Premios Platino 2021: Poznaj listę zwycięzców tej edycji


Meksykański aktor Diego Luna został uhonorowany Nagrodą Honorową Platino za swoją karierę filmową


Premios Platino nagradzane są najlepsze Iberoamerykańskich produkcjach audiowizualne i obecnie zaprezentowało nowe wydanie z udziałem wielu gwiazd, które odcisnęły piętno na sztuce i przemyśle rozrywkowym w krajach hiszpańskojęzycznych.

W ostatnich latach nagrody Platino stały się punktem odniesienia w siódmej sztuce. Z tego powodu przedstawiamy tutaj zwycięzców tej edycji, która odbywała się na terenie targów IFEMA w Madrycie.

Należy zauważyć, że aktor Diego Luna otrzymał  Nagrodą Honorową Platino za swoją pracę filmową w Meksyku i za granicą w filmach takich jak Y tu mama tambien, Russo y Cursi, La terminal, Rogue One z Gwiezdnych Wojen i wielu innych.

Podczas swojego przemówienia meksykański aktor pokazał swoje szczęście, że może po raz kolejny być częścią ceremonii wręczenia nagród twarzą w twarz po pandemii Covid-19 .

„Dziękuję Madryt za umożliwienie tego! Dziękuję wszystkim bardzo, dzięki Premio Platino, to zobowiązanie do tego, co mam do zrobienia, do dalszego opowiadania historii, to wyjątkowa noc. Dziś po miesiącach niepewności, dzisiaj możemy się spotkać i spotkać ponownie w tym mieście. Wydaje się, że marzenie, ale to się dzieje!” – powiedział Diego Luna.


Mejor ópera prima Iberoamericana:

Las niñas de Pilar Palomero (ZWYCIĘZCA)


Premio Platino al Cine y Educación en Valores:

El agente topo (ZWYCIĘZCA)


Mejor Película iberoamericana de ficción

  • El olvido que seremos (Colombia) (ZWYCIĘZCA)
  • La Llorona (Guatemala).
  • Las niñas (España).
  • Nuevo orden (México).

Mejor dirección

  • Fernando Trueba – El olvido que seremos (ZWYCIĘZCA)
  • Icíar Bollaín – La boda de rosa.
  • Jayro Bustamante – La Llorona.
  • Michel Franco – Nuevo orden.

Mejor guion

  • David Trueba – El olvido que seremos (ZWYCIĘZCA)
  • Jayro Bustamante y Lisandro Sánchez – La Llorona.
  • Pilar Palomero – Las niñas.
  • Sebastián Schindel y Pablo del Teso – Crímenes de familia.
Sprawdź także  El Club de los Idealistas - ukłon w stronę przyjaźni

Mejor música original

  • Aránzazu Calleja y Maite Arrotajauregi – Akelarre (ZWYCIĘZCA)
  • Pascual Reyes – La Llorona.
  • Pauchi Sasaki – Canción sin nombre.
  • Zbigniew Preisner – El olvido que seremos.

Mejor interpretación masculina

  • Alejandro Castro – Tengo miedo torero.
  • Diego Peretti – El robo del siglo.
  • Javier Cámara – El olvido que seremos (ZWYCIĘZCA)
  • Miguel Ángel Sóla – Crímenes de familia.

Mejor interpretación femenina

  • Candela Peña – La boda de rosa (ZWYCIĘZCA)
  • María Mercedes Coroy – La Llorona.
  • Regina Casé – Tres veranos.
  • Valeria Lois – Las siamesas.

Mejor interpretación masculina de reparto

  • Alfredo Castro – El príncipe (ZWYCIĘZCA)
  • Diego Boneta – Nuevo orden.
  • Jorge Román – Matar a un muerto.
  • Julio Díaz – La Llorona.

Mejor interpretación femenina de reparto

  • Kami Zea – El olvido que seremos.
  • Nathalie Poza – La boda de rosa (ZWYCIĘZCA)
  • Sabrina de la Hoz – La Llorona.
  • Yanina Ávila – Crímenes de familia.

Mejor película de animación

  • El camino de Xico (México).
  • La gallina turuleca (España; Argentina) (ZWYCIĘZCA)
  • El pergamino rojo (Brasil).
  • Un disfraz para Nicolás (México).

Mejor película documental

  • Babenco: Tell Me When I Die (Brasil).
  • Cartas mojadas (España).
  • El agente Topo (Chile; España) (ZWYCIĘZCA)
  • El año del descubrimiento (España).

Mejor dirección de montaje

  • Gustavo Matheu y Jayro Bustamante – La Llorona (ZWYCIĘZCA)
  • Marta Velasco – El olvido que seremos.
  • Sofi Escudé – Las niñas.
  • Yibrán Asuad y Fernando Frías de la Parra – Ya no estoy aquí.

Mejor dirección de arte

  • Diego López – El olvido que seremos (ZWYCIĘZCA)
  • Mikel Serrano – Akelarre.
  • Mónica Bernuy – Las niñas.
  • Sebastián Muñoz – La Llorona.
Sprawdź także  Aktor Raymundo Capetillo umiera na COVID-19

Mejor dirección de fotografía

  • Daniela Cajías – Las niñas.
  • Javier Agirre Erauso – Akelarre.
  • Nicolás Wong – La Llorona (ZWYCIĘZCA)
  • Sergio Iván Castaño – El olvido que seremos.

Mejor dirección de sonido

  • Eduardo Cáceres – La Llorona (ZWYCIĘZCA)
  • Eduardo Castro, Octavio Rojas y Alberto Ovejero – El olvido que seremos.
  • Javier Umpierrez, Yuri Laguna, Olaitan Agueh, Michelle Couttolenc y Jaime Baksht – Ya no estoy aquí.
  • Urko Garai, Josefina Rodríguez, Frédéric Hamelin y Leandro de Loredo – Akelarre.

Mejor miniserie o teleserie cinematográfica iberoamericana

  • Alguien tiene que morir (México).
  • Antidisturbios (España).
  • El robo del siglo (Colombia).
  • Patria (España) (ZWYCIĘZCA)

Mejor interpretación masculina en miniserie o teleserie

  • Alejandro Speitzer – Alguien tiene que morir.
  • Álvaro Morte – La casa de papel.
  • Andrés Parra – El robo del siglo (ZWYCIĘZCA)
  • Eduardo Fernández – 30 monedas.

Mejor interpretación femenina en miniserie o teleserie

  • Cecilia Suárez – La casa de las flores.
  • Elena Irureta – Patria (ZWYCIĘZCA)
  • Inma Cuesta – El desorden que dejas.
  • Marcela Benjumea – El robo del siglo.

Mejor interpretación masculina de reparto en miniserie o teleserie

  • Christian Tappan – El robo del siglo (ZWYCIĘZCA)
  • Ernesto Alterio – Alguien tiene que morir.
  • Patrick Criado – Antidisturbios.
  • Rodrigo de la Serna – La casa de papel.

Mejor interpretación femenina de reparto en miniserie o teleserie

  • Ester Expósito – Alguien tiene que morir.
  • Loreto Mauleón – Patria (ZWYCIĘZCA)
  • Najwa Nimri – La casa de papel.
  • Susana Abaitua – Patria.

Mejor creador de miniserie o teleserie cinematográfica

  • Aitor Gabilondo – Patria (ZWYCIĘZCA)
  • Alex de la Iglesia – 30 monedas.
  • Álex Pina – La casa de papel.
  • Rodrigo Sorogoyen e Isabel Peña – Antidisturbios.
Udostępnij

Zostaw odpowiedź