Mazury w sercu województwa Lubuskiego


Ziemia lubuska znana jest głównie z przepięknych rozległych lasów, miejsc idealnych na grzybobranie oraz zwierzynę łowną czy drapieżną, ale także coraz większej ilości winorośli. Mają jednak jeszcze jedną charakterystyczną cechę. Posiadają ogromną ilość jezior. nazywane jest często „krainą pięciuset jezior”, ale jest ich więcej! Dlatego nie tylko Bałtyk i Mazury to idealne miejsce na urlopowy wyjazd.

Dużym walorem województwa lubuskiego jest przyroda. Jest to region wyróżniający się wysokim poziomem zalesienia oraz słynie z dużej ilości jezior.

Pojezierze , Lubuskie Mazury czy Kraina Pięciuset Jezior wskazują na charakter terenu. Piękne akweny są wszędzie, a ich ogólna powierzchnia to 13,4 tys. ha. Największe w regionie jest Jezioro Sławskie o powierzchni 8,28 km2. 

Niezwykle popularne są także jeziora: Łagowskie, Niesłysz czy Dąbie. Wszystkie te zbiorniki mają stosunkowo czystą wodę. W ostatnich latach ich stan znacznie się poprawił. Jeziora ziemi lubuskiej są wykorzystywane gospodarczo, rekreacyjnie lub pozostają „dzikie”, co często urozmaica krajobraz leśny. Niewielkie oczka wodne, połączone ze sobą, tworzą całe kompleksy jeziorne. Na plażach można odpocząć, zrelaksować się i spędzić czas na łonie natury. 

Spędź czas aktywnie

Lubuskie jeziora doskonale nadają się do aktywnego spędzania czasu, możesz więc korzystać ze spływów kajakowych, nurkowania i żeglarstwa.

Spływy kajakowe to jedna z najciekawszych i najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Dodatkowo możemy się cieszyć pięknem przyrody, a także zabytkami znajdującymi się na wyznaczonych trasach. 

Region przecinają także liczne szlaki kajakowe, a ponadto działają dobrze wyposażone ośrodki żeglarskie. Miłośnicy kajakarstwa mają do dyspozycji liczne miejsca i wypożyczalnie sprzętu. Do tego szlaki są różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności, co tworzy idealne warunki dla wypraw z kajakiem. 

Wędkarstwo

Lubuskie zbiorniki wody to także raj dla wędkarzy. Przy wielu akwenach znajdują się stanowiska wędkarskie, gdzie można złapać imponujące okazy. Dodatkowo organizowane są zawody wędkarskie, zarówno o randze lokalnej, jak i tych ogólnopolskiej. 

Z uwagi na to, że region jest zdrowy i czysty, występują u w tym rejonie niezwykłe gatunki roślin oraz zwierząt. W jeziorach występuje aż 50 gatunków ryb spośród 80 w całej Polsce. Można więc smakować ryby, wędrować lasami zbierając grzyby, ale również pływać po przepięknych akwenach.

Zbiorniki w większości przypadków, położone są w pięknych miejscach, a miejscowości zlokalizowane wokół nich są niewielkie i spokojne, co sprzyja rozwojowi turystyki wypoczynkowej. To doskonałe miejsca na odpoczynek od zgiełku i codzienności. Jednym z takich miejsc jest Lake Park w Łagowie, więc zachęcam do zapoznania się z ich ofertą https://lake-park.pl.


Urok miasteczek, prezentujemy poprzez

Łagów nazywany jest także perłą województwa lubuskiego. Mamy więc niewielką miejscowość zabytkowa, bardzo urokliwą i do tego malowniczo położoną pomiędzy dwoma rozlewającymi się tutaj jeziorami – Łagowskim i Trześniowskim (Ciecz). 

Miejscowość ta jest idealna na wypoczynek, zarówno leniwy, nad lazurowymi wodami, jak i aktywny. Występują tu liczne szlaki piesze, więc możesz uprawiać też nordic walking. Jest także możliwość uprawiania sportów wodnych w tym nurkowania. Dlatego nie będziesz się w tym miejscu nudził, a wszystko w okolicznościach pięknej i czystej przyrody. Dodatkowo w okolicy znajduje się kilka zabytków oraz istnieje możliwość rejsu statkiem.

Zabytki oraz, które możesz zobaczyć:

  1. Zamek Joannitów, czyli średniowieczna warownia wznosząca się ponad innymi zabudowaniami, w centrum miasteczka. Obecnie mieści w nim hotel i restauracja, ale wieża zamkowa udostępniona jest do zwiedzania.
  2. Jezioro Łagowskie, przy ulicy Zamkowej, znajduje się po południowej stronie zamku, oferuje wypożyczalnie sprzętu wodnego, podesty i cudne widoki,
  3. Jezioro Trześniowskie, zwane Ciecz, także znajduje się przy ulicy Zamkowej, bardzo malownicze i zaciszne, usytuowane na północ od zamku. Oferuje rejsy statkiem i możliwość nurkowania z racji dużej głębokości, jest to jedno z najgłębszych jezior w Polsce
  4. Brama Polska – no cóż, wszystkie atrakcje znajdziesz przy ulicy Zamkowej. Średniowieczna brama gotycka, zbudowana z czerwonej cegły, zrekonstruowana po zniszczeniach wojennych, wprowadza do ścisłego centrum miasta
  5. Brama Marchijska – znajduje się przy ulicy Kościuszki, rzut beretem od Zamkowej, ładna budowla szachulcowa, posadowiona niedaleko Bramy Polskiej, z widokiem na zamek.
  6. Łagowski Park Krajobrazowy – malowniczy obszar objęty ochroną, który pozwala odpocząć od zgiełku miasta, roztacza się na północ od miasta, otaczając całe jezioro Ciecz
  7. Majaland Kownaty – niezwykle urokliwy i bajkowy park rozrywki położony na zachód od Łagowa, między Kownatami a Torzymiem, blisko węzła autostradowego A2 i blisko granicy z Niemcami. 
  8. Wiadukt kolejowy w Łagowie
  9. Kościół Św. Jana Chrzciciela z 1726
  10. Zoo Port 2000 w Mostkach-  atrakcyjne i bezpłatne mini zoo

Zbliża się sezon urlopowy. Skorzystaj z okazji i sprawdź atrakcje województwa lubuskiego!

Zobacz ofertę Lake Park w Łagowie, https://lake-park.pl.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź