„Encanto”: 5 szczegółów filmu Disneya, które lepiej zrozumie osoba pochodząca z Kolumbii


Nowy animowany Disneya chce powtórzyć sukces „”, tym razem odwołując się do kulturowej i przyrodniczej różnorodności Kolumbii


Uwaga: ten zawiera szczegółowe informacje na temat fabuły filmu Disneya „Enchantment”

To pierwszy Disneya inspirowany Kolumbią.

Po sukcesie „”, którego akcja toczy się w Meksyku, „” opowiada historię rodziny mieszkającej w magicznym domu pośród gór Kolumbii. Choć fabuła jest uniwersalna, niektóre elementy filmu zrozumieją tylko Kolumbijczycy.

Aby osiągnąć ten poziom szczegółowości, producenci Disneya pracowali za radą kolumbijskich antropologów, botaników, muzyków, lingwistów i architektów.

”, wyreżyserowane przez Byrona Howarda i Jareda Busha, z muzyką Lin-Manuela Mirandy, ma właśnie premierę.

To pięć szczegółów, z którymi wielu Kolumbijczyków będzie się utożsamiać, a które mogą pozostać niezauważone przez widzów z innych krajów.

1. Przemoc i przymusowe wysiedlenie

Rodzina Madrigal została zmuszona do opuszczenia swojej wioski z powodu przemocy.

W prawdziwym życiu miliony Kolumbijczyków znalazły się w podobnej sytuacji: zostali przymusowo wysiedleni z powodu wewnętrznego konfliktu między partyzantami, paramilitarnymi, handlarzami narkotyków i siłami zbrojnymi kraju, co rozpoczęło się ponad 60 lat temu.

jest krajem o największej liczbie osób wewnętrznie przesiedlonych na świecie.

Według danych rządu kolumbijskiego, które obejmują raport Agencji ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) z czerwca r., w latach 1985–2020 ponad 8,3 miliona ludzi w Kolumbii musiało opuścić swój dom, uciekając przed przemocą.

2. Bioróżnorodność

jest jednym z 17 krajów, które Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska uznaje za bardzo różnorodne.

Według danych rządu kolumbijskiego, na ich terytorium znajduje się 14% bioróżnorodności planety.

Dom Madrigal otoczony jest woskowymi palmami z Doliny Cocora , które są narodowym drzewem Kolumbii i najwyższymi palmami na świecie, sięgającymi 60 metrów wysokości.


Kolumbia jest jednym z najbardziej bioróżnorodnych krajów na świecie. 

Można również zobaczyć plantacje kawy, różnorodność kwiatów i bujną roślinność amazońską.

Mały Antonio żyje w otoczeniu tukanów, tapirów, chigüiros, ostronosów i jaguara, największego kota w Ameryce i trzeciego co do wielkości na świecie po lwie oraz tygrysie.

Sprawdź także  Camila Cabello prezentuje zwiastun filmu „Kopciuszek”

Większość jaguarów żyje w Amazonii i jest stale zagrożona wylesianiem.

Istnieje również scena poświęcona rzece siedmiu kolorów, znajdująca się w Caño Cristales, w parku przyrody Serranía de la Macarena.


Rzeka siedmiu kolorów jest jedną z przyrodniczych atrakcji Kolumbii. GETTY

3.

Mieszanie się między Europejczykami, Afrykanami i rdzennymi Indianami stworzyło w Kolumbii muzyczną różnorodność, która zmienia się w zależności od regionu.

W „Encanto” pojawia się akordeon pochodzenia niemieckiego i główny instrument vallenato, gatunku muzycznego kolumbijskiego brata cumbii z Karaibów, który gra również przez cały film.


Akordeon jest centralnym elementem kolumbijskiego folkloru

Główna piosenka filmu „Colombia, mi encanto”, w wykonaniu Carlosa Vivesa, to współczesna wersja vallenato z akordeonem zmieszanym z champeta, innym rytmem pochodzącym z kolumbijskich Karaibów, bardzo popularnym w miastach takich jak Kartagena.

Słychać też salsę, choć nie jest ona pochodzenia kolumbijskiego, jest bardzo popularna w całym kraju, a jednym z jej bastionów jest miasto Cali.

Nuty fortepianu, które gra ojciec Mirabela, odpowiadają początkowi piosenki „En Barranquilla me quedo” wokalisty Joe Arroyo. Piosenka jest jednym z hymnów karnawału Barranquilla, jednego z najważniejszych festiwali folklorystycznych w kraju.

4. Ubrania

Kolorowa suknia Mirabel inspirowana jest typowym kostiumem z gminy Vélez w departamencie Santander, który jest używany na specjalne okazje i jest honorowany podczas uroczystości w tym regionie.

Mirabel ma na sobie typową sukienkę Santander i plecak Wayuú. 

Wisząca torba to plecak bardzo podobny do tych, które wyrabiają rdzenni mieszkańcy Wayuú, którzy żyją na pustynnych terenach półwyspu La Guajira, z widokiem na Morze Karaibskie w północnej Kolumbii.


Kapelusze „vueltiaos”, typowe dla kolumbijskich Karaibów. GETTY

Widzimy też ludzi noszących czapki „vueltiaos” i koszule guayabera, bardzo popularne w regionie Karaibów, gdzie panuje ciepły klimat.

Natomiast Bruno i inne postacie noszą ruany, które są poncho szeroko stosowane w departamentach takich jak Boyacá i Cundinamarca, aby chronić się przed zimnem wyżyn w centrum kraju.


Bruno używa ruany. GETTY

5. Jedzenie

Chociaż Kolumbia i Wenezuela spierają się o autorstwo arepas, „Encanto” odzwierciedla kluczową rolę, jaką odgrywają one w kuchni kolumbijskiej.

W kraju każdy region ma swój własny rodzaj arepas. Są smażone lub pieczone, przyrządzane z mąki kukurydzianej lub manioku, słodkie lub słone, duże lub małe, z różnymi nadzieniami.

Sprawdź także  Netflix zapowiada dwa nowe seriale, dwa filmy i dwa reality show w Hiszpanii

Arepita do leczenia ran? DISNEY

Jak pokazuje matka Mirabel, arepita z serem na ostro może być rozwiązaniem wielu problemów.

Są też buñuelos, bardzo popularne w okresie Bożego Narodzenia.

Na zaręczynowej kolacji Isabeli głównym daniem jest ajiaco santafereño, typowa dla stolicy zupa z kurczaka, ziemniaków i kukurydzy.

Mirabel ze swoimi garnkami. DISNEY

Darem, który Mirabel otrzymuje na początku filmu, są słynne doniczki z Valle del Cauca w zachodniej Kolumbii.

Są to słodycze na bazie trzciny cukrowej, które co roku rodzice chrzestni dostarczają w tradycyjny Dzień Chrześniaka. Garnkom towarzyszą kolorowe beczki i ozdoby.


Inne ciekawe fakty

Żółte motyle: to jeden z najbardziej uderzających symboli magicznego realizmu kolumbijskiego noblisty Gabriela Garcíi Márqueza i jego powieści „Sto lat samotności”.

Silleteros: w scenie, w której śpiewa Mirabel, widać kilku wieśniaków niosących na plecach ciężkie kompozycje kwiatowe. Są to silleteros, symboliczne postacie departamentu Antioquia poświęcone kwiaciarstwu, które co roku rywalizują w paradzie silleteros na Targach Kwiatowych w Medellín.


„Encanto” składa hołd silleteros z Antioquii. GETTY

El tejo: w tej samej kolejności pojawiają się mężczyźni grający w El tejo. Gra jest typowa dla centralnej strefy kraju i polega na rzucaniu metalowym dyskiem na kilka arkuszy prochu ułożonych w błocie lub glinie. Jeśli krążek trafi w głosowanie na proch, następuje wybuch zwycięstwa.

Sól: Bruno rzuca solą przez ramię, ponieważ w niektórych regionach kraju jest to omen, który zapewnia ochronę przed trudnymi czasami lub ryzykownymi sytuacjami.

Wskazanie ustami: jeśli jesteś w Kolumbii i pytasz, gdzie jest jakieś miejsce lub gdzie jest przedmiot, którego potrzebujesz, nie zdziw się ani nie zdenerwuj, jeśli zamiast wskazywać palcem, osoba odpowie wskazując ustami, aby wskazać kierunek poprawny, tak jak Mirabel robi ze swoim kuzynem Antonio.

„La casita”: sama jest postacią w filmie. Architektura przypomina typowe hacjendy kolumbijskiej strefy kawowej, ale balkony i zwisające z nich bugenwille przypominają nam słynne kolonialne domy historycznego centrum Kartageny.

Udostępnij

Powiązane posty

Zostaw odpowiedź