Aktor Javier Ruán umiera w wieku 81 lat


Meksykański , urodzony w Nahuatzen w stanie Michoacán, zmarł w poniedziałek po południu w wieku 81 lat z powodu zawału mięśnia sercowego


Do tej pory żadne dalsze szczegóły nie zostały ujawnione rodzinie ani przyjaciołom.

Z ponad 60-letnią karierą artystyczną pracował w świecie telewizji, telenowel, kina, teatru i literatury.

Karierę artystyczną rozpoczął w wieku 17 lat w telenoweli Angustia del Pasado, po czym odniósł spektakularne sukcesy w Rina, Simplemente María, Ana del Aire, Al Final del Arcoíris, Corazón Salvaje, a szczególnie wyróżniał się w historycznych wątkach Senda de Gloria i La Antorcha Encendida / Płonąca pochodnia.

Jako scenarzysta otrzymał nagrodę TVyNovelas w 1997 roku za najlepszą oryginalną historię Pueblo Chico, Infierno Grande, fabułę, którą rozwinął w swoim rodzinnym Michoacán.

W kinie współpracował przy ponad 20 filmach, wśród których wyróżniają się Pedro Páramo i Los Marcados, za ten ostatni, otrzymał nominację Ariel od Akademii Nauk Kinematograficznych i Sztuk Pięknych w 1971 roku za najlepszą rolę męską.

Ponadto pisał książki, w tym swoją autobiografię pod tytułem „De hijo pródigo a hijo predilecto / Od syna marnotrawnego do ulubionego syna”, z którą uczcił swoje 78-lecie życia.

Wśród wyróżnień otrzymał od National Association of Actors (ANDA) medal Eduardo Arozamena za 50 lat nieprzerwanej kariery artystycznej; oprócz Cabeza Olmeca nagrodzonej przez Platformę Kulturalną Tabasco za 46-letnią karierę.

Ze swojej strony Ministerstwo Kultury Stanu Michoacán w 2005 roku złożyło hołd jego karierze artystycznej i nazwało go Hijo Predilect / Ulubionym Synem, co po raz pierwszy przyznano etnicznemu Nahuatzense.

Udostępnij
Sprawdź także  Pierwsze zdjęcie Sergio Goyriego jako antagonisty w 'Pasión de gavilanes 2'

Powiązane posty

Zostaw odpowiedź