Shakira złoży odwołanie w przypadku oszustwa podatkowego


Kolumbijska zapłaciła żądaną kwotę i trzy miliony odsetek


odwoła się od decyzji hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości o postawieniu jej do etapu procesowego za rzekome oszustwa podatkowe w wysokości 14,5 mln euro, twierdząc, że w badanych latach nie miała legalnego pobytu w kraju i że teza Skarbu, organu odpowiedzialny za hiszpański system podatkowy, jest „prawnie niedopuszczalna”.

Źródło obrony kolumbijskiej piosenkarki poinformowało w ten piątek, że wraz z apelacją, która zostanie przedstawiona publiczności w Barcelonie, zespół prawników artystki zamierza uchylić decyzję sędziego o zamknięciu pouczenia, aby sprawa mogła zostać załatwiona w sąd, przed „diametralnie przeciwstawnymi” stanowiskami obrony i zarzutami o interpretację podatkową, która ma być zastosowana.

jest o krok od procesu, biorąc pod uwagę oznaki, że oszukała na 14,5 miliona euro na rzecz Skarbu Państwa – co już zapłaciła Urzędowi Podatkowemu wraz z kolejnymi trzema milionami odsetek – udając, że nie mieszka w Hiszpanii i ukrywając swoje dochody za pośrednictwem korporacji, ich siecią z siedzibą w rajach podatkowych, w latach 2012-2014.

W apelu, który dziś wysuwa hiszpańska gazeta „El País”, stwierdza się, że Shakira miała „obce obywatelstwo i miejsce zamieszkania” i przypomina, że po zwrocie kwoty, której zażądał Skarb Państwa, „nie ma żadnych zobowiązań podatkowych”.

Obrona Shakiry posługuje się dwoma ekspertyzami – podpisanymi m.in. przez profesora prawa finansowego i podatkowego oraz sędziego hiszpańskiego Sądu Najwyższego – które opisują tezę Skarbu Państwa, która oskarża piosenkarkę o unikanie płatności jako „prawnie niedopuszczalne”  w latach 2012 i 2014, pomimo obowiązku, ponieważ mieszkała w Hiszpanii przez ponad 183 dni w roku.

Jednak w ocenie obrony, aby wykazać, że piosenkarz miała miejsce zamieszkania w Hiszpanii, Skarb Państwa posługuje się pośrednim testem, który „nie spełnia wymogów orzeczniczych”, aby być uznanym za taki.

W rzeczywistości, aby obliczyć liczbę dni, przez które Shakira przebywała w Hiszpanii w badanych latach, inspektorzy hiszpańskiego urzędu skarbowego zrekonstruowali jej działalność za pomocą różnych testów, takich jak śledzenie płatności dokonywanych kartą kredytową – od fryzjerów po sklepy odzieżowe lub restauracje – a także bilety lotnicze lub rachunki hotelowe.

Kolumbijska artystka zarzuca też Urzędowi Podatkowemu uciekanie się do „ nieokreślonej prawnie koncepcji, zwanej sporadycznymi nieobecnościami”, w celu zwiększenia liczby dni jej pobytu w Hiszpanii, „na podstawie interpretacji nieznanej dotychczas hiszpańskim sądom” .

Postępowanie karne przeciwko Shakirze wywodzi się ze skargi hiszpańskiej prokuratury, która oskarża ją o sześć przestępstw przeciwko Skarbowi Państwa.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź