Obraz Fridy Kahlo „Diego y yo” bije rekord, sprzedają go za 34,9 miliona dolarów


” symbolizuje burzliwy związek, jaki mieli i Diego


słynnej meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo złamał rekord kiedy to został sprzedany na aukcji za $ 34,9 milionów dolarów. Jest to autoportret Fridy ze łzami w oczach i wymalowaną na czole twarzą ukochanego Diego Rivery.

odbyła się w Nowym Jorku, przekraczając ponad trzykrotnie rekord meksykańskiej malarki i dzieła sztuki z Ameryki Łacińskiej.

„Diego y yo” został namalowany w 1949 roku i był ostatnim autoportretem „popiersia” wykonanym przez malarkę przed jej śmiercią w 1954 roku. Nabywcą jest Eduardo F. Costantini, znany kolekcjoner zaangażowany we wspieranie sztuki Ameryki Łacińskiej i założyciel Malba, Muzeum Sztuki Latynoamerykańskiej w Buenos Aires, potwierdziło Sotheby's agencji The Associated Press (AP) wkrótce po wtorkowej sprzedaży.


Diego y yo

Ostatnia ów Fridy Kahlo odbyła się w 2016 roku, a dzieło „Dos desnudos en el bosque (la tierra misma)” zostało sprzedane za osiem milionów dolarów. Inny obraz z Ameryki Łacińskiej jaki został na aukcji wystawiony to „Los rivales” D. Rivery, który został sprzedany w 2019 roku za 9,8 miliona.

„Diego y yo” pojawiło się na rynku po raz pierwszy od ponad 30 lat . Sprzedawca był anonimowy, a praca nie znajdowała się w Meksyku, poinformowało we wrześniu AP Sotheby's.

„Diego y yo” symbolizuje burzliwy związek, jaki mieli i Diego

Obraz o wymiarach zaledwie 30 na 22,4 centymetra (11 na 8 cali) symbolizuje burzliwy związek między Kahlo i Riverą, którzy byli małżeństwem przez prawie 25 lat w namiętnym i burzliwym związku. Wizerunek muralisty jako trzecie oko na czole, ma symbolizować stopień, w jakim znajdował się on w sumieniu malarki, wyjaśnił Sotheby's w oświadczeniu.

To jeden z dwóch obrazów, w których Kahlo zgłębiła temat podwójnego portretu, ale według licytatora jest najbardziej wrażliwy i poruszający.

„Tutaj jej rozpuszczone włosy (zwykle w ciasnych warkoczach) prawie ją duszą; jej policzki są zarumienione, a jej oczy są intensywne i załzawione ”- zauważył Sotheby's. „Obraz oddaje wewnętrzny niepokój i udrękę, przejmująco odzwierciedlone w trzech łzach płynących z jej oczu, przywołując Matkę Boską Bolesną, ikoniczny obraz w historii sztuki zachodniej”.

Przed aukcją w Nowym Jorku „Diego y yo” został pokazany publiczności w październiku w Hongkongu, a następnie w Londynie.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź