10 latynoskich producentów muzyki elektronicznej do sprawdzenia podczas Miesiąca Dziedzictwa Latynoskiego


Latynoscy artyści z Ameryki Łacińskiej i USA robią więcej hałasu w przestrzeni muzyki elektronicznej


Ostatniego roku, 100 latynoskich, hiszpańskich i portugalskich ów połączyło siły, aby stworzyć jedną piosenkę, aby podnieść świadomość talentów w tych krajach. Ten projekt był prowadzony przez meksykańskiego DJBroz Rodriguez, który na nowo odkrywa meksykańskie klasyki z muzyką house. Tymczasem kolumbijski Sinego, jest pionierem w dziedzinie house boleros. Jest też meksykańsko-amerykański DJDeorro i brazylijski producent Alok, którzy grają na wszystkich ważniejszych festiwalach elektronicznych. I to nie wszystko. 

Z okazji Miesiąca Dziedzictwa Latynoskiego, zwracamy uwagę na dziesięciu latynoskich producentów, zarówno dobrze zapowiadających się, jak i bardziej uznanych weteranów, którzy wstrząsają sceną muzyki elektronicznej – od house i lo-fi po inspirowane latynoską muzyką EDM i melodie eksperymentalne

Víctor Cárdenas

Víctor Cárdenas pochodzi z Valle del Cauca w Kolumbii. Zanim lista utworów klubu tanecznego została zawieszona z powodu pandemii COVID-19, jego piosenka „Baila Conmigo” osiągnęła pierwsze miejsce na liście dzięki Jennifer Lopez, która zaadaptowała piosenkę (wraz z Cárdenasem i  Dayvi) na szczyt list przebojów w 2020 roku. Jest pionierem kolumbijskiej guaracha, latynoskiej wersji plemiennej muzyki house, która zyskuje popularność dzięki jej popularności przez artystów takich jak Maluma, który użył tego na zeszłorocznym hicie wyprodukowanym przez Cárdenasa „Que Chimba”. Cárdenas jest również producentem guaracha z Farruko w światowym przeboju „Pepas”.


Javiera Mena

Chilijska producent i muzyk Javiera Mena jest weteranem przestrzeni muzyki elektronicznej. Po raz pierwszy przyjęła synth-pop na swoim albumie Mena z 2010 roku. Z kolejnym albumem Otra Era z 2014 roku pisała więcej o queerowych tematach jako otwarcie lesbijska artystka, jak w klasycznym „Espada”. Z okazji miesiąca Pride (i swoich urodzin) wydała w czerwcu EPkę I. Entusiasmo . Wśród nowych piosenek jest hymn queer „Diva”, utwór house, który współprodukowała z hiszpańskim artystą Chico Blanco. W zeszłym miesiącu, Mena wydała ekskluzywną edycję Entusiasmo, która zawiera różnorodne remiksy klubowe.


MULA

MULA to elektroniczny projekt z Dominikany. Trio składa się z bliźniaczek Anabel i Cristabel Acevedo oraz producentki Rachel Rojas. Kobiety znane są z łączenia muzyki elektronicznej z karaibskimi brzmieniami, które są reprezentatywne dla ich korzeni. MULA wybuchła w 2019 roku, po występie w Tittsworth i Dave Nada's z „Te Encontre”, a w tym roku ich piosenka „Quiero Que Tú Quieras” stała się popularna po tym, jak została zagrana w hitowym programie Netflix Élite. Kobiety otwarcie queerowe naciskają na reprezentację LGBTQ+ poprzez utwory takie jak „Espejos En Las Azoteas (1965)”, piosenka nawiązująca do La Cuadrilla Chancleta, grupy partyzanckiej składającej się z prostytutek i członków społeczności LGBTQ+, którzy walczyli w wojnie domowej na Dominikanie w 1965 roku.


Mariana BO

Na latynoskiej scenie elektronicznej Mariana BO – z Culiacán w stanie Sinaloa – trzyma ją w ryzach dla meksykańskich kobiet. W 2018 roku podpisała kontrakt ze Spinnin' Records, aby pomóc tej wytwórni nadać bardziej globalne brzmienie, ale nigdy nie ograniczała się do jednego gatunku. Wśród jej hitów jest hymn bass house'u 'Feeling Good', pod wpływem flamenco „Olé Olé” oraz trafnie zatytułowany, elektro-swingowy banger ”Paris” z Shibui.


The Martinez Brothers

Steve i Chris Martinez tworzą The Martinez Brothers. Rodzeństwo urodzone w Bronksie to Nuyorican lub nowojorczycy z portorykańskiego pochodzenia, a ich kariera obejmuje ponad dekadę grania muzyki house na całym świecie – w tym na Ibizie, gdzie zamykają rezydencję w plenerze Ushuai , Palmarama 3 października. 'Quimica” z Rauw Alejandro, Zion y Lennox i Mr. NaisGai to piosenka reggaetón która eksploduje wybuchem muzyki house. The Martinez Brothers również niedawno ponownie połączyli swoje latynoskie korzenie z housem w „PAP (Pendiente Al Paso)” z Fuego.


Palmasur

Chema Rodriguez, lepiej znany jako producent Palmasur, pochodzi z Puebla w Meksyku. Lider latynoskiego ruchu lo-fi, Palmasur zgromadził sporą rzeszę fanów na YouTube i TikTok po swoim debiutanckim albumie Onironauta z 2018 roku . W czerwcu ubiegłego roku wydał pierwszą latynoską kompilację lo-fi, El Dia Más Largo, wydaną przez wytwórnię Acrylic Label z Los Angeles, z którą niedawno podpisał również kontrakt Palmasur. Album zawiera utwory Palmasur, takie jak tropikalna rozkosz „Parque de Bugambilias” z peruwiańskim duetem Dengue Dengue Dengue oraz „Noche En México”, który łączy dźwięki nocnego życia stolicy z elementami jazzu i hip-hopu. Spotify zatrudnił również Palmasur jako kuratora swojej playlisty Lo-Fi Meksyk.


Rad Cat

Christian Ariza, lepiej znany jako Rad Cat, to dobrze zapowiadający się DJ i producent z San Diego w Kalifornii. meksykańsko-amerykańskiego artysty inspirowana jest elementami hip-hopu i anime. Po kilku latach Rad Cat powraca do swoich korzeni muzyki house na popowych hitach, takich jak „Replay” ze Skyler Cocco czy „Happy Never After” z holenderskim Melrose, producentem z Los Angeles.


Arca

Eksperymentalny producent elektroniki Arca pochodzi z Caracas w Wenezueli. Artystka jest nie tylko siłą reprezentującą latynoską reprezentację w świecie dance, ale jako kobieta trans również reprezentuje reprezentację LGBTQ+. W tym roku wydała czwarty album Kick I – który zawierał więcej wpływów latynoskich w utworach takich jak „KLK' z hiszpańską gwiazdą pop Rosalíą – została nominowana do nagrody Grammy w kategorii Best/Dance Electronic Music, hołdu dla lokalnego elektronicznego brzmienia Wenezueli.


Kaleb Calloway

Héctor López jest lepiej znany pod pseudonimem Caleb Calloway. Po prawie dziesięciu latach podróżowania po świecie i robienia setów house, portorykański producent nadaje muzyce latynoskiej elektroniczną metamorfozę. Jest człowiekiem stojącym za trap-troniką Bad Bunny'ego ”Antes Que Se Acabe” i wielu urzekających elektronicznych melodii Rauwa Alejandro, takich jak ”Nuby' gdzie Calloway przenosi reggaetón i latynoską muzykę trap w przyszłość, łącząc elementy EDM. Aby przypomnieć ludziom o swoich domowych korzeniach, zremiksował także letni hit Alejandro „Todo de Ti” z karaibskim akcentem.


Fortu & Mendoza

Fortu & Mendoza pochodzą z Meksyku. Duet składa się z Mike'a Fortu i Mario Mendozy, którzy połączyli siły w 2016 roku. Chłopaki są znani ze swojej sexy future  i deep house'owych utworów „Dance in the Dark” z Robinem Vvolfem i „Show Me Love,””, które oba przedstawili w zeszłym roku. Najnowszą propozycją Fortu & Mendozy jest senna „Asteria” z innym meksykańskim producentem Youth in Circles. Chłopaki mają smykałkę do tworzenia nie tylko piosenki, ale muzycznego przeżycia, które wciąga słuchacza i przenosi go w inny świat. Dlatego Fortu & Mendoza to jeden z najbardziej rozchwytywanych zespołów w Meksyku, występujący na meksykańskich wcieleniach EDC i Ultra Music Festival w Meksyku.


Udostępnij

Zostaw odpowiedź