Bardem protestuje przeciwko inwazji na Ukrainę przed ambasadą Rosji w Madrycie


  uczestniczył w ten czwartek w demonstracji zwołanej przed ambasadą rosyjską w Hiszpanii przeciwko inwazji na Ukrainę i ostrzegł przed „nadchodzącą wielką falą uchodźców”


Bardem wezwał do bycia „na poziomie przyjmowania i opieki” nad uchodźcami, przez „naruszenie” przez Rosję suwerenności terytorialnej Ukrainy.

Inwazja, przeciwko której Unia Europejska nie zrobiła wystarczająco dużo, powiedział w wypowiedziach dla EFE. Mówiono o sankcjach gospodarczych i ograniczeniach dyplomatycznych, które jego zdaniem nie wystarczą, by powstrzymać rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

„Putin to osoba, która moim zdaniem ma bardzo ultranacjonalistyczną, bardzo imperialistyczną i carską myśl o Rosji, która wierzy, że ma prawo do inwazji na każdy sąsiedni kraj”, powiedział, po czym dodał: „Nie wiem do jakiego stopnia można to odnieść do zdrowego rozsądku z dyplomacji”.

, którego aktywistyczny aspekt jest dobrze znany, chciał wyrazić swoje poparcie „dla narodu ukraińskiego” i wyrazić troskę o stan ludności cywilnej, ponieważ „ofiary są takie same jak zawsze: kobiety, dzieci, osoby starsze…” .

„Naród rosyjski nie ponosi odpowiedzialności za działania swoich prezydentów (…) Kiedy krytykuje się jakiekolwiek rządy, nie krytykuje się społeczeństwa ani jego tożsamości, krytykuje się postępowanie władcy, w tym przypadku Putina” twierdzi artysta, nominowany w tym roku do Oscara dla najlepszego aktora za „Being the Ricardos”.

Bardem złożył te oświadczenia po udziale w proteście przy ambasadzie rosyjskiej w związku z operacją wojskową rozpoczętą przeciwko Ukrainie przez rząd Putina.

Demonstranci nieśli flagi i transparenty oraz skandowali hasła takie jak „Putin agresor”, „Putin faszysta, wielki terrorysta”, „Rosjanie wynocha z Ukrainy”, „ to Europa”, „Putin Hitler” czy „Europa, chce pokoju” .

„Kiedy padnie ostatni ukraiński żołnierz, Rosja przybędzie po resztę Europy, po każdego z was. Świat jest w niebezpieczeństwie!” można było przeczytać na jednym z transparentów, które pokazali uczestnicy.

Jak podają źródła z Delegatury Rządu w Madrycie, w wiecu, na którym zabrzmiał także hymn Ukrainy, wzięło udział 200 osób.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź