Pandora Papers: Shakira i Miguel Bosé pojawiają się w śledztwie


Dochodzenie wskazuje, że Shakira stworzyła firmę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych


Artyści Shakira, Miguel Bosé i Julio Iglesias są częścią celebrytów ujawnionych w śledztwie Pandora Papers, które ujawnia przypadki uchylania się od płacenia podatków poprzez raje podatkowe.

Według śledztwa przeprowadzonego w wyniku wycieku dokumentów o nazwie Pandora Papers, Shakira nadal otwierała firmy w rajach podatkowych, nawet gdy była już badana w Hiszpanii w sprawie uchylania się od płacenia podatków.

Piosenkarka „Hips Don’t Lie” stworzyła na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych firmę Titania Management na przełomie 2018 i 2019 roku, ujawniło śledztwo medium La Sexta, którego jest jedynym beneficjentem, ale także wskazuje na swoją matkę Nidię Ripoll jako wiceprezesa i sekretarza.

Ta firma Shakiry zaczęła od 50 000 dolarów, a jej adres podatkowy to dom, w którym mieszka z piłkarzem Gerardem Piqué i jego dziećmi. Głównym udziałowcem firmy jest New Wolrd Holdings, firma panamska również spokrewniona z piosenkarką.

Kolumbijska piosenkarka mieszkająca w Barcelonie jest obecnie oskarżona o oszustwa podatkowe w Hiszpanii.

Sprawa Miguela Bosé w dokumentach Pandory

Ze swojej strony Bosé jest powiązane z Dartley Finance SA od 2016 roku, bez podania daty zakończenia tej relacji, chociaż spółka „offshore” została zarejestrowana 10 lat wcześniej w Panamie.

Jak informuje La Sexta, w sierpniu 2016 roku odbyło się spotkanie dyrektorów spółki, na którym uzgodniono umorzenie 10 tys. akcji na okaziciela spółki i zastąpienie ich taką samą liczbą zarejestrowanych tytułów na rzecz piosenkarza.

Spotkanie, które przyznało prawo własności tej panamskiej firmie, zbiega się z przeprowadzką Bosé do Panamy i ma miejsce dwa lata przed tym, jak przeniósł się pod koniec 2014 r. wraz ze swoim partnerem i czwórką dzieci do kraju Ameryki Środkowej.

Czym są dokumenty Pandory?

Śledztwo Pandora Papers prowadzi Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), składające się z ponad 600 dziennikarzy ze 117 krajów, którzy przeanalizowali 11,9 mln dokumentów.

Sprawdź także  RBD potwierdza pojawienie się Dulce María i Poncho na żywo

„Pandora Papers” ujawniły również, że 14 aktywnych światowych liderów ukryło miliardy dolarów fortuny, aby uniknąć płacenia podatków.

Między innymi król Jordanii Abdullah II wydał 100 milionów dolarów na luksusowe domy w Kalifornii i innych miejscach, podczas gdy przywódcy z Czech, Kenii i Ekwadoru zabrali władzom majątek i gotówkę, jak podaje „The Washington Post”. który opublikował przecieki.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź