Makijaż artystyczny i jego rola we współczesnej kulturze

Makijaż towarzyszy człowiekowi od zawsze. Pełni on ważną funkcję, nie tylko związaną z upiększaniem własnego ciała, ale przede wszystkim z wyrażeniem siebie, jak również swojej przynależności społecznej czy religijnej.


Obecnie większość kobiet traktuje makijaż jako codzienną rutynę, jednak wciąż pełni on bardzo wiele funkcji i odgrywa często kluczowe znaczenie w przestrzeni artystycznej.

Z ciekawą formą makijażu możecie się spotkać między innymi w przypadku teledysku i nowego projektu Dulce Marii

Nieoceniona sztuka makijażu

Mówi się, że zrobienie dobrego makijażu to sztuka. Wiele osób podejmuje wykształcenie w tym kierunku, wzorując się na legendach takich jak Pat McGrath czy Mario Dedivanovic. Chcąc dojść do perfekcji wybierają szkoły wizażu, kursy makijażu czy szkolenia uzupełniające.

Jak to się stało, że makijaż stał się aż tak ważny we współczesnej kulturze? Okazuje się, że tak naprawdę makijaż zawsze tu był, tylko w innej formie. Dawniej świadczył np. o statusie społecznym, co stanowiło dla wielu osób absolutną konieczność w podkreśleniu swojej pozycji w hierarchii.

Pomimo tego, że w obecnych czasach nie ma sztywnych zasad cd. stosowania makijażu, wiele kobiet używa go, aby podkreślić swoją naturalną urodę. Makijaż artystyczny odgrywa nieco inną rolę, a aby móc zaistnieć jako profesjonalny makijażysta, trzeba mieć nie tylko olbrzymie doświadczenie, ale i dużą wyobraźnię i poczucie estetyki.

Makijaż artystyczny w przeszłości

Mimo że znaczna większość osób stosuje obecnie makijaż, aby podkreślić swoje piękno, to w dawnych czasach, funkcja makijażu była znacznie szersza niż obecnie.

Zaczynając od ludów plemiennych, bo to właśnie tam mają początki makijażu, makijaż był niezwykle istotną częścią danej społeczności. I bynajmniej nie chodziło w nim o uwydatnienie swoich atrybutów.

Nietypowe malunki na twarzy, wzory, tatuaże itp. Okazuje się, że makijaż artystyczny powstał dużo wcześniej niż codzienny (mający podkreślać urodę). Stosowany był m.in. w czasie rytuałów, obrzędów religijnych, polowania czy bitew między plemionami. Stanowił bardzo ważny element, wyrażenia swojej kultury.

W średniowieczu natomiast, makijaż był wyrazem wyobcowania, a mocne charakteryzacje były utożsamiane z okultyzmem. Z czasem makijaż ewoluował i stał się codziennością dla wielu kobiet, które podążały za trendami i ideałem piękna.

Aż w końcu nastały lata 80’, gdzie można powiedzieć, że makijaż artystyczny stał się makijażem codziennym. Nietypowe kolorowe stylizacje i wyraziste wzory stały się modne i każdy mógł puścić wodze fantazji, byleby było w niej dużo kolorów i wyrazu.

Makijaż artystyczny w modelingu

Chociaż w dzisiejszych czasach nietypowe stylizacje są raczej rzadko spotykane, to wciąż są obecne w świecie mody i reklamy.

Mimo że artystyczny świat w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń, to obecnie coraz ciężej o oryginalność. Stworzenie wyjątkowej i oryginalnej kampanii reklamowej, to nie lada wyzwanie, podobnie jak z kreacjami modowymi.

Wszystko to sprawia, że zarówno projektanci, dyrektorzy artystyczni czy wizażyści, muszą nieźle się wysilić, aby stworzyć coś zupełnie oryginalnego i niepowtarzalnego.

Makijaż odgrywa tu bardzo ważną rolę, gdyż nie tylko dopełnia kreację modeli, ale nie dodaje jej charakteru i podkreśla przekaz. Nie chodzi tu tylko o idealny makijaż uwydatniający urodę modeli, ale także o te najbardziej nietypowe kreacje, które mają przyciągać uwagę widza i niosą ze sobą głębszy przekaz.

Przykładem mogą być np. kampanie ekologiczne, gdzie w czasie sesji zdjęciowych, modeli przebiera się w odpadki, a ich twarze specjalnie charakteryzuje lub kampanii dotyczących tolerancji, gdzie również występuje makijaż artystyczny.

Makijaż wciąż odgrywa dużą rolę nie tylko w modelingu, ale również w teatrach, wystąpieniach, teledyskach, filmach itp. Wydaje się zarezerwowany dla specjalnych przestrzeni, jednak wciąż istnieją subkultury, które chcąc podkreślić swoją odrębność, używają do tego sztuki makijażu.

Wielu z nas zapewne miało na sobie taki artystyczny makijaż, chociażby uczestnicząc w zwykłych zabawach przebieranych, gdzie konieczna była kreatywna charakteryzacja. Wszystko to najczęściej dopełnia oryginalna biżuteria oraz strój.

Nieograniczone możliwości

Makijaż artystyczny ma tę zaletę, że nie jest zamknięty w żadne ramy ani schematy. Każdy twórca, może tworzyć dowolne stylizacje, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Obecnie na twarzy może znaleźć się w zasadzie wszystko.

I tak na przykład często stosuje się przyklejone kwiaty, nie tylko na policzkach czy czole, ale np. płatki kwiatków jako dopełnienie rzęs. Świecące brylanty i kryształy również są często wykorzystywane, jako wzorki w okolicach oczu i na całej twarzy. Wielu artystów eksperymentuje i tak na przykład powstał makijaż artystyczny z wykorzystaniem szpilek i zszywek na brwiach.

To czego nie da się dokleić, można zawsze narysować. Często na twarzy pojawiają się bardzo realistyczne malunki 3D, które robią niesamowite wrażenie. Poza tym wizażyści potrafią stworzyć wiele zdumiewających kreacji, np. malując na twarzy wzory geometryczne, stosując cieniowanie czy farby świecące w ciemności.

Często takie kreacje mają na celu przekazanie jakiejś idei lub po prostu są wyrazem kreatywności i pokazania, że w świecie sztuki nie ma żadnych ograniczeń.

Szukaj inspiracji, a magie kolorów czerp np. ze sztuki Fridy. W końcu kultura Meksyku to kolory

— Materiał Zewnętrzny

Udostępnij

Zostaw odpowiedź