Rosalía, Aitana czy Bad Gyal to artystki z Hiszpanii, które triumfują na całym świecie
To żeńskie głosy piosenek, które wyznaczają muzyczne wiadomości w tym kraju. Artystki zupełnie odmiennych stylów, od popu w najczystszej postaci, po najbardziej miejskie rytmy, poprzez akcenty flamenco, jednak wszystkie łączy wspólny element: stały się najważniejszymi hiszpańskimi piosenkarkami dzisiejszej muzyki współczesnej. Od nazwisk takich jak Rosalía, która porusza tłumy na całym świecie, po artystów – objawienie, takich jak María José Llergo, są to głosy brzmienia „made in Spain” całego pokolenia.
Aitana
W niecałe pięć lat Aitana stała się jednym z najbardziej międzynarodowych artystów hiszpańskiego, obecnego popu. Stała się znana dzięki Operación Triunfo i od tego czasu wydała dwa albumy studyjne ( Spoiler i 11 razones), ma nominację dla artysty objawienia na Latin Grammys (2019) i ogromną listę muzycznych sukcesów, które potwierdzają jej talent. Talent muzyczny, który wielu doceniło, stąd wokalistka dodaje kolaboracje z artystami z ojczystego kraju tak ważnymi, jak David Bisbal, a także kilka z artystami z innych krajów, takimi jak Katy Perry, Cali i El Dandee, Danna Paola, Eva Luna Montaner czy Reik
Rosalia
Nie ulega wątpliwości, że Rosalía stała się światową gwiazdą piosenki. Jej album El Mal Querer zaprowadził ją na szczyt sławy w 2019 roku, w którym omiotła wszystkie zakątki globu. Zdobyła Grammy za najlepszy album latynoski, urbanistyczny lub alternatywny, który dodała do innych nagród, takich jak wcześniej zdobyte Latin Grammy. Odkąd wydała swój drugi album (a przygotowuje trzeci) nie stoi w miejscu, daleko od tego. Rosalía nie przestaje zaskakiwać różnymi kolaboracjami, wszystkie z międzynarodowymi artystami, takimi jak Billie Eilish, Travis Scott, The Weeknd lub od niedawna,Tokisza
Na poziomie muzycznym artystka zademonstrowała wszechstronność swojego brzmienia, zaczynając od podstaw flamenco i od pewnego czasu eksploruje inne, bardziej tradycyjnie miejskie gatunki.
Ana Mena
Z trajektorią życia poświęconą muzyce, Ana Mena jest dziś międzynarodowym fenomenem, napędzanym jej ogromnym sukcesem we Włoszech. Piosenkarka rok po roku udowadnia, że włosko-hiszpańskie combo działa i to bardzo dobrze! Zaczynała jako dziewczyna w programie Menuda Noche u Juan y Medio, potem dała życie bardzo młodej Marisol, a później jednej z bohaterek Vive Cantando. W 2015 roku, kiedy wydała swój pierwszy singiel, No soy como tú crees, czysto popowy utwór. Do dziś może pochwalić się tym, że jest jedną z najczęściej słuchanych hiszpańskich artystek na platformach dzięki współpracy, takiej jak super sukces Volta Ancora z Fredem de Palmą.
Maria Jose Llergo
Urodziła się w 1994 roku, a jej imię zaczęło mocno brzmieć w kuluarach w 2017 roku dzięki piosence Niña de las Dunas. Potem wydała Me miras pero no me ves, piosenkę, która mówi o niewidzialności pewnych grup społecznych. Jej pierwszy album, Sanación, ugruntował ją jako artystkę, jako artystkę z własnym, autentycznym stylem. Wykorzystuje flamenco, ale niewielu porównuje ją do Rosalii, dla której, jak twierdzi, czuje głęboki podziw. Jeśli nadal jej nie znasz, zapamiętaj jej imię, ponieważ na pewno będziesz je często słyszeć.
Beatriz Luengo
Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorek muzyki współczesnej w Hiszpanii i oprócz pisywania własnych przebojów, z których najnowszym był niedawno wydany Chanteíto pa un ex, Beatriz Luengo może się również pochwalić, że stoi za słynnymi utworami uznanych artystów. na całym świecie, tj. La Mordidita Ricky’ego Martina czy Madre Tierra Chayanne.
Poznaliśmy ją dzięki serialowi Un paso adelante, gdzie śpiewając, grając i tańcząc udowodniła, że jest artystką kompletną. Następnie wyjechała do Francji i po wielu latach pracy udało jej się wykroić niszę w branży, zdobywając nagrodę Grammy za album A quien quiera escuchar Ricky’ego Martina. Jej teksty i usprawiedliwienie roli kobiet w świecie muzyki to dwa z jej najbardziej oklaskiwanych aspektów.
Zahara
Zahara jest jedną z najbardziej wpływowych piosenkarek i autorek piosenek w Hiszpanii. Zaczęła tworzyć muzykę w wieku 12 lat i od tego czasu ma na koncie dziewięć albumów studyjnych, z których ostatnie cztery zostały wydane przez jej własną wytwórnię płytową. Bez przebierania się w słowach piosenki tej artystki brzmią jak świadectwo pokolenia millenialsów, a w jej tekstach mamy odbicie społeczeństwa. Na swoim najnowszym albumie Puta konfrontuje wszystkie swoje duchy z przeszłości, stawiając w centrum uwagi zastraszanie lub zaburzenia odżywiania i konfrontuje je z melodiami.
Vanesa Martin
W wieku sześciu lat ojciec podarował jej swoją pierwszą gitarę i z miłości do muzyki nikt jej nie mógł powstrzymać. Z siedmioma albumami za sobą i uznaniem nagród, takich jak Odeon dla najlepszej artystki w 2019 roku i Medalem Andaluzji, Vanesa Martín jest jednym z największych głosów. Vanesa Martín jest absolutnie autentyczna i wyjątkowa w swoim stylu, z własnym niepowtarzalnym sposobem bycia. Śpiewa o miłości, szacunku, odwadze, równości… a nie zawsze robiła to sama, ponieważ w swojej karierze ma kolaboracje takie jak David DeMaría, Pablo Alborán, Malú, La Mari de Chambao czy Kany García.
Bely Basarte
Jej początki to, podobnie jak wielu nowych artystów, covery piosenek na YouTube. Po sukcesie na platformie, jej pierwsza EPka pojawiła się w 2015 roku, a wkrótce potem, w 2017 roku, podpisała kontrakt z Disneyem, by zinterpretować piosenki z filmu Piękna i Bestia po hiszpańsku. Artystka, która nie zapomina włożyć swojej duszy w każdą ze swoich piosenek, z pewnością powtórzy to na jej nowej EP-ce Psicotropical, która obejmuje współpracę z Mikim Núñezem.
Bad Gyal
Alba Farelo, lepiej znana jako Bad Gyal , nie przebiera w słowach i z własnym, niepowtarzalnym stylem, przeszła ze zwykłej dziewczyny do bycia jedną z najbardziej międzynarodowych miejskich artystek hiszpańskich, ze stylem dancehall jako jej flagą i stała się jedną z kobiecych przedstawicielek sceny miejskiej Hiszpanii. Bezwstydna i otwarta kobieca inicjacja to jeden z podstawowych składników jej piosenek, w których jest dużo autotuningu i niepowtarzalnego brzmienia, dzięki któremu jest w stanie sprawić, że całe pokolenie, a zwłaszcza pokolenie Z, zatańczy.
Amaia Romero
Amaia Romero stała się znana w Operación Triunfo , w edycji 2017, w której została ogłoszona zwycięzcą i w której była również obecna Aitana. Oprócz zdobycia nagrody, wokalista był reprezentantem Hiszpanii w Eurowizji wraz z Alfredem Garcíą. Amaia, mimo młodego wieku, stąpa twardo po ziemi, nie dała się ponieść modom, wyraża swoją sztukę tak, jak sama to czuje, wierna sobie. Jej pierwszy album, Pero No Pasa Nada, album z indie i klasycznym brzmieniem popu, ma wiele muzycznych wpływów w różnych hiszpańskich grupach lat 90. i 2000., takich jak La Oreja de Van Gogh a z obecnych , jak Zahara.
Lola Indygo
„Moją muzyką jest taniec. Mój projekt jest bezpośrednio związany z tańcem, a każda piosenka, którą piszę, jest przeznaczona do ruchu. Nie miałoby to sensu bez grupy tancerzy reprezentujących tego ze mną, dlatego to nie tylko Mimi. To jest Lola Indigo ”, tak wyjaśniała swój projekt, kiedy przedstawiała Lolę Indigo. Miriam Doblas, lepiej znana pod pseudonimem, wzięła udział w Fama, ¡a bailar!, ale dopiero po występie w Operación Triunfo jej popularność wzrosła, wzmocniona sukcesem debiutanckiego singla Ya no quiero ná. Od tego czasu jej kariera jest nie do zatrzymania i ma na swoim koncie dwa albumy: Akelarre i La Niña, a także współpracę z takimi artystami jak Aitana, Danna Paola, Tini, Belinda, María Becerra czy Denise Rosenthal .