania ze wsparcia udzielanego obywatelom Ukrainy w legalizacji pobytu i pracy w Polsce. Szczególne zasady dotyczące pobytu i pracy obywateli Ukrainy w Polsce wprowadza ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Legalny pobyt – warunek legalnej pracy
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi, mogą tu legalnie przebywać przez 18 miesięcy (do 23 sierpnia 2023 r.): nie potrzebują wiz ani zezwoleń na pobyt w Polsce. Ich pobyt jest legalny, jeśli wjechali do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. i zgłosili zamiar pobytu na terytorium RP. Ukraińscy posiadacze Karty Polaka powinni dodatkowo opuścić terytorium Ukrainy 24 lutego lub później. Z tego prawa do legalnego pobytu nie będą mogli korzystać obywatele Ukrainy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt stały lub czasowy w Polsce lub ubiegają się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski.
Powyższe zasady dotyczące legalizacji pobytu w Polsce dotyczą również małżonków obywateli Ukrainy nieposiadających obywatelstwa ukraińskiego oraz członków najbliższej rodziny obywatela Ukrainy posiadającego Kartę Polaka i niebędących obywatelami Ukrainy (tj. także np. dzieci), jeśli osoby te przybyły do Polski w związku z działaniami wojennymi na Ukrainie.
Pracuję legalnie
Do tej pory, aby legalnie pracować w Polsce, obywatele Ukrainy musieli uzyskać specjalne dokumenty (m.in. pozwolenie na pracę). Nowe przepisy zniosły te ograniczenia: aby legalnie pracować w Polsce (zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i np. umowy zlecenia), obywatele Ukrainy muszą jedynie legalnie przebywać w Polsce. Ich zatrudnienie nie wymaga zezwolenia na pracę ani rejestracji oświadczenia o powierzeniu im wykonywania pracy (nie ma potrzeby uzyskiwania dokumentów legalizujących pracę). Pracodawca musi jedynie powiadomić powiatowe biuro pracy o zatrudnieniu takiego pracownika. Zgłoszenia dokonuje się za pomocą dedykowanego formularza elektronicznego w terminie 14 dni od dnia zatrudnienia obywatela Ukrainy.
Dostęp do rynku pracy w Polsce mają wszyscy obywatele Ukrainy legalnie przebywający w Polsce – nie tylko ci, którzy przyjechali do Polski w związku z działaniami wojennymi. Dzięki ułatwieniu legalizacji pracy Ukraińcy mogą znacznie szybciej rozpocząć pracę w Polsce, a coraz więcej pracodawców decyduje się na dostosowanie pracy dla takich pracowników.
Sprawdź możliwości firmy pośrednictwa pracy osób z Ukrainy na ’https://wojkat.eu’