O czym należy pamiętać przy planowaniu wycieczki w góry?


Kto z nas nie kocha wędrowania po górach? Górskie wycieczki: jednodniowe wypady czy dłuższe wyprawy to zawsze niezapomniane przeżycie. Kontakt z naturą, oszałamiające widoki, cisza i spokój – wszystko to znajdziemy w górskim otoczeniu. Już samo planowanie wyjazdu może być ekscytujące. Należy jednak pamiętać, że o ile górskie wycieczki są wspaniałą przygodą, mogą też nieść ze sobą ryzyko. Jak się przygotować do górskiej wycieczki, tak aby nie przerodziła się w groźne doświadczenie?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Wybierając się w góry, każdy turysta musi pamiętać o tym, że sam jest odpowiedzialny za własne bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy celem wędrówki są łagodne Góry Izerskie, czy skaliste Tatry Wysokie, ważne jest, aby umieć ocenić własną kondycję, prędkość poruszania i doświadczenie, dzięki czemu można będzie wybrać odpowiednią trasę. Nie można zapomnieć o zabraniu ze sobą mapy i kompasu. Nawigacja GPS jest bardzo pomocna, jednak w plenerze nie należy bezgranicznie ufać sprzętom elektronicznym. Sam telefon jednak trzeba ze sobą zabrać, żeby w razie konieczności móc zwrócić się o pomoc do GOPRu czy TOPRu. Kolejną rzeczą bezpośrednio przekładającą się na bezpieczeństwo wędrowców jest oświetlenie i apteczka. W sklepie e-horyzont.pl dostać można niezbędny ekwipunek do bezpiecznego uprawiania turystyki górskiej. Wyruszając na szlak, należy również pamiętać o zabraniu zapasu wody, prowiantu oraz odzieży chroniącej przed zmienną pogodą.

Nie zapomnij o kurtce przeciwdeszczowej i spodniach softshell

W górach zmiany pogody są częstsze i intensywniejsze, niż na nizinach, co powoduje, że bardzo szybko mogą przyjść niezapowiedziane burze i obfite opady deszczu. Jak się do tego przygotować? Ochronę przed przemoczeniem zapewni lekka kurtka z membraną. Taka kurtka zajmuje niewiele miejsca w plecaku i pamiętać należy o jej zabraniu nawet w najlepszą pogodę. Kolejną istotną sprawą jest zapewnienie komfortu termicznego. Obowiązkowym więc wyposażeniem, również dla turystów wędrujących latem, jest bluza wykonana np. z cienkiego polaru. Natomiast na każde warunki pogodowe idealnym rozwiązaniem jest oddychająca odzież termoaktywna. Zamiast bawełnianego T-shirtu warto założyć koszulkę termoaktywną szybko odprowadzającą wilgoć z powierzchni ciała. Warto również zainwestować w spodnie softshell, które dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów nie krępują ruchów i szybko schną.

Sprawdź także  Jak spędzić idealną majówkę 2021 w górach?

Wygodne buty górskie damskie i męskie to podstawa

Wielogodzinne wędrówki w terenie górskim wymagają używania odpowiedniego obuwia. Buty to kluczowy element górskiego wyposażenia, od którego zależy komfort i bezpieczeństwo turystów. W skalistym i nierównym terenie bardzo dobrze sprawdzą się buty z wysoką cholewą chroniące kostki przed urazami jak otarcia czy skręcenia. Nowoczesne materiały, z których są wykonane gwarantują nieprzemakalność, oddychalność, a także lekkość, w związku z czym panie, dla których buty górskie damskie powinny być niezawodne i komfortowe, będą zadowolone z wyboru butów za kostkę. Kolejną opcją są tzw. podejściówki, czyli niskie buty bardzo dobrze dopasowane do stopy, umożliwiające sprawne i szybkie poruszanie się w trudnym terenie. W sklepie e-horyzont.pl dostępnych jest wiele modeli butów trekkingowych dla kobiet i mężczyzn, a wybierając buty dla siebie należy brać pod uwagę porę roku, a także rodzaj ukształtowania terenu, w którym będą używane.

Udostępnij

Powiązane posty

Zostaw odpowiedź