Dlaczego szlifierka kątowa jest niezbędnym narzędziem

Jeśli poważnie myślisz o produkcji metalu, majsterkowaniu lub nawet upcyklingu, prawdopodobnie posiadasz lub rozważałeś zakup szlifierki kątowej.

Co to jest szlifierka kątowa?

Szlifierka kątowa jest podstawowym narzędziem do prac warsztatowych, takich jak cięcie, szlifowanie, usuwanie zadziorów, wykańczanie i polerowanie. Najczęściej spotykane rodzaje narzędzi szlifierki kątowej są zasilane energią elektryczną; albo przewodową, albo akumulatorową.

Które tarcze ścierne wybrać do użytku z szlifierki kątowej zależy całkowicie od konkretnego zastosowania i materiału, z którym pracujesz. 


Kliknij i zobacz: Porównanie najlepszych szlifierek kątowych na techboss.pl


Dlaczego warto kupić szlifierkę kątową?

Wszechstronna i łatwa w użyciu To najbardziej uniwersalne narzędzie w pudełku i powinno być podstawą każdej szopy lub warsztatu, ale nie mówimy tego tylko dlatego, że doskonale współpracują z wieloma naszymi materiałami ściernymi! Szlifierka kątowa z odpowiednią tarczą może zastąpić wiele narzędzi i sprawić, że najbardziej żmudne, pracochłonne prace staną się szybsze i łatwiejsze.Co więcej, są one łatwe do kontrolowania i każdy nowicjusz z odpowiednimi środkami ostrożności może wziąć szlifierkę kątową i rozpocząć pracę. To sprawia, że są one idealne do projektów typu „zrób to sam”.

Jaki jest najpopularniejszy rozmiar szlifierki kątowej?

Narzędzia do szlifowania kątowego występują w wielu różnych rozmiarach, najczęściej sprzedawanym w Polsce jest rozmiar 115 mm. Szeroki wybór dostępnych modeli i marek szlifierek kątowych
W przeciwieństwie do wielu specjalistycznych narzędzi i materiałów ściernych, możesz wejść do każdego pobliskiego sklepu z narzędziami na świecie i znaleźć szlifierkę kątową na sprzedaż.

Istnieje ogromna liczba różnych modeli i marek do wyboru, w różnych punktach cenowych.

Twój budżet, poziom użytkowania i doświadczenie powinny być kluczowymi czynnikami wpływającymi na to, którą szlifierkę kątową kupisz. Nie wydawaj za dużo na wysokiej klasy model, który będzie używany tylko dwa razy w roku.

Jakiej tarczy do szlifierki kątowej potrzebuję?

Kupiłeś już swoją szlifierkę kątową, a teraz jakie tarcze potrzebujesz? W pierwszej kolejności należy określić rodzaj materiału, z którym pracujemy – metal czy mur?

Następnie, co robisz z materiałem, czy jest to cięcie, szlifowanie, usuwanie izolacji, wykańczanie, czy wszystkie te czynności?

Tarcze do cięcia metalu

Tarcze do cięcia metalu są przeznaczone do jak najszybszego przecinania metalowych przedmiotów. Rodzaj wybranej tarczy zależy w dużej mierze od twardości, grubości i samego metalu.Cieńsze tarcze tnące, takie jak grubośc 1,0 mm i 1,3 mm, są idealne do rur metalowych, cienkich metali i elementów rurowych. Logicznie rzecz biorąc, grubsza tarcza do dużych obciążeń jest używana do bardziej wytrzymałych elementów metalowych, gdzie wymagana jest większa stabilność.

Tarcze do szlifowania metalu

Do usuwania ciężkich powłok (takich jak farba lub rdza) z metalu lub drewna należy wybrać gruboziarnistą tarczę fibrową, tarczę listkową. W zależności od stanu i ilości powłoki, która ma być usunięta z metalu, można zdecydować się na gruboziarnisty materiał ścierny. Zastosowanie grubego ziarna pozwoli na szybkie usunięcie powłoki i zminimalizuje obciążenie tarczy, jednak może spowodować powstanie głębokich rys na powierzchni. Do usuwania rdzy należy użyć ściernicy listkowej o granulacji 60 lub 80 lub tarczy do szybkiego usuwania rdzy. Tarcze do szybkiego usuwania powłok nadają się szczególnie do usuwania rdzy i usuwania zadziorów z metalu bez uszkadzania obrabianego przedmiotu.

Zachowanie bezpieczeństwa podczas używania szlifierki kątowej

Ustawienie prawidłowej prędkości obrotowej Tarcze szlifierek kątowych mają określoną maksymalną bezpieczną prędkość obrotową, przy której powinny pracować, co zapobiega ich rozpadaniu się podczas pracy i potencjalnemu zranieniu. Należy pamiętać, że większość szlifierek kątowych pracuje ze stałą prędkością obrotową wynoszącą około 11 000 obr.

Środki ochrony osobistej

Po wybraniu odpowiednich do danego projektu tarcz do szlifierki kątowej, należy przygotować stanowisko pracy. Niezależnie od tego, nad czym pracujesz, będziesz generować pył, latające odłamki, a może nawet iskry. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, należy nosić rękawice robocze, maskę przeciwpyłową, okulary ochronne i pełną osłonę twarzy.

Zaleca się również, aby pracować w miejscu, które jest odpowiednio wentylowane i zawsze używać osłony bezpieczeństwa podczas pracy, aby chronić siebie. W niezwykle rzadkim przypadku pęknięcia koła, osłona jest zaprojektowana tak, aby odrzucać wszystkie odłamki tarczy z dala od operatora, więc zawsze upewnij się, że nikt nie znajduje się na potencjalnej drodze odłamków, gdyby doszło do najgorszego. Dla zapewnienia najbezpieczniejszej pracy zalecamy, aby szlifierka kątowa posiadała również „wyłącznik awaryjny”. Oznacza to, że podczas pracy należy trzymać wyłącznik w pozycji włączonej, więc jeśli puścimy szlifierkę, wyłączy się ona, zmniejszając ryzyko obrażeń.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź