Jak przebiega proces finalizacji zakupu mieszkania od dewelopera?


Zakup mieszkania to niemałe wyzwanie dla osób, które nie miały dotąd do czynienia z tym procesem. Wymaga on zaangażowania od początku do końca i niemałej ostrożności – tylko w ten sposób możemy w upewnić się, że transakcja jest bezpieczna, a nasz kontrahent wiarygodny. Uważać musimy także wtedy, gdy zaproponowane przez dewelopera warunki nam odpowiadają i jesteśmy blisko podpisania umowy. Jak wygląda transakcja między deweloperem na nabywcą mieszkania?


Zakup mieszkania od dewelopera – od czego zacząć?

Warunki panujące na rynku pierwotnym znacząco różnią się od tych, które oferuje rynek wtórny. Polacy cenią sobie nowoczesne mieszkania, które będą mogli dopasować do swojego gustu i stylu życia, dlatego tak często korzystają z usług deweloperów. Jednak i w tym przypadku nie można porzucić ostrożności na rzecz przesadnego optymizmu, bo na kupujących na rynku pierwotnym również czekają wyzwania. Podstawą udanego zakupu jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Zasięgnijmy od deweloperów informacji na temat projektu. Gdy już wybierzemy interesującą nas ofertę, sprawdźmy wiarygodność podmiotu, zapoznając się z informacjami i opiniami na jego temat. Źródłami danych mogą być oficjalne rejestry, fora internetowe jak i wrażenia mieszkańców innych wybudowanych przez danego dewelopera inwestycji.

Jak wygląda finalizowanie transakcji z deweloperem?

To, w jaki sposób przebiegać będzie transakcja, jest w dużej mierze uzależnione od tego, czy interesująca nas inwestycja została już zrealizowana, czy też deweloper żąda zapłaty za niewybudowany jeszcze lokal. W pierwszym przypadku wystarczy umowa przenosząca własność na nabywcę, w drugim zaś sprawa jest nieco trudniejsza – będziemy podpisywać umowę deweloperską. To, co znajdzie się w tej umowie, powinno być potwierdzeniem obietnic dewelopera, danych zawartych w prospekcie informacyjnym oraz warunków, jakie wywalczyliśmy w czasie negocjacji. W umowie zobowiązujemy się do kupna lokalu i dokonywania płatności w umówionej wysokości i czasie. Deweloper zaś musi zobowiązać się do wybudowania lokalu i umożliwienie nam korzystania z niego w określonym czasie.

Sprawdź także  Pompy hydrauliczne – kluczowy podzespół maszyn budowlanych

Gdy inwestycja zostanie już zrealizowana, czekają nas jeszcze formalności związane z potwierdzeniem, czy nieruchomość, jaką otrzymaliśmy, spełnia wszelkie warunki zawarte w umowie. Jeżeli więc podczas oględzin zauważyliśmy usterki, brak wykończenia lub inne nieprawidłowości, zgłośmy je deweloperowi i zobowiążmy go do naprawy ich. Jeśli budowa została zakończona i mieszkanie nam odpowiada, podpisujemy umowę ostateczną w formie aktu notarialnego. Jeśli zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny, teraz musimy także złożyć podanie o wpis hipoteki. Formalności zwieńczamy jak najszybszym ubezpieczeniem mieszkania.

Jak zadbać o to, by transakcja przebiegła łatwo i bezpiecznie?

Mieszkania na współczesnym rynku pierwotnym to wyjątkowo nowoczesne i funkcjonalne konstrukcje. Nie pozwólmy jednak, by atrakcyjna oferta sprawiła, że zapomnimy o podstawowych zasadach ostrożności. Sprawdźmy, czy mamy do czynienia z doświadczonym, zaufanym kontrahentem. Ułatwić kontakt z podmiotem możemy dowiadując się, gdzie działa dany deweloper. Wrocław może pochwalić się obecnością w jego rejonach aktywnych i nowoczesnych firm, takich jak Republika Wnętrz. Ten wrocławski deweloper może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem, licznymi pomyślnie zrealizowanymi inwestycjami i nienaganną opinią. Więcej informacji na temat oferty Republiki Wnętrz znajdziemy na stronie https://republikawnetrz.pl/.

Udostępnij

Zostaw odpowiedź