Diego Luna zostanie doceniony w Madrycie za pracę w kinie iberoamerykańskim


Rozpoznają trajektorię Meksykanina, który od 41 lat jest jednym z największych przedstawicieli iberoamerykańskiego przemysłu audiowizualnego na świecie


Diego Luna zostanie uhonorowany Platynową Nagrodą Honorową VIII edycji nagród przemysłu hiszpańsko- i portugalskojęzycznego (Premio Platino de Honor de la VIII)

Aktor i reżyser poświęcił się promowaniu kultury i sztuki regionów iberoamerykańskich, pracując przed i za kamerami zarówno w przemyśle iberoamerykańskim, jak i przy największych produkcjach hollywoodzkich.

Z tego powodu organizacja Platino docenia jego pracę w szerzeniu kultury hiszpańskojęzycznej i portugalskojęzycznej.W poprzednich edycjach nagrodę otrzymali Adriana Barraza (2018), Edward James Olmos (2017), Ricardo Darín (2016), Antonio Banderas (2015) czy Sonia Braga (2014).

Odbierze nagrodę w pierwszy weekend października w Madrycie, dniu, w którym Platino Awards uczci wielki festiwal iberoamerykańskiego audiowizualnego festiwalu.

Kariera Diego Luny

Zanurzony w świecie kultury od urodzenia Diego Luna zadebiutował w wieku 8 lat w filmie krótkometrażowym El último fin de año, Javiera Bourgesa.

W latach 90. brał udział w telenowelach, takich jak El abuelo y yo, gdzie pracował ze swoim partnerem i przyjacielem z dzieciństwa Gaelem Garcíą Bernalem .

Również w El Premio Mayor, na przemian z rolami w filmach takich jak Ámbar, Morena czy Un hilito de sangre.

Jego ostatecznym skokiem do sławy był Y tu mamá también / I twoją matkę też Alfonso Cuaróna, odnoszący sukcesy film, w którym Luna zagrała właśnie z Gaelem Garcíą Bernalem i który po premierze na Festiwalu Filmowym w Wenecji zyskał szerokie uznanie i krytykę publiczności zdobywając m.in. Oscara za najlepszy scenariusz.

Wskoczył do Hollywood

Współpracował z wieloma gwiazdami Hollywood przy tak znaczących filmach, jak Frida, z udziałem Salmy Hayek.

Również w The Terminal / Terminal, z Tomem Hanksem w roli głównej za kamerami Stevena Spielberga, Elysium czy najnowszym A Rainy Day in New York / W deszczowy dzień w Nowym Jorku, jednym z najnowszych filmów Woody’ego Allena.

Sprawdź także  Antonio Banderas i María Casado wręczą nagrody Goya 2021

Ponadto aktor połączył swój aspekt kina komercyjnego z udziałem w wybitnych amerykańskich produkcjach niezależnych, takich jak: Mister Lonely od Harmony Korine, Milk od Gus Van Sant, The Bad Batch od Any Liliy Amirpour, czy w wielu sztukach.

Wszechstronny i zaangażowany w Amerykę Łacińską

Luna pracował również w uniwersum Gwiezdnych Wojen, grając Cassiana Andora w Łotr 1. Gwiezdne wojny – rolę powtórzy ponownie w serii Cassian Andor.

Diego został doceniony za rolę Miguela Ángela Félixa Gallardo, jednego z założycieli kartelu Guadalajara, w Narcos: México, za pracę, która przyniosła mu Premio Platino a la Mejor Interpretación Masculina en Miniserie o Teleserie (Platynową Nagrodę za Najlepszy Występ Męski w Miniserialu lub Teleserialu).

Aktor nie tylko wyróżniał się aktorską stroną, ale także zszedł za kulisy, by wyreżyserować takie filmy jak César Chávez, dokument skupiający się na postaci aktywisty Chicano o tym samym nazwisku, Abel czy Mr. Pig.

Ponadto, z owocnego związku Luny z Gaelem Garcíą Bernalem, w 2005 roku narodziła się wystawa filmów dokumentalnych Ambulante tour – objazdowy festiwal poświęcony promocji kina non-fiction.

W 2008 roku Luna i García Bernal założyli Canana Films, firmę producencką, która umożliwiła produkcję filmów takich jak Rudo y Cursi Carlosa Cuarona, Post morten czy No, oba wyreżyserowane przez Pablo Larraína.Dekadę później, w 2018 roku, para aktorów stworzyła La Corriente del Golfo.

Ten nowy dom produkcyjny służy im do rozwoju projektów społecznych, a także produkcji filmowych, teatralnych, telewizyjnych czy podcastowych.

Od tego momentu Luna zadebiutował jako twórca telewizyjny produkcją dla Netflix: Todo va a estar bien / Będzie dobrze.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź