Gdzie najlepiej wypocząć w górach?


Gdzie wybrać się w góry na wakacje czy weekend? W Polsce mamy kilka możliwości tj. Tatry, Białka Tatrzańska, Beskidy, Sudety, Góry Stołowe. Oto kilka propozycji. Kolejność wymienionych tu miejsc, w które warto pojechać, jest przypadkowa. Każdy ma inne kryteria wyboru.

Tatry i Dolina Pięciu Stawów

Kiedy mowa o polskich górach, od razu nachodzi myśl: Tatry i Zakopane. W Tatrach pięknych miejsc jest wiele: to zarówno trudno dostępne szczyty jak i malownicze doliny. Jedną z nich jest Dolina Pięciu Stawów. Choć tak naprawdę można by nazwać ją „Doliną Sześciu Stawów” – oprócz stawów: Wielkiego, Zadniego, Małego, Przedniego i Czarnego jest w dolinie jeszcze jeden zbiornik wodny. Nazywa się Wole Oko. Wielu mówi, że to jeziorko jest za małe, żeby włączyć je jako szóste do nazwy doliny, inni twierdzą, że to zbiornik okresowy. Dodatkowo do Doliny prowadzą piękne i malownicze trasy z różnych stron.

Tatry i Czerwone Wierchy

Czerwone Wierchy można podziwiać z dolin, można pójść jednak szlakiem, który nie jest zbyt wymagający. Czerwone Wierchy to pasmo, w skład którego wchodzą Kopa Kondracka, Małołączniak, Ciemniak i Krzesanica. Wszystkie szczyty mają wysokość przekraczająca 2000 m n.p.m. Najwyższy jest ostatni z wymienionych szczytów – ma 2122 m n.p.m. Widok jest warty tego wysiłku.

Rzuć wszystko i wybierz się w Bieszczady

Bieszczady  tracą już opinię spokojnego odludzia. Coraz więcej turystów wybiera się w te rejony. Ale ich piękno i dzikość jest niekwestionowana. Gdzie się wybrać? Choćby na Połoninę Caryńską, z której przy dobrej pogodzie zobaczycie ukraińskie góry Gorgany, a nawet Tatry. Sam spacer po lasach jest już wyzwaniem, a należy uważać czy przypadkiem nie spotka się dzika.



Karkonosze i Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły to miejsce powstałe na skutek działalności lodowców. Dziś znajduje się pod ochroną, jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego. Na dnie Małego Śnieżnego Kotła i Wielkiego Śnieżnego Kotła co jakiś czas zbiera się woda – powstałe wtedy jeziorka znikają po jakimś czasie. Warto przyjrzeć się także tutejszej florze, gdyż znajduje się tam kilka chronionych gatunków. Do Śnieżnych Kotłów prowadzi szlak np. ze Szklarskiej Poręby. Jest dość wymagający ze względu na strome podejścia na trasie.

Gorce

Bazą wypadową w Gorce może być Rabka-Zdrój czy Limanowa. To góry łagodne, dla osób, które szukają spokojnych turystycznych szlaków, a nie ekstremalnej wspinaczki. W Gorcach wytyczone są m.in. szlaki konne, rowerowe, także ścieżki dydaktyczne. Miejscem, które warto odwiedzić, będąc w Gorcach, jest ich najwyższy szczyt – Turbacz (1310 m n.p.m.) oraz schronisko PTTK na Turbaczu, gdzie można się zatrzymać na nocleg albo na posiłek.

Babia Góra, Beskid Żywiecki – popularne miejsce

Beskid Żywiecki to kolejny dobry kierunek dla pasjonatów gór. Najwyższa w tym pasmie jest Babia Góra (1725 m n.p.m.). Wielbiciele gór cenią oglądanie wschodów słońca z jej szczytu, ale też ostrzegają, że pogoda na Babiej Górze często bywa zdradliwa: silne wiatry, latem zdarzają się niebezpieczne burze, zimą – śnieżne huragany. Jednak wciąż przyciąga wielu śmiałków.

Pieniny

W Pieninach można wejść na któryś z popularnych wierzchołków – Wysoką, Trzy Korony albo Sokolicę. Warto też wziąć udział w spływie Dunajcem, przejść lub przejechać na przykład rowerem słyną Drogę Pienińską. W tych malowniczych górach jest wiele szlaków, którymi można wędrować o każdej porze roku. Należy dodać, że Pieniński Park Narodowy to najstarszy park narodowy w Polsce.

Białka Tatrzańska

Warta uwagi jest także Białka Tatrzańska. Podhale to piękny rejon polski, a z tego miejsca masz idealną bazę wypadową w góry czy okolicę. Po spacerach czy górskich wypadach możesz zrelaksować się w basenach termalnych. Dodatkowo zawsze możesz nacieszyć się tutejszym folklorem oraz zabytkami.

Białka Tatrzańska pod względem infrastruktury turystycznej jest jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości górskich 

Sprawdź ofertę pokoi w Parzenicy na http://www.parzenica-bialka.pl/ a być może to będzie twoja najbliższa baza wypadowa.

A czy ty wybierasz się już w góry? 

Udostępnij

Zostaw odpowiedź