Bad Bunny pozwany za przebój „Safaera”


Pozew został złożony we wrześniu o prawa autorskie do trzech utworów


Korporacja Florida pozwała Bad Bunny i współpracowników za nieuprawnione użycie trzech piosenek znanych jako „Playero Works” na przeboju „Safaera” z 2020.

AOM Music, Inc. złożyła w zeszłym tygodniu pozew w sądzie w Kalifornii, zarzucając bezpośrednie i zbiorowe naruszenie praw autorskich .

„Jest to powództwo o naruszenie praw autorskich wynikające z „własności trzech chronionych prawem autorskim utworów muzycznych” powoda : „Besa tu cuerpo”, „Chocha con bicho” i „Keep dance” (łącznie „Playero Works”) oraz nieautoryzowanego włączenia Playero Works do hitu „Safaera”, na co nie uzyskano żadnej licencji ani zezwolenia”, mówi pozew złożony w poniedziałek 27 września.

W pozwie chodzi o odszkodowanie w wysokości do 150 000 USD za każde naruszenie, zakaz dalszego naruszania praw autorskich „Playero Works” oraz zapłatę kosztów sądowych powoda.

Dokument wymienia Bad Bunny i muzyków Tainy, Randy, Jowell, Ñengo Flow oraz DJ Orma jako pozwanych , a także firmy Rimas Entertainment LLC, CDA Music Group Inc., DJ Negro Publishing, EMI Blackwood Music Inc., Songs of Universal, Inc., Risamar Publishing, The Royalty Network, Inc., Teynor Music i Universal Songs of Polygram International Inc.

„Safaera” wyłania się z drugiego studyjnego albumu portorykańskiej gwiazdy „YHLQMDLG”, który w 2020 roku był najlepiej sprzedającym się albumem muzyki latynoskiej w Stanach Zjednoczonych i najczęściej odtwarzanym na całym świecie na Spotify, a który ostatecznie zdobył nagrodę Grammy za najlepszy album muzyki latynoskiej lub miejskiej.

Według pozwu, piosenka została opisana jako „pięciominutowy hołd złożony mixtape’om DJ Playero, który zdefiniował gatunek w latach 90.” oraz „podróż do undergroundowego stylu DJ Playero, uzupełniona kawałkami i samplami.

Jako przykład, cytując artykuł z czasopisma muzycznego Pitchfork, mówi, że zawiera co najmniej osiem zmian rytmu, pięć rapowych flow i ponad 10 lat referencji. Sample, m.in. tumbi (pojedynczy instrument smyczkowy) z „Get Ur Freak On” Missy Elliott; linia basu z „Could You Be Loved” Boba Marleya; syntezatory syreny DJ Nelsona i taśma Xtassy Reggae DJ Goldy; początek „Pa 'la pared” Coscullueli z Jowellem i Randym oraz próbka „El tiburon” Alexis y Fido.

Sprawdź także  C-Kan prezentuje swój “Baúl”

Wskazuje, że powodowie uważają, iż pozwani mieli świadomość konieczności uzyskania licencji na korzystanie z cudzych utworów w „Safaerze” i że „wykazuje to fakt, iż np…. Missy Elliot jest uznawana za współautorkę „Safaery” ze względu na samplowanie jej przeboju „Get Ur Freak On”.

W rzeczywistości dokument kontynuuje, „Safaera” została na krótko usunięta ze Spotify w dniu 14 maja 2020 r., ponieważ oskarżeni nie usunęli próbki utworu i przywrócili ją do usługi cyfrowej muzyki po uzyskaniu takiego zezwolenia.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź