„Diego y yo” Fridy wystawione na aukcję za rekordową kwotę ponad 30 milionów dolarów


Autoportret Fridy Kahlo ze łzami w oczach i twarzą Diego Rivery wymalowaną na czole zostanie wystawiony na aukcji w listopadzie z szacowaną ceną sprzedaży ponad 30 milionów dolarów, co jest rekordem


Sotheby's ogłosiło w środę, że „” (1949), ostatni autoportret „popiersia” wykonany przez Kahlo przed jej śmiercią w 1954 roku, będzie główną atrakcją nowojorskiej aukcji sztuki współczesnej w tygodniu 15 listopada. Dokładna data zostanie podana wkrótce.

Jeśli zostanie sprzedany za szacunkową wartość domu, będzie to ponad trzykrotność obecnej wartości aukcji Kahlo w wysokości 8 milionów dolarów, ustanowionej w 2016 r. za pomocą “Dos desnudos en el bosque (la tierra misma)” oraz dzieła sztuki latynoamerykańskiej wystawionej na aukcjach , który obecnie posiada Rivera „Los rivales”, sprzedany w 2019 roku za 9,8 miliona.

Dla dalszych informacji, znak dla artystki wystawionej na licytację wynosi 44,4 miliona dolarów, ustalony w 2014 roku z „Jimson Weed / White Flower No. 1” Georgii O'Keeffe.

Po raz pierwszy od ponad 30 lat „” pojawia się na rynku.

Obraz o wymiarach zaledwie 30 na 22,4 centymetra (11 na 8 cali) symbolizuje burzliwy związek między Kahlo i Riverą, którzy byli małżeństwem przez prawie 25 lat w namiętnym i burzliwym małżeństwie. Wizerunek muralisty ma trzecie oko na czole, aby symbolizować stopień, w jakim znajdował się on w myślach malarza, wyjaśnił Sotheby's w oświadczeniu.

To jeden z dwóch obrazów, w których Kahlo zgłębił temat podwójnego portretu, ale według licytatora jest to najbardziej wrażliwy i poruszający.

„Tutaj jej rozpuszczone włosy (zwykle w ciasnych warkoczach) prawie ją duszą; jej policzki są zarumienione, a jej oczy są intensywne i załzawione ”- mówi Sotheby's w swoim liście. „Obraz oddaje wewnętrzny niepokój i udrękę, przejmująco odzwierciedlone w trzech łzach płynących z jej oczu, przywołując Matkę Boską Bolesną, ikoniczny obraz w historii sztuki zachodniej”.

Diego y yo zostanie pokazany publiczności w Hongkongu w dniach 7-11 października, a następnie w Londynie w dniach 22-25 października, po czym wróci do Nowego Jorku na wystawę przedaukcyjną.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź